Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Felieton Romantyk sportu: Szczęśliwi wybrańcy. Z Łodzi do Paryża

Marek Łopiński
Kajetan Duszyński
Kajetan Duszyński Fot. Grzegorz Gałasiński
Niewiele ponad 150 dni pozostało do igrzysk olimpijskich Paryż 2024. Pięć miesięcy na zdobycie kwalifikacji olimpijskich. Na razie Polska ma ich 55, w 16 dyscyplinach, w tym obie drużyny siatkówki. Jeszcze czas na zdobycie upragnionych biletów do stolicy Francji. Później szczęśliwcom pozostanie BPS, bezpośrednie przygotowanie startowe.

Kto rusz włącza się z pomocą dla wybrańców Najjaśniejszej Niepodległej. Władze miasta Łodzi nie zasypiają gruszek w popiele. 11 łódzkich sportowców otrzyma dofinansowanie na końcowy etap przygotowań. Do grona olimpijczyków dojdą siatkarki ŁKS i Budowlanych.
Marzy mi się żeby cała jedenastka plus kilka siatkarek zameldowała się na igrzyskach. Oprócz nich liczę na reprezentantów naszego regionu. Mateusza Rzeźniczaka wychowanka RKS Ruda, aktualnie reprezentującego MKS Aleksandrów Łódzki, siatkarza Skry Bełchatów. Trudno będzie zakwalifikować się przedstawicielom zapasów ze Zgierza i Piotrkowa Trybunalskiego, którzy błyszczą w kategoriach nieolimpijskich.
Czasami marzenia są odległe od rzeczywistości. Szalałbym z zachwytu gdyby wszyscy pupilkowie magistrackiej władzy znaleźli się na Polach Elizejskich. Czy tak będzie, mam poważne obawy.

Najbardziej liczę na czterystumetrowców AZS Kajetana Duszyńskiego i Maksymiliana Szweda. Pływaków w sztafetach Jakuba Kraskę AZS, Jana Kałusowskiego MKS Trójka. Zawodniczkę Społem łuczniczkę Magdalenę Śmiałkowską-Zawisza, strzelczynię Katarzynę Komorowską.

Do bólu trzymam kciuki za pozostałą piątkę. Pływaka AZS Marcela Wągrowskiego, pływaczkę UKS 190 Aleksandrę Knop, chodziarza RKS Ruda Tunezyjczyka z polskim pasportem Mahera Ben Hlima, kolarkę Społem Paulinę Petri i paraolimpijkę w pływaniu Zuzannę Boruszewską.
1–3 marca w Glasgow zostaną rozegrane Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce. Niestety mamy niewiele szans medalowych. Halowe Mistrzostwa Polski w Toruniu stały na przeciętnym poziomie. Czwórka asów błysnęła formą, reszta daleko odbiegała od poziomu gwiazd.
Sprinterka Ewa Swoboda, płotkarka Pia Skrzyszowska, tyczkarz Piotr Lisek, płotkarz Jakub Szymański to największe nasze atuty na finały, a nawet medale. Nie można zapominać o sztafetach 4x400 m. W męskiej pobiegną Rzeźniczak i Szwed.
Od ponad 50 lat nasza redakcja organizuje plebiscyt na Sportowca Roku. W większości edycji na podium stawali medaliści olimpijscy, mistrzostw świata, Europy. W roku 2023 zabrakło medalowego podium. Na szczęście szykuje się powrót do chwalebnej tradycji.

Tydzień temu pisałem o pierwszych kandydatach na Sportowca Roku 2024. Brązowych medalistach mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim Damianie Żurku i Karolinie Bosiek. Wicemistrzyni Europy sztangistce Oliwii Drzazga, trzeciej w czempionacie Starego Kontynentu zapaśniczce Roksanie Zasinie.

Jestem pewien, że do grona wybrańców czytelników Dziennika Łódzkiego dołączą następni medaliści największych imprez. Znowu będziemy dumni, jak to wielokrotnie bywało, z gwiazdorskiego podium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki