Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się do egzaminu z języka polskiego w 2021 roku po cięciach MEN? Lista lektur na egzamin ósmoklasisty 16.03.2021

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Przypomnijmy, że - opublikowane w piątek - zmniejszone wymagania to dopiero projekt. Ministerstwo edukacji czeka na opinię ze strony środowiska polskiej oświaty w terminie do 29 listopada. Ostateczna wersja tych wymagań będzie znana w grudniu 2020 r.Zmniejszenie liczby lektur to nie wszystko. Wiosną 2021 to uczeń wybierze jedno z obowiązkowych dzieł jako "bazę" swojego wypracowania: zamiast wskazywania konkretnego utworu przez autorów arkusza. Tym wypracowaniem w 2021 r. okaże się, albo rozprawka, albo opowiadanie (co wyklucza np. charakterystykę bohatera).
Przypomnijmy, że - opublikowane w piątek - zmniejszone wymagania to dopiero projekt. Ministerstwo edukacji czeka na opinię ze strony środowiska polskiej oświaty w terminie do 29 listopada. Ostateczna wersja tych wymagań będzie znana w grudniu 2020 r.Zmniejszenie liczby lektur to nie wszystko. Wiosną 2021 to uczeń wybierze jedno z obowiązkowych dzieł jako "bazę" swojego wypracowania: zamiast wskazywania konkretnego utworu przez autorów arkusza. Tym wypracowaniem w 2021 r. okaże się, albo rozprawka, albo opowiadanie (co wyklucza np. charakterystykę bohatera). Łukasz Gdak (egzamin ósmoklasisty 2020)
Lista lektur na egzamin ósmoklasisty w 2021 roku! Jak przygotować się do egzaminu z języka polskiego po cięciach MEN? Egzamin ósmoklasisty 2021 będzie miał zmniejszone wymagania dla zdających go uczniów - nawet o 30 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Przeczytaj w artykule, jakie lektury trzeba poznać przed egzaminem z języka polskiego. A jakich już nie. "Wypadło" jedno z dzieł Adama Mickiewicza. Nauczyciele zwracają uwagę na brak "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego.

Jak przygotować się do egzaminu z języka polskiego po cięciach MEN? Lista lektur na egzamin ósmoklasisty w 2021 roku!

Egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego ministerstwo edukacji wyznaczyło na 25 maja. Przemysław Czarnek, szef tego resortu, zapowiedział zmniejszenie wymagań stawianych przyszłorocznym absolwentom szkół podstawowych. Jako przyczyny podał zamieszanie w prowadzeniu nauki związane z epidemią koronawirusa oraz przerwę z powodu strajku w oświacie wiosną 2019 r.

Nowa lista lektur na egzamin ósmoklasisty 2021

W piątek (20 listopada) ministerstwo edukacji opublikowało projekt ze zmniejszonymi wymaganiami egzaminacyjnymi - tylko na rok 2021. Wiemy już, które z dotychczasowych lektur obowiązkowych pozostały w liście koniecznych do przeczytania przed wiosennym sprawdzianem z języka polskiego. A które z tej listy "wypadły".

Przypomnijmy. Ósmoklasiści z 2020 r. musieli znać 12 pozycji z listy lektur obowiązkowych i to do nich odnosili się autorzy arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego (żeby nie było za prosto, np. na jedyną pozycję składały się "Quo vadis" i "Latarnik" Henryka Sienkiewicza - jedną pozycję tworzyło też kilka dzieł Adama Mickiewicza).

Egzamin ósmoklasisty 2021. Tylko 10 pozycji w lekturach obowiązkowych!

Ogłoszona w piątek lista lektur obowiązkowych zawiera tylko 10 pozycji. W dodatku dziesiątą pozycją są enigmatycznie zapisane "wiersze wybranych poetów".

Oto lista lektur obowiązkowych, do których mogą odwoływać się autorzy arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego w 2021 r.:

  1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
  2. Aleksander Fredro, Zemsta;
  3. Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
  4. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
  5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość);
  6. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
  7. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
  8. Juliusz Słowacki, Balladyna;
  9. Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy (wybrany reportaż);
  10. wiersze wybranych poetów.

"Syzyfowe prace" poza listą obowiązkową!

Co "wypadło"?

  • "Żona modna" Ignacego Krasickiego;
  • "Artysta" Sławomira Mrożka;
  • Jednak nauczyciele polskiego najbardziej zwracają uwagę na brak "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego. Ta lektura jest omawiana w klasie ósmej - część polonistów już ją przerobiło, inni dopiero stoją przed tym zadaniem: w związku z tym zastanawiają się teraz, jak bardzo się do niego przykładać...;
  • Natomiast w pozycji dotyczącej Adama Mickiewicza nie ma już wybranego utworu z cyklu "Sonety krymskie";
  • W pozycji dotyczącej Melchiora Wańkowicza - nie ma już fragmentów utworu "Ziele na kraterze";
  • Spostrzegawczy poloniści zauważają także brak pieśni w punkcie dotyczącym Jana Kochanowskiego - zostały tylko fraszki i treny.

Porównaj pełne listy lektur obowiązujące na egzaminy w latach 2020 i 2021 na ilustracjach w galerii do tego artykułu.

Przypomnijmy, że - opublikowane w piątek - zmniejszone wymagania to dopiero projekt. Ministerstwo edukacji czeka na opinię ze strony środowiska polskiej oświaty w terminie do 29 listopada. Ostateczna wersja tych wymagań będzie znana w grudniu 2020 r.

Egzamin z języka polskiego na koniec szkoły podstawowej. Mniejsza liczba lektur nie jest jedynym ułatwieniem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki