FASOFF - kampania Domu w Łodzi walcząca z płodowym zespołem alkoholowym
W sobotę (9 września) obchodzony był Światowy Dzień FAS, czyli dzień płodowego zespołu alkoholowego. Dzień wcześniej Fundacja Dom w Łodzi zainaugurowała piątą już edycję kampanii społecznej FASSOFF, która ma przypominać o skutkach spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży dla ich mających się narodzić dzieci. Podczas konferencji prasowej jej uczestnicy symbolicznie odwrócili kieliszki na znak abstynencji.
Prowadząca dom dziecka dla chorych dzieci Fundacja Dom w Łodzi w kampanii bierze udział nie bez powodu. Wielu jej podopiecznych ma właśnie FAS.
- Widzimy na co dzień trudności, z jakimi mierzą się dzieci i wiemy, że można im tego oszczędzić. Można zorganizować życie tak, by dziecko przyszło na świat zdrowie - podkreśla Anna Karolak, dyrektor domu.
Jak dodaje FAS wiąże się z różnymi wadami wrodzonymi, które wykrywa się u ich podopiecznych. To m.in. zbyt niska masa ciała i wzrost, wady serca, zniekształcenie stawów, a przede wszystkim uszkodzony układ nerwowy.
- To niesie konsekwencje w codziennym funkcjonowaniu - tłumaczy Anna Karolak. - Takie dzieci mają problemy w szkole, nie potrafią zapanować nad swoimi emocjami, nie potrafią dostosować się do zasad, trudno im przyswoić sobie oczywiste zasady społeczne - wylicza. FAS nie można wyleczyć, rehabilitacja może jedynie łagodzić jego skutki.
W tym roku kampania szczególnie skierowana jest do ojców. Ma zachęcać ojców, by wspierali swoje partnerki i w czasie ciąży także zrezygnowali z alkoholu. Jej hasło to "Nie piję razem z nią", a w kampanii mają pojawiać się m.in. piłkarze i motywy związane z piłką nożną. W ramach kampanii przygotowany został spot reklamowy, będą też działania w mediach społecznościowych. Partnerem akcji jest Kampania Piwowarska. Producent piwa przekonuje w niej, że alkohol nie jest dla każdego.
- Chcemy pobudzić do refleksji na temat tego, czym jest męskość. To nie oglądanie meczów i picie piwa, ale odpowiedzialność za swoje dziecko - mówi Grzegorz Adamski z Kompanii Piwowarskiej.
Kampanię wspiera Ewa Jakubiec, Miss Polonia 2023, z zawodu pielęgniarka. Jak podkreśla jako Miss Polonia ma swoją misję, wspierania kobiet w sprawach medycznych i społecznych. Jak podkreśla w czasie praktyk na różnych oddziałach zetknęła się z pacjentami z FAS.
- Wiem, że to jest bardzo powszechny problem - mówi Miss Polonia 2023.
W województwie łódzkim od pięciu lat działa prowadzony przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi działa Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FASD. Bezpłatną pomoc w zdiagnozowaniu i terapii mogą uzyskać dzieci i młodzież do 18. roku życia.
- Zależy nam aby diagnozować jak najszybciej, aby terapia odbywała się już od najmłodszych lat - mówi Katarzyna Maciołek, dyrektor RCPS w Łodzi. Centrum pomogło 1200 dzieciom, zajmuje się też edukacją dorosłych.
- Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży - podkreśla dyrektor Maciołek.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?