Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Felieton Romantyk sportu: Szampański tydzień oraz budżety ŁKS i innych piłkarskich klubów

Marek Łopiński
Przebojem tygodnia są kontuzje siatkarzy. Jedne leczone dłużej, inne trochę krócej. Niestety dotykają najlepszych naszych mistrzów. Już słychać złowieszcze pytania, co z igrzyskami olimpijskimi Paryż 2024.

Na ponad 160 dni do inauguracji igrzysk sytuacja wygląda zatrważająco, Co bardziej strachliwi obawiają się olbrzymich przeszkód na drodze po złote runo. Wielu marzy o jakimkolwiek medalu. Organizmy najlepszych grających w PlusLidze, europejskich pucharach, reprezentacji Polski buntują się przed gigantycznymi obciążeniami.
Na zdrowotne kłopoty zapracowało całe środowisko siatkarskie. Działacze w pogoni za zyskiem zafundowali powiększenie PlusLigi, koszmarny terminarz spotkań. Dochodzą rozbudowane rozgrywki w europejskich pucharach, międzypaństwowe mecze, mistrzostwa Europy i świata.

Nawet końska wytrzymałość najlepszych zwala ich z nóg, kontuzje szerzą się jak w pandemii. Dwa tygodnie odpoczynku w maju po zakończeniu ligowych rozgrywek mogą nie wystarczyć. A tu trenerowi kadry marzą się sukcesy w Lidze Narodów. Chciałoby się krzyczeć, nie powtarzajmy błędów Andrei Anastasiego w 2012 roku. Po wygraniu Ligi Światowej zabrakło sił na igrzyskach Londyn 2012.

Od kilku lat przed igrzyskami środowisko pomstuje na MKOL, że w turnieju olimpijskim drużyny liczą po 12 zawodników, w Paryżu pod pewnymi warunkami będzie mógł zagrać trzynasty. Na mundialach i mistrzostwach kontynentów w każdej ekipie występuje 14 zawodników.
Igrzyska rozbudowują się, dochodzą nowe dyscypliny, MKOL musi pilnować kwoty 10.500 uczestników. Co mają powiedzieć bokserzy, zapaśnicy, judocy, którym skasowano połowę wag. Kajakarzom, wioślarzom, żeglarzom, ciężarowcom, strzelcom również radykalnie ograniczono ilość konkurencji. Plaga cięcia dotknęła pływanie, jedną z dwóch wiodących dyscyplin olimpijskich.
Tydzień międzynarodowych sukcesów sportowców naszego regionu. Panczenista Damian Żurek z Pilicy Tomaszów Maz. wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w wyścigu na 500 metrów. Jego klubowa koleżanka Karolina Bosiek wspólnie z Andżeliką Wójcik i Iga Wojtasik na tej samej imprezie zajęły trzecie miejsce w sprincie drużynowym

Sztangistka UMLKS Radomsko Oliwia Drzazga została wicemistrzynią Europy w wadze 54 kg. Utytułowana zapaśniczka Roksana Zasina ZTA Zgierz, wychowanka braci Górskich z KS 20 Łódź, swoją bogatą kolekcję powiększyła o brązowy medal czempionatu Starego Kontynentu w kategorii 55 kg.

Łódź jest dumna ze swoich siatkarek. ŁKS toczy boje w ćwierćfinałach Ligi Mistrzyń. Budowlani awansowali do półfinału Pucharu CEV – Federacji.
Zapowiada się pasjonująca rywalizacja w 54 edycji Plebiscytu naszej gazety na Sportowca Roku 2024. A to dopiero początek. Zacna Kapituła Dziennika Łódzkiego będzie miała szampański ból głowy z wyborem najlepszych.
P.S. Budżety niektórych klubów ekstraklasy, wszystkie kwoty w milionach złotych: ŁKS 30, Ruch Chorzów 13, Puszcza Niepołomice 15, Warta Poznań 15, Radomiak 22, Stal Mielec 23, Korona Kielce 27.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki