Nasza Loteria

E-skierowania do specjalistów w lipcu będą wystawiane w regionie łódzkim coraz częściej. Wkrótce będą one obowiązkowe

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Coraz więcej przychodni w regionie łódzkim będzie w najbliższych tygodniach wystawiać e-skierowania. Od 1 lipca NFZ płaci więcej przychodniom, które wprowadziły to rozwiązanie. Bo wciąż są miejscowości w regionie, gdzie e-skierowań się nie wydaje.

Po e-receptach i e-zwolnieniach przyszedł czas na kolejną cyfrową zmianę w gabinetach lekarskich, czyli e-skierowania. Elektroniczne skierowania dostępne są już od ponad roku, ale wciąż ich popularność jest niewielka. Teraz ma to się zmienić. Od 1 lipca NFZ lepiej płaci poradniom, które odchodzą od papierowych skierowań na rzecz elektronicznych. Dodatkowe pieniądze dostają zarówno poradnie POZ jak i specjalistyczne. Natomiast od 8 stycznia e-skierowania będą już obowiązkowe dla większości usług medycznych.

Jak wygląda e-skierowanie? Działa tak jak znane już pacjentom e-recepty. To wydruk z danymi pacjenta i czterocyfrowym kodem, który należy podać zapisując się do specjalisty. Osoby, które założyły sobie Internetowe Konto Pacjenta mogą też otrzymać sms-a lub mejla z kodem. Mogą też podejrzeć na koncie historię swoich skierowań. E-skierowanie lekarz może wystawić zdalnie, podczas udzielania teleporady.

Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ podkreśla, że e-skierowania mają same zalety. - Papierowe skierowanie trzeba w ciągu 14 dni dostarczyć osobiście lub pocztą do wybranej poradni specjalistycznej. Do tego pacjenci mogą je zgubić – mówi Góralczyk.

Bartosz Matusiak, który prowadzi łódzkie Centrum Medyczne Remedium, dostrzega też inne zalety. Jego zdaniem e-skierowanie uniemożliwia zapisywanie się do kilku poradni specjalistycznych jednocześnie, więc ich powszechność skróci kolejki. Ich wystawianie idzie gładko. – Pacjentom tłumaczymy, że działają na tej samej zasadzie, jak znane im już e-recepty. Dajemy też papierowe wydruki e-skierowań. Dla lekarzy nie jest to problem – wyjaśnia.

Jednak e-skierowania to wciąż mniejszość. Z danych NFZ wynika, że w Łodzi wystawia je tylko 81 placówek medycznych, w Piotrkowie Trybunalskim 10, w Tomaszowie Mazowieckim dziewięć, w Sieradzu i Zgierzu po osiem, Skierniewicach i Kutnie po pięć. Ale są też miejscowości takie jak Głowno czy Przedbórz, w których nikt jeszcze nie wystawił e-skierowania. Na razie część poradni specjalistycznych chce nadal przedstawienia papierowej wersji skierowania.

W całej Polsce od lutego 2019 r. wystawiono 76 tys. e-skierowań. W tym roku wystawiano ich już średnio 13 tys. miesięcznie. Jedną trzecią wszystkich e-skierowań wystawiono w maju, podczas epidemii koronawirusa.

E-skierowania to kolejne już udogodnienie wprowadzane w ramach e-zdrowia. Od 1 grudnia 2019 roku obowiązkowe są e-zwolnienia. Od 8 stycznia tego roku obowiązują e-recepty. Początkowo starsi pacjenci podchodzili do nich nieufnie, gubili też kartki z zapisanymi kodami. Rozwiązania te sprawdziły się jednak doskonale w czasie epidemii i ograniczonych kontaktów z lekarzami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki