Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka pomp ciepła powstanie w Ksawerowie. Japońska firma Daikin zainwestują prawie 1,5 mld zł

Marcin Darda
Marcin Darda
W podłódzkim Ksawerowie powstanie zeroemisyjna fabryka pomp ciepła japońskiego potentata Daikin z Osaki. W szczytowym etapie inwestycji pracę ma tam dostać 3 tys. ludzi.
W podłódzkim Ksawerowie powstanie zeroemisyjna fabryka pomp ciepła japońskiego potentata Daikin z Osaki. W szczytowym etapie inwestycji pracę ma tam dostać 3 tys. ludzi. Grzegorz Gałasiński
W podłódzkim Ksawerowie powstanie zeroemisyjna fabryka pomp ciepła japońskiego potentata Daikin z Osaki. W szczytowym etapie inwestycji pracę ma tam dostać 3 tys. ludzi.

Daikin zainstaluje się na 32 hektarach podstrefy Ksawerów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To światowy koncern branży systemów chłodniczych, klimatyzacyjnych i grzewczych, a akurat w Ksawerowie postawi na produkcję pomp ciepła. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na wakacje 2024 r., Daikin na początek może zatrudnić nawet 1 tys. pracowników, a do końca dekady 3 tys. Inwestycja warta jest 310 mln euro, czyli blisko 1,5 mld zł.

ŁSSE anonsowała to przedsięwzięcie jako "strategiczną, największą w ostatnich latach inwestycję zagranicznej firmy w Polsce, mającą kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu oraz wzmocnienia pozycji inwestora na rynku europejskim". Stąd w Ksawerowie przed podpisaniem porozumienia o współpracy, w mrowiu gości oprócz przedstawicieli Daikin, zarządu ŁSSE, władz gminy i województwa, pojawił się także premier Mateusz Morawiecki, w towarzystwie m.in. ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, łódzkiego posła PiS - ze strony polskiej sygnatariusza porozumienia.

Inwestycje o wysokim stopniu nasycenia technologiami to te, na których w Polsce zależy nam najbardziej - zaczął premier Morawiecki. - W Polsce, co powiedzieliśmy sobie na naszym wcześniejszym spotkaniu z prezesem firmy Daikin, mamy już bardzo dużo miejsc pracy. Teraz zależy nam nie tylko nowych, ale na miejscach pracy wysokiej jakości. Daikin ze swoimi najnowszymi produktami tu, w Ksawerowie takie miejsca pracy utworzy. Ktoś kiedyś mówił, że chciałby aby Polska była "drugą Japonią". Nie będzie "drugiej Japonii", bo Japonia jest tylko jedna, ale chciałbym aby Polska była krajem bogatym, szybko rozwijającym się, a współpraca Polski z Japonią wzmacnia taki właśnie kierunek rozwoju.

Premier dodał, że wysokokwalifikowani pracownicy powinni rekrutować się przede wszystkim z uczelni wyższych, którzy stworzą nowe kierunki nauczania pod kątem wysokozaawansowanych technologii, a przedsiębiorstwa rozwijają się przez wzajemne przenikanie technologii, stąd Morawiecki jest pewien, że w otoczeniu fabryki Daikin w Ksawerowie, zainstalują się polskie firmy "zielonych technologii".

- Trzeba marzyć i myśmy marzyli o wielkiej japońskiej inwestycji - mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE. - Jeździliśmy po Japonii szukając inwestorów i jak się okazuje marzenia są opłacalne. Na tym terenie wcześniej podjęliśmy działania wspólnie z samorządem polegające na wybudowaniu drogi, teraz budujemy drugą, z pieniędzy Strefy zostało wybudowane rondo. Myślę, że jest to najlepsza oferta inwestycyjna, która w tej chwili dostępna jest w środkowej Polsce i właśnie zakupił ją Daikin. To już dziesiąty inwestor japoński w ŁSSE.

Jesienią 2021 r. ŁSSE została uznana za szóstą na świecie w rankingu najlepszych stref ekonomicznych wedle rankingu fDi Magazine z grupy Financial Times. W 2021 r. ŁSSE wydała 76 zezwoleń dla firm na działalność w strefie, co przyniosło inwestycje warte blisko 4,7 mld zł oraz 2,7 tys. nowych miejsc pracy.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki