Po e-receptach i e-zwolnieniach przyszedł czas na kolejną cyfrową zmianę w gabinetach lekarskich, czyli e-skierowania. Elektroniczne skierowania dostępne są już od ponad roku, ale wciąż ich popularność jest niewielka. Teraz ma to się zmienić. Od 1 lipca NFZ lepiej płaci poradniom, które odchodzą od papierowych skierowań na rzecz elektronicznych. Dodatkowe pieniądze dostają zarówno poradnie POZ jak i specjalistyczne. Natomiast od 8 stycznia e-skierowania będą już obowiązkowe dla większości usług medycznych.
Jak wygląda e-skierowanie? Działa tak jak znane już pacjentom e-recepty. To wydruk z danymi pacjenta i czterocyfrowym kodem, który należy podać zapisując się do specjalisty. Osoby, które założyły sobie Internetowe Konto Pacjenta mogą też otrzymać sms-a lub mejla z kodem. Mogą też podejrzeć na koncie historię swoich skierowań. E-skierowanie lekarz może wystawić zdalnie, podczas udzielania teleporady.
Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ podkreśla, że e-skierowania mają same zalety. - Papierowe skierowanie trzeba w ciągu 14 dni dostarczyć osobiście lub pocztą do wybranej poradni specjalistycznej. Do tego pacjenci mogą je zgubić – mówi Góralczyk.
Bartosz Matusiak, który prowadzi łódzkie Centrum Medyczne Remedium, dostrzega też inne zalety. Jego zdaniem e-skierowanie uniemożliwia zapisywanie się do kilku poradni specjalistycznych jednocześnie, więc ich powszechność skróci kolejki. Ich wystawianie idzie gładko. – Pacjentom tłumaczymy, że działają na tej samej zasadzie, jak znane im już e-recepty. Dajemy też papierowe wydruki e-skierowań. Dla lekarzy nie jest to problem – wyjaśnia.
Jednak e-skierowania to wciąż mniejszość. Z danych NFZ wynika, że w Łodzi wystawia je tylko 81 placówek medycznych, w Piotrkowie Trybunalskim 10, w Tomaszowie Mazowieckim dziewięć, w Sieradzu i Zgierzu po osiem, Skierniewicach i Kutnie po pięć. Ale są też miejscowości takie jak Głowno czy Przedbórz, w których nikt jeszcze nie wystawił e-skierowania. Na razie część poradni specjalistycznych chce nadal przedstawienia papierowej wersji skierowania.
W całej Polsce od lutego 2019 r. wystawiono 76 tys. e-skierowań. W tym roku wystawiano ich już średnio 13 tys. miesięcznie. Jedną trzecią wszystkich e-skierowań wystawiono w maju, podczas epidemii koronawirusa.
E-skierowania to kolejne już udogodnienie wprowadzane w ramach e-zdrowia. Od 1 grudnia 2019 roku obowiązkowe są e-zwolnienia. Od 8 stycznia tego roku obowiązują e-recepty. Początkowo starsi pacjenci podchodzili do nich nieufnie, gubili też kartki z zapisanymi kodami. Rozwiązania te sprawdziły się jednak doskonale w czasie epidemii i ograniczonych kontaktów z lekarzami.

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?