Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Farby do włosów – wszystko, co musisz wiedzieć przed zmianą koloru. Naturalna koloryzacja, farby do włosów bez amoniaku

(fed)
Planujesz zmienić kolor włosów? Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej farby do włosów? Tutaj znajdziesz wszystkie informacje
Planujesz zmienić kolor włosów? Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej farby do włosów? Tutaj znajdziesz wszystkie informacje Pixabay.com
Farby do włosów: planujesz zmienić kolor włosów? Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej farby do włosów? W tym artykule piszemy o farbach do włosów bez amoniaku i naturalnych farbach do włosów. Podpowiemy również, czym zmyć farbę do włosów ze skóry oraz doradzimy, jaka farba do włosów będzie najlepsza.

Farby do włosów i ich historia

Farby do włosów używane są przez ludzkość od czasów starożytnych. W zapisach starożytnych Greków możemy znaleźć informacje o Celtach, farbujących włosy na blond. Jak ustalili historycy, na wyspach brytyjskich, praktyka używania farby do włosów trwała nieprzerwanie od czasów panowania imperium rzymskiego.

W dawnych czasach, farby do włosów tworzone były najczęściej z roślin. Od starożytności znane są m.in. henna, indygo czy senna. Dawni miłośnicy farbowania włosów używali również ostryża indyjskiego czy liściokwiatu garbnikowego. Syntetyczne farby do włosów zaczęto produkować na początku XX w. W 1947 r., niemiecka firma Schwarzkopf stworzyła pierwszą farbę do włosów do zastosowania w domu.

Farbowanie włosów może również posłużyć ukryciu siwizny i odmłodzeniu się o kilka lat. Firmy wytwarzające farby do włosów zarabiają miliony dolarów.
Farbowanie włosów może również posłużyć ukryciu siwizny i odmłodzeniu się o kilka lat. Firmy wytwarzające farby do włosów zarabiają miliony dolarów. Obecnie jest to już cały przemysł. Piotr Krzyżanowski/archiwum Polska Press

Farby do włosów do dziś używane przez miliony osób. Zmiana koloru włosów to świetny sposób, by ulepszyć swój wygląd, czy zmienić swój styl. Farbowanie włosów może również posłużyć ukryciu siwizny i odmłodzeniu się o kilka lat. Firmy wytwarzające farby do włosów zarabiają miliony dolarów. Obecnie jest to już cały przemysł.

Farby do włosów bez amoniaku

Farby do włosów bez amoniaku stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Jest to efekt coraz większej świadomości konsumentów, którzy nie chcą używać produktów przesyconych substancjami chemicznymi. Dlatego farby bez amoniaku są coraz częściej stosowane w salonach fryzjerskich. Jednak przy ich wyborze warto pamiętać, że w miejsce amoniaku, zawierać mogą inne substancje.

Jedną z nich jest monoetyloamina, substancja ta jest pozbawiona zapachu, wobec czego jest farby do włosów, które mają ją w składzie, są mniej drażniące niż te z amoniakiem. Ma jednak minusy. Monoetyloamina nie ulatuje szybko jak amoniak. Należy ją dobrze wypłukać z włosów. W przeciwnym razie może ona spowodować, że nasze włosy będą rozpulchnione.

Monoetyloamina działa znacznie silniej na włosy niż amoniak, w efekcie jest przyczyną ich wysuszenia i rozdwajanie. Dlatego jeśli w salonie fryzjerskim Twoje włosy zostaną ukoloryzowane farbą bez amoniaku, dopilnuj tego, by zostały one dokładnie umyte.

Naturalne farby do włosów

Tym, którzy chcą uniknąć chemikaliów, pozostają naturalne farby do włosów. Taki produkt, wyprodukowany na bazie ziół, kupić możemy już od 40 złotych. Jakie substancje w nich się znajdują? Dobre substancje barwiące to lawsonia bezbronna czy indygowiec barwierski. W farbach naturalnych znajdziemy też substancje utrwalające np. wyciąg z orzecha włoskiego czy wyciąg z rabarbaru.

Naturalną farbę do włosów można stworzyć również w domu. Kolor włosów przyciemni np. esencja z czarnej herbaty lub płukanka z kory dębu, którą za kilka złotych kupimy w sklepie zielarskim. Z kolei płukanka z rumianku rozjaśni włosy i nada im blasku. Do farbowania siwych włosów nada się magnolia.

Jak wykonać z niej naturalną farbę? Potrzebna będzie nam łyżka magnolii i szklanka wody, którą należy zagotować. Dodajemy do niej magnolię i odstawiamy tak przygotowany wywar do ostygnięcia. Wtedy możemy nałożyć go na głowę.

Farby do włosów do dziś używane przez miliony osób. Zmiana koloru włosów to świetny sposób, by ulepszyć swój wygląd, czy zmienić swój styl.
Farby do włosów do dziś używane przez miliony osób. Zmiana koloru włosów to świetny sposób, by ulepszyć swój wygląd, czy zmienić swój styl.
Piotr Krzyżanowski/archiwum Polska Press

Profesjonalne farby do włosów

Profesjonalne farby do włosów, nazywane są także farbami fryzjerskimi. To właśnie z nich korzystają styliści w najlepszych salonach fryzjerskich. Okazuje się jednak, że profesjonalne farby do włosów możemy kupić sami. Dostępne są w wielu internetowych sklepach. Coraz większa ilość klientów kupuje je przede wszystkim ze względu na ich bardzo wysoką jakość.

Zalety profesjonalnych farb do włosów:

  • mała zawartość amoniaku i
  • trwały efekt
  • duży wybór kolorów
  • całkowicie pokrywają odrosty czy siwe włosy.

O jednym należy pamiętać przy stosowaniu tego rodzaju produktów. Farby fryzjerskie mają znacznie silniejsze działanie niż zwykłe farby, dostępne w sklepach. Dlatego, podczas ich używania należy dokładnie zapoznać się z instrukcją i wskazaniami.

Farba do włosów Garnier czy Joanna?
Jeśli decydujecie się na farbowanie włosów, wkrótce stajecie przed wyborem: którą wybrać? Farby do włosów marki Garnier i Joanna to jedne z najpopularniejszych marek farb do włosów. Co mówią o nich ich użytkowniczki?

Jeśli Twoje włosy są wrażliwe, mają tendencję do wypadania, warto zastanowić się nad zastosowaniem farb zmywalnych. Wybór jest spory...
Jeśli Twoje włosy są wrażliwe, mają tendencję do wypadania, warto zastanowić się nad zastosowaniem farb zmywalnych. Wybór jest spory...
Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa

- Farba do włosów Garnier to jedna z bardziej fajnych farb jakich używałam - pisze jedna z internautek. - Dokładnego odcienia nie pamiętam ale było to coś w obszarze blond/jasny blond. Kolor dość dobrze pokrywał, włosy w dobrym stanie, byłam zadowolona z tej farby.

- Odkąd pamiętam stosuję to farbę do włosów Garnier i zawsze jestem zadowolona z rezultatów jakie daje - chwali inna użytkowniczka. - Jeśli raz na 2-3 lata coś mnie podkusi żeby spróbować innej farby to zawsze żałuję.

A jakie są opinie na temat farby do włosów Joanna?

- Niska cena i wysoka jakość idą ze sobą w parze - pisze jedna z internautek. - Początkowo używałam rudej farby, po zmianie koloru odcieniu czarny bez. W obydwóch przypadkach byłam zadowolona z trwałości koloru oraz tego, że farba od razu zmywała się ze skóry po koloryzacji. Dodatkowo farba nie obciążała włosów - za co wielki plus.

- Farba do włosów Joanna jest bardzo fajna, często dostępna w cenie ok 5 zł, co dla mnie jest bardzo dużym plusem (farbuje włosy regularnie raz na miesiąc) - chwali produkt kolejna amatorka farbowania. - Łatwa w aplikacji, nie zmywa się zbyt szybko (myję włosy codziennie) co miało miejsce w przypadku zdecydowanie droższych produktów. Zapach nie jest przyjemny, ale coś kosztem czegoś. Jestem bardzo zadowolona.

Kolorowe włosy

Krzykiem mody ostatnich lat są kolorowe włosy. Kiedyś był to atrybut przedstawicieli środowisk alternatywnych, dziś, wiele osób - tak kobiet jak i mężczyzn - decyduje się na kolorowe włosy.

By uzyskać efekt kolorowych włosów zastosować możemy tonery: najpierw włosy należy rozjaśnić, umyć szamponem, następnie na mokre włosy nakłada się toner.

Zobaczcie, co zrobić, by mieć kolorowe włosy:

Czym zmyć farbę do włosów ze skóry?

Ten problem znają wszyscy, którzy farbują włosy. Podczas domowego farbowania, zwłaszcza przy stosowaniu ciemnych barw, na skórze często pojawiają się plamy. W tym miejscu znajdziesz kilka sposobów na usunięcie farby. Czym najlepiej zmyć farbę do włosów ze skóry?

  • oliwa bądź oliwka dla dzieci
  • lakier do włosów
  • płyn do demakijażu

Zacznijmy od najdelikatniejszej z wymienionych substancji. Jeśli masz pod ręką oliwkę dla niemowląt, oliwę z oliwek (ważne, żeby nie była to oliwa z dodatkiem przypraw) lub nawet olej kokosowy – sprawa załatwiona! Farba rozpuszcza się w tłuszczach. Wystarczy więc nanieść oliwkę na wacik i posmarować zabrudzone farbą miejsce. Po chwili ścieramy oliwkę bądź olej, który powinien zejść ze skóry wraz z farbą.

Jeśli potrzebujesz trwałego efektu, chcesz przykryć siwe włosy czy rozjaśnić je – wybór jest prosty: farby trwałe
Jeśli potrzebujesz trwałego efektu, chcesz przykryć siwe włosy czy rozjaśnić je – wybór jest prosty: farby trwałe Krzysztof Szymczak / archiwum Dziennika Łódzkiego

Lakier do włosów do usuwania plam z farby? Oczywiście! Nanosimy lakier na płatek kosmetyczny, i przecieramy nim zabrudzone miejsce. Efekt powinien być natychmiastowy.

Z płynem do demakijażu postępujemy podobnie jak z oliwką dla niemowląt. Wystarczy posmarować nim brudne miejsce i zostawić na kilka minut.

Jaka farba do włosów najlepsza?

Chcesz pofarbować włosy, jednak nie wiesz, którą farbę wybrać? Tu postaramy się podpowiedzieć, jaka farba do włosów jest najlepsza dla Ciebie.

Jeśli Twoje włosy są wrażliwe, mają tendencję do wypadania, warto zastanowić się nad zastosowaniem farb zmywalnych. Wybór jest spory, możemy nabyć farbę jednodniową, w postaci kremu – tu zastrzeżenie – tego rodzaju farby mogą ubrudzić skórę lub odzież. Inną propozycją są szampony koloryzujące, których efekt utrzymuje się na włosach przez kilka dni. Również one niestety mogą pobrudzić ubranie czy pościel. Najdłużej utrzyma się na naszych włosach efekt kremów koloryzujących – nawet 4 tygodnie. Warto pamiętać jednak, że nie rozjaśniają one włosów.

Jeśli natomiast potrzebujesz trwałego efektu, chcesz przykryć siwe włosy czy rozjaśnić je – wybór jest prosty: farby trwałe. Część z nich zawiera amoniak, mają więc nieprzyjemny zapach i mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Dlatego warto przed ich zastosowaniem w domu wykonać test skórny.

Ważne! Farb do włosów z amoniakiem nie powinny używać kobiety w ciąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki