We wtorek, 25 maja 2021 w całej Polsce rozpoczął się egzamin klas VIII.
W łódzkich szkołach przystępuje do niego ponad 5 tysięcy uczniów.
W naszej galerii oglądaj ostatnie chwile przed rozpoczęciem egzaminu z języka polskiego w Szkołe Podstawowej nr 152.
Wrażenia po języku polskim
Ósmoklasiści już po pierwszym egzaminie z polskiego
Uczniowie klas VIII rozpoczęli egzaminy na koniec szkoły podstawowej. We wtorek, 25 maja br., zmierzyli się z arkuszem z języka polskiego – w Łodzi to 5716 osób. Ich wrażenia były zróżnicowane. Jedni wychodzili zadowoleni z tematów, inni - nieco rozczarowani. Po miesiącach nauki zdalnej w pandemii egzaminy są dla nich dużym wyzwaniem.
- Większość stwierdziła, że egzamin był trudny – podsumowała Aneta Stankiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 152, która na gorąco wysłuchała relacji ósmoklasistów.
Podobne wrażenia mieli ich koledzy z innych szkół.
- Próbny był zdecydowanie łatwiejszy – oceniła uczennica SP 65. – Czasu było za mało, aby zdążyć wszystko dokładnie przeanalizować, trzeba było się wczytywać w teksty, czasem kilka razy wrócić do fragmentów, aby wykonać polecenia.
Uczniów zaskoczył przywołany w teście fragment „Pana Tadeusza” – bo ta lektura pojawiła się też w arkuszu próbnym. Prócz zadań zamkniętych i otwartych, wymagających analizy tekstów źródłowych, musieli też napisać dwie wypowiedzi własne: krótką – zaproszenie oraz dłuższą – rozprawkę albo opowiadanie.
Oto tematy:
- 1. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że w trudnej sytuacji człowiek poznaje samego siebie. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
- 2. Wyobraź sobie, że jeden z bohaterów literackich z lektury obowiązkowej przeniósł się do Twojego świata. Napisz opowiadanie o waszej wspólnej przygodzie, podczas której bohaterowi temu przyznano tytuł Przyjaciela Mądrości. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
- Pierwszy dzień przebiegł bez zakłóceń, egzamin bez przeszkód odbył się w 811 szkołach w województwie łódzkim – zapewnił Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. – Nie odebrałem też żadnych zgłoszeń o naruszeniu procedur związanych z pandemią. Frekwencja jest bardzo wysoka, co ciekawe – w całym województwie nie mieliśmy żadnej nieobecności z powodu kwarantanny.
W środę 26 maja - dzień drugi egzaminu ósmoklasisty – matematyka, a w czwartek 27 maja – języki obce (angielski wybrało 5624 uczniów, niemiecki – 62, rosyjski – 23, francuski – 4 i hiszpański – 3).
Egzaminy są obowiązkowe, podsumowujące edukację na poziomie szkoły podstawowej. Są ważne, bo od ich wyników zależy, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi z czasie pandemii.
Egzaminy "pandemiczne"
W tym roku w związku z pandemią Covid-19 i koniecznością prowadzenia przez wiele miesięcy edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu ub.r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie - 16-18 czerwca.
O godzinie 9. rozpoczął się pierwszy egzamin z języka polskiego. W środę - 26 maja br. - o tej samej porze czeka ich egzamin z matematyki, a w czwartek 27 maja – z języka obcego. Zdecydowana większość wybrała angielski, który od lat jest najpopularniejszy wśród młodzieży.
W Szkole Podstawowej nr 152 zdaje 42 tegorocznych ósmoklasistów.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?