MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradary w województwie łódzkim. Te fotoradary rejestrują najwięcej wykroczeń! W tych miejscach stoją fotoradary 29.11.2022

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
Lokalizacja i liczba zarejestrowanych naruszeń prawa drogowego. Dane za 2020 rok. Źródło: ITD/Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Kolejne lokalizacje na następnych slajdach >>>
Lokalizacja i liczba zarejestrowanych naruszeń prawa drogowego. Dane za 2020 rok. Źródło: ITD/Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Kolejne lokalizacje na następnych slajdach >>>
Gdzie stoją fotoradary w Łodzi i województwie łódzkim? Wyniki wszystkich fotoradarów w Łódzkiem. Fotoradar rekordzista zarejestrował przekroczenie prędkości przez 9111 kierowców, a najmniej „zapracowany” w województwie łódzkim - 181. Takie dane za cały miniony rok uzyskaliśmy w Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Gdzie stoją? Szczegóły w galerii.

Gdzie stoją fotoradary?

W województwie łódzkim w 2020 roku działało 30 fotoradarów, trzy odcinkowe pomiary prędkości i jeden system kontroli wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zarejestrowały 92 314 naruszeń przepisów drogowych. Gdyby każdy z kierowców dopuścił się nie najwyższych przekroczeń prędkości i dostał mandat w wysokości tylko 100 złotych, to kwota kar przekroczyłaby 9,2 mln zł.

Lista fotoradarów w Łodzi i województwie. Gdzie znajduje się fotoradar, który łapie najwięcej kierowców?

Trasą najbardziej obstawioną fotoradarami w województwie łódzkim jest droga krajowa nr 91. To alternatywne dla autostrady A1 połączenie z Gdańskiem i Częstochową. W naszym regionie stoi przy niej dziewięć fotoradarów i dochodzi jeszcze kontrola wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle w Zgierzu (ul. Długa/al. Armii Krajowej). Urządzenia te zanotowały ponad 24 tys. naruszeń prawa drogowego. A kontrola na tej trasie ma być jeszcze wzmocniona (piszemy o tym poniżej).

Drugą, pod względem liczby zamontowanych fotoradarów, jest droga krajowa nr 92, czyli nieautostradowe połączenie z Warszawą i Poznaniem. Zamontowanych jest przy niej pięć urządzeń, które przez cały zeszły rok zarejestrowały „tylko” niespełna 7 tys. przekroczeń prędkości.

Odcinkowe pomiary prędkości w pierwszej dziesiątce

Wszyscy kierowcy z przerażeniem patrzą ostatnio na wynik odcinkowego pomiaru prędkości zamontowanego na budowanej autostradzie A1. Ten pierwszy (Tuszyn - Piotrków Trybunalski), który uruchomiono w środę - w pierwszym dniu funkcjonowania „złapał” ponad 1300 kierowców jadących za szybko.

Dane za miniony rok wskazują, że wszystkie trzy odcinkowe pomiary prędkości działające w województwie łódzkim są w pierwszej dziesiątce wszystkich urządzeń kontrolnych. Trudno porównywać drogi krajowe, przy których działają, z budowaną autostradą, ale patrząc na rezultaty - widać skalę problemu. Roczny wynik najwyżej notowanego odcinkowego pomiaru prędkości w Tomaszowie system na pierwszym odcinku A1 - przy utrzymaniu poziomu z pierwszego dnia - osiągnie w niespełna sześć dni. A fotoradar, który przez cały rok 2020 „złapał” najmniej piratów drogowych, musiałby pracować 7 lat, by osiągnąć jednodniowy wynik z A1 (Tuszyn - Piotrków).

Nowe fotoradary stacjonarne i kontrola wjazdu na czerwonym świetle

W listopadzie Inspekcja Transportu Drogowego podpisała umowę na dostawę i instalację 26 fotoradarów. Dwa z nich mają stanąć w Łodzi (al. Jana Pawła II - pomiędzy ul. Pabianicką a ul. Obywatelską, zachodnia nitka, oraz przy al. Włókniarzy/ul. Limanowskiego). W przypadku braku technicznych możliwości zamontowania ich w wybranych miejscach z listy podstawowej wykonawca sięgnie po listę rezerwową, a na niej jest Piotrków, Srock i Białynin. Pierwsze fotoradary mają zostać zainstalowane do końca maja 2021 roku, a ostatnie do końca lutego 2022.

Z kolei ostatnio ogłoszono przetarg na zakup i dostawę systemów monitorujących wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Trzy z nich mają być zamontowane w Łodzi (al. Mickiewicza/ul. Żeromskiego, rondo Inwalidów, ul. Struga/al. Kościuszki), a jeden w Piotrkowie Trybunalskim na skrzyżowaniu al. Sikorskiego/al. Concordii.

Wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie (półtora roku) od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania. Wtedy w kraju będzie ich 50. Obecnie stałymi kontrolami objętych jest 20 skrzyżowań.

Zobacz również

Brutalny napad na lombard w Łodzi

Carreforur zniknie z Polski?

Nowa metoda cyberprzestępców na wyłudzanie danych i okradanie kont

Nadciąga "supergrzyb" i "czarny grzyb" - atakuje chorych na Covid-19

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki