Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dźwigamy, by pomóc. Niepełnosprawni atleci na Politechnice Łódzkiej. Senator apeluje do władz Łodzi

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Organizatorzy zawodów dla niepełnosprawnych, znający sport dla silnych ludzi – Marcin Laśkiewicz i Maciej Grubski
Organizatorzy zawodów dla niepełnosprawnych, znający sport dla silnych ludzi – Marcin Laśkiewicz i Maciej Grubski Archiwum
8 grudnia na pomoście Politechniki Łódzkiej odbędzie się piąta edycja międzynarodowych zawodów w klasycznym wyciskaniu sztangi leżąc o Puchar Dyrektora Centrum Sportu PŁ Gabriela Kabzy. Najważniejszym punktem zawodów jest udział w nich osób niepełnosprawnych, a jest to możliwe dzięki ogromnemu wsparciu Rektora Politechniki Łódzkiej prof. Sławomira Wiaka, który od samego początku istnienia zawodów wspiera inicjatywę sportu osób niepełnosprawnych, mając w planie, aby nasza uczelnia jako pierwsza w Polsce zorganizowała Mistrzostwa Polski dla niepełnosprawnych studentów.

Należy nadmienić że podnoszenie ciężarów, bo tak nazywa się dyscyplina przeznaczona dla w/w osób, to jedna z najważniejszych dyscyplin polskiego sportu osób niepełnosprawnych. Różni się od klasycznego podnoszenia ciężarów przede wszystkim tym, iż zawodnicy nie rywalizują w pozycji stojącej. Osoby ze schorzeniami narządu ruchu, wyciskają sztangę leżąc plecami na ławeczce.
Poziom sportowy tych atletów niejednokrotnie pozwala im na rywalizację z osobami sprawnymi, a są sytuacje gdzie po prostu są silniejsi. Dumą dla naszej uczelni jest fakt, że zawody te ujęte są w kalendarzu polskiej kadry paraolimpijskiej jako miejsce sprawdzianów przedolimpijskich, czego doświadczyliśmy przed paraolimpiadą w Rio 2016.

Paraolimpijczycy na Politechnice Łódzkiej

Na PŁ gościliśmy tak znakomitych paraolimpijczyków jak m.in. Małgorzata Karolewska – Hałas waga do 60 kg ,wynik 130 kg, Marek Trykacz waga do 72 kg, wynik 182,5 kg, Grzegorz Lanzer waga do 65kg, wynik 180 kg , Sławomir Szymański waga do 44 kg ,wynik 145 kg . Rafal Roch waga 48 kg , wynik 150 kg . Polska w tej dyscyplinie sportu to ścisła czołówka światowa, wielokrotni drużynowi Mistrzowie Europy i Świata. Polscy reprezentanci zdobywali i zdobywają medale paraolimpijskie choćby Ryszard Tomaszewski zdobywca 4. złotych i jednego srebrnego w pięciu kolejnych paraolimpiadach , Ryszard Fornalczyk 4 złote przez 21 lat niepokonany, Ryszard Rogala srebro i brąz, Justyna Kozdryk srebro, Krzysztof Owsiany srebro , Marzena Zięba srebro oraz kilku innych. Pomysłodawcą i organizatorem zawodów jest pracownik PŁ Marcin Laśkiewicz wraz z sekcją trójboju siłowego tej uczelni. Osobą, która przyłączyła się do zawodów i nadal je wspomaga, jest Dyrektor Pfron, Władysław Skwarka, który objął patronatem klasyfikację open paraolimpijczycy.

„Dźwigamy by pomóc”

Wszystkich, którym na sercu leży sport osób niepełnosprawnych i chcieliby w jakikolwiek sposób wspomóc jego rozwój zapraszamy do przystąpienia do projektu „Dźwigamy by pomóc” – Lift For Help, który ma na celu wszelaką pomoc dla osób niepełnosprawnych, które już rozpoczęły przygodę ze sportem, jak i dla osób, które chcą podjąć sportową inicjatywę. Sport na pewno będzie dla nich świetną formą rehabilitacji. Projekt ma również na celu stworzenie przyjaznego miejsca dla w/w osób w postaci choćby świetlicy sportowej oraz stworzenie łódzkiej drużyny, która będzie rywalizowała na pomostach Polski i zagranicy. Łódź zasługuje na to, aby była miejscem bardzo przyjaznym niepełnosprawnym atletom wszystkich paraolimpijskich dyscyplin sportu. Kontakt z organizatorem zawodów i koordynatorem projektu Marcinem Laśkiewiczem pod adresem e-mail [email protected], zapraszamy również do kontaktu osoby niepełnosprawne, które chciałyby rozpocząć przygodę z podnoszeniem ciężarów, zarówno na poziomie amatorskim jak i wyczynowym.

Promotor Maciej Grubski apeluje do władz miasta

Od pięciu lat wielkim promotorem tych zawodów jest były senator, dziś biznesmen Maciej Grubski, który mocno zaangażowany jest w ten projekt. - Chcemy stworzyć w Łodzi centrum sportów związanych ze sztangą osób z jakimiś niedogodnościami - mówi Maciej Grubski. - Dwa razy w roku planujemy zorganizować wspomniane zawody, ale także mistrzostwa oddzielne dla osób niepełnosprawnych. Liczymy, że za jakiś czas w naszych zawodach będzie startowało ponad 50 osób. Chcemy pokazać, że sztanga to dla osób niepełnosprawnych początek drogi sportowej do różnych dyscyplin sportowych, o ile wiążą swą przyszłość ze sportem. Prosimy, aby wsparli nas w tej idei włodarze miasta. Po naszej stronie jest Politechnika Łódzka, chwała jej za to. Potrzebujemy władz miasta, ale tutaj jest różnie. Potrzebujemy władz województwa, tutaj jest trochę lepiej. Potrzebujemy oczywiście PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który posiada określone środki. Dzisiaj też potrzebujemy gestu pozytywnego, aby jedną z nagród niezbędną dla organizacji całej imprezy była ławka specjalnie przystosowana do wyciskania leżąc niepełnosprawnych. Chcemy, by niepełnosprawni byli osobami dumnymi, że w tych zawodach startują. Ściągniemy do Łodzi całą czołówkę nie tylko krajową. Potrzebujemy czasu i wsparcia. Pokazujemy najlepszą jakość, jaka jest możliwa. Wśród osób niepełnosprawnych niestety nie istnieje wielki zapał do ćwiczeń, my musimy ich przekonać. Te osoby zamykają się w swoich środowiskach i tam żyją, a my chcemy ich stamtąd wyciągnąć. Chcemy im uświadomić, że mogą z nami przeżyć fajną przygodę - zdobyć medal, zdobyć puchar, być kimś, a kto wie, może ktoś wykorzysta twarz zwycięzcy do reklamy, być może będziesz uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich, bo pamiętajmy, że jest to dyscyplina olimpijska. Apelujemy do władz miasta i województwa, pokażcie, że jesteście po stronie niepełnosprawnych. Bo wszyscy wiele mówią, a jak przychodzi co do czego, to ze strony miasta otrzymujemy trzy puchary wysokości 15 centymetrów. Czy to jest szacunek dla osób niepełnosprawnych?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki