MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma z Piotrkowa uszyła szaty liturgiczne dla papieża i biskupów na Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie

kw
Firma Haftina działa od 30 lat
Firma Haftina działa od 30 lat mat. UM w Piotrkowie
Firma "Haftina" z Piotrkowa Trybunalskiego zaprojektowała i uszyła szaty liturgiczne dla papieża, biskupów oraz księży na Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie. Wcześniej "Haftina" przygotowała ornaty, także dla papieża, na mszę w Brzegach podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku.

Firma "Haftina" z Piotrkowa Trybunalskiego zaprojektowała i uszyła szaty liturgiczne dla papieża, biskupów oraz księży na Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie

Podczas Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie papież Franciszek będzie nosił szaty liturgiczne z Polski, a dokładnie z Piotrkowa. Zaprojektowała je i uszyła firma "Haftina". Podczas niedzielnej mszy w Phoenix Park (26.08) oprócz papieża, ornaty założą także biskupi i księża. Łącznie na całe wydarzenie piotrkowska firma przygotowała ponad 1000 sztuk ornatów, mitr, stuł i dalmatyk.

Zamówienie zostało złożone jesienią ubiegłego roku. Jak mówi Piotr Kopczyński, który w "Haftinie" zajmuje się sprzedażą zagraniczną, to organizator i gospodarz Światowego Spotkania Rodzin, czyli archidiecezja Dublin, zgłosiła się do piotrkowskiej, rodzinnej firmy.

Chcieli, żebyśmy przygotowali ofertę, podejrzewam, że takie zapytanie wysłali do szeregu firm, ale wybrali nas - mówi.

Projekt szat, nawiązujący do oficjalnego logo Światowego Spotkania Rodzin, czyli trójelementowej spirali inspirowanej staroceltyckimi obrazami, został przygotowany w ścisłej współpracy z archidiecezją w Dublinie.

**

- To oni za to odpowiadają, bo to ich wydarzenie, my pomagaliśmy od strony graficznej, układaliśmy te wzory na ornatach, ale to archidiecezja dawała wskazówki, jaka symbolika ma się znaleźć na szatach - podkreśla Piotr Kopczyński.

**

Projekty, a potem prototypy szat, zwłaszcza dla papieża i biskupów, jeździły do Irlandii i do Watykanu. Konsultacje trwały około trzech miesięcy. Jak przyznaje Piotr Kopczyński, po drodze kilka pomysłów zostało odrzuconych, ale dotyczyły one nie samych symboli, ile ich umieszczenia na ornacie.

Projekt ornatu dla Ojca Świętego był sprawdzany pod kątem zgodności z liturgią przez ceremoniarzy papieskich. - Został zatwierdzony - mówi Piotr Kopczyński odnosząc się w ten sposób do komentarzy, jakie pojawiły się po prezentacji szat.

Swoje krytyczne zdanie m.in. na temat "gejowskiej" kolorystyki wyrazili m.in. publicysta Tomasz Terlikowski czy Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

Terlikowski napisał m.in.: "Irlandzcy biskupi (niektórzy) zaprosili już także gejowskie pary na Spotkanie Rodzin w Dublinie. Ornaty z Polski na to wydarzenie świetnie się w ten trend wpisują. Kolory raczej nie liturgiczne, a takie bardziej ciepłe."

Przygotowanie szat trwało od wiosny. Ornat dla papieża - zielony - został wykonany w dwóch egzemplarzach i jako jedyny był szyty w oparciu o konkretne wymiary. Został przekazany jako prezent od piotrkowskiej firmy.

Spotkanie w Dublinie to kolejna okazja, gdy "Haftina" przygotowuje ornat dla papieża. Dwa lata temu firma szyła szaty - jeszcze więcej niż teraz - na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Papież wystąpił w nich podczas ostatniej mszy świętej w Polsce - Mszy Posłania w Brzegach.

Firma, której szaty liturgiczne czy obrusy ołtarzowe są zamawiane przez księży z całego świata, przygotowywała także ornaty na beatyfikację abp Teofiliusa Matulionisa w Wilnie w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki