Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EkSoc StartUP! Jak przygotować dobry projekt w wyjątkowym konkursie na biznes dla studentów? Rady Łukasza Koprowskiego z PwC w Łodzi

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Łukasz Koprowski, przewodniczący Rady Biznesu Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz dyrektor Biura PwC w Łodzi
Łukasz Koprowski, przewodniczący Rady Biznesu Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz dyrektor Biura PwC w Łodzi archiwum prywatne Łukasza Koprowskiego
Z Łukaszem Koprowskim, przewodniczącym Rady Biznesu Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz dyrektorem Biura PwC w Łodzi, rozmawia Maciej Kałach.

Maciej Kałach: Rada Biznesu współpracuje z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ przy organizacji konkursu EkSoc StartUP! Przypomnijmy. Studenci i doktoranci wszystkich uczelni z województwa łódzkiego, pojedynczo lub z zespołach do pięciu osób, mogą do 31 stycznia opisać swój pomysł na biznes, używając do 500 słów, w formularzu ze strony internetowej konkursu. Nagroda główna to 25 tys. zł. Jaka jest rola Rady Biznesu w tym konkursie?

Łukasz Koprowski: Przedstawiciele Rady Biznesu znajdą się wśród ekspertów, którzy w lutym wybiorą spośród styczniowych zgłoszeń dziesiątkę finałowych pomysłów. Oceniamy szereg aspektów projektu m.in., czy pomysły na startup rozwiązują jakiś ważny problem społeczny. Dla przykładu, laureaci pierwszej edycji EkSoc StartUP! zgłosili pomysł ograniczający ilość plastiku – urządzenie zmieniające butelki pet we wkład do drukarek 3D. Także w obecnej, trzeciej edycji konkursu w dużej części to z Rady Biznesu będą pochodzili mentorzy. Czyli osoby z ogromnym doświadczeniem biznesowym, przydzielane do poszczególnych projektów finałowych. Mentorzy pomogą doprecyzować pomysły oraz pomogą przygotować zespół do prezentacji wypracowanych rozwiązań podczas gali kończącej konkurs. Poza tym członkowie Rady Biznesu i w tej edycji konkursu poprowadzą również szkolenia i warsztaty dla finalistów.

Jak zachęciłby pan studentów do wysłania zgłoszenia na konkurs?

Poza możliwością zdobycia znacznej nagrody finansowej, finaliści poprzednich edycji chwalili sobie wspomniane szkolenia i warsztaty. Wskazówki od osób, które przez kilkanaście lat rozwijają w biznesie innowacje – własne albo w ramach międzynarodowych koncernów – finaliści oceniają jako bezcenną wiedzę.

Jakich rad udzieliłby pan osobom przygotowującym zgłoszenie do EkSoc StartUP!?

Im bardziej konkretnie zapiszecie swój pomysł, tym lepiej. Nie trzeba wykorzystywać 500 słów, ale podkreślcie, dlaczego uważacie właśnie ten pomysł za innowacyjny. Wcześniej powiedziałem o postawieniu sobie pytania – czy zgłaszany projekt rozwiązuje jakiś ważny problem społeczny? Ale ważna jest także kwestia komercjalizacji tego projektu: zanim wpiszemy pomysł do formularza, zastanówmy się wstępnie, jakie ma on szanse na wdrożenie. Eksperci konkursu zwracają również uwagę, czy autorzy pomysłu dysponują jakimiś prototypami albo modelami – warto to zaznaczyć. Natomiast, co do składu zespołu, choć regulamin dopuszcza zgłoszenia jednoosobowe, jestem zdania, iż przy okazji takiego konkursu warto pracować drużynowo i robić sobie „burze mózgów” w dwie czy w trzy osoby. Świetnie jest, gdy takie osoby znają się ze wspólnego kierunku studiów, ale myślę, że warto pracować także z kimś z innego wydziału albo z innej uczelni. To daje nowe spojrzenie na pomysł i może otworzyć przed nim nowe perspektywy. A my wspieramy innowacje.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki