Nasza Loteria

Fotowoltaika w województwie łódzkim – jak działa, ile kosztuje i czy się to opłaca?

Materiał promocyjny Partnerów Zewnętrznych
Fotowoltaika – jak działa, czym jest, czy warto, ile kosztuje, gdzie i jak montować oraz jak dostać dotację? Przedstawiamy szczegółowy przewodnik po zagadnieniach związanych z fotowoltaiką w województwie łódzkim.

W poniższym artykule odpowiadamy na pytania:

 • Co to jest fotowoltaika?
 • Jak działają panele słoneczne?
 • Jak wyglądała historia fotowoltaiki?
 • Jak rozwija się fotowoltaika w Polsce?
 • Jak wygląda fotowoltaika w województwie łódzkim?
 • Jakie firmy zajmują się montażem paneli słonecznych?
 • Czy warto inwestować w fotowoltaikę?
 • Jakie są ogniwa fotowoltaiczne?
 • Gdzie montować panele fotowoltaiczne?
 • Ile kosztują panele słoneczne?
 • Jak dostać dofinansowanie na fotowoltaikę?
 • Gdzie dostanę kredyt na fotowoltaikę?
 • Kiedy zwraca się inwestycja w panele słoneczne?
 • Fotowoltaika - opinie użytkowników

Fotowoltaika - czym jest?

Czym jest instalacja fotowoltaiczna? Do czego służą panele słoneczne?

Fotowoltaika to nic innego jak proces, podczas którego wytwarzana jest energia elektryczna pochodząca ze światła słonecznego. Aby powstał prąd, panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w prąd, który może być wykorzystywany nie tylko do zasilania niewielkich urządzeń, ale również przesyłany bezpośrednio do instalacji elektrycznej naszego budynku. W praktyce oznacza to dostęp do własnego, praktycznie nielimitowanego źródła energii, która może być zużywana na bieżąco lub - w przypadku nadprodukcji - wysyłana do operatora sieci. Energię zmagazynowaną w ten sposób możemy odbierać (w ograniczonym zakresie) w okresie zmniejszonej produkcji, np. zimą.


zdjęcie: www.powerprofit.pl

Fotowoltaika - jak działa?

Czym są i jak działają panele słoneczne? Prąd w ogniwach fotowoltaicznych - jak powstaje?

Panele słoneczne wykorzystują tzw. zjawisko fotowoltaiczne, które powstaje gdy foton - podstawowa jednostka światła - uderza o krzem lub inny półprzewodnik, z którego zrobione są ogniwa fotowoltaiczne. Uderzenie fotonu powoduje ruch elektronu w atomie krzemu, inicjując tym przepływ ładunku elektrycznego. Prąd wytworzony w ten sposób w ogniwie fotowoltaicznym trafia następnie do falownika - urządzenia, które przekształca prąd stały na prąd zmienny, a stamtąd wędruje prosto do sieci i naszych gniazdek.

Fotowoltaika - historia

Jak rozwijała się fotowoltaika?

Zjawisko fotowoltaiczne zostało zauważone po raz pierwszy przez Aleksandra Edmunda Becquerela w 1839 roku. Francuski fizykochemik był inicjatorem poszukiwania substancji, która służyłaby najlepiej do konwertowania energii słonecznej w elektryczną - początkowo wykorzystywany selen miał efektywność energetyczną sięgającą zaledwie 1-2%.

Wszystko zmieniło się, gdy w fotowoltaice po raz pierwszy zastosowano krzem, który podniósł efektywność ogniw do zawrotnych wtedy 6%. Współczesne instalacje fotowoltaiczne, dzięki zastosowaniu odpowiednich mieszanin m.in. arsenku galu i tellurku kadmu, osiągają efektywność energetyczną na poziomie przekraczającym 20%. Do dziś jednak to właśnie krzem pozostaje najczęściej wykorzystywanym surowcem przy produkcji ogniw do paneli słonecznych.

W drugiej połowie XX w. ogniwa te zaczęto wykorzystywać na masową skalę. Już na początku lat 80-tych w Stanach Zjednoczonych działały elektrownie słoneczne, których moc przekraczała 1 MW. Dziś - największa elektrownia słoneczna na świecie, znajdująca się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ma moc 1,177 GW. Natomiast całkowita moc pozyskiwana z fotowoltaiki na świecie przekroczyła w ubiegłym roku aż 486 GW.

Fotowoltaika w Polsce

Fotowoltaika w Polsce - jak wygląda rynek? Jaka moc generowana jest przez polskie instalacje fotowoltaiczne?

W 2009 r. Polska przyjęła Krajowy Plan Działania w zakresie stosowania i produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Plan ten zakładał, że do 2020 r. nasz kraj będzie wytwarzać 3 MW energii pochodzącej ze słońca. Tymczasem, już pod koniec 2019 roku w Polsce przekroczono produkcję energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych na poziomie 1 GW, a więc kilkaset razy więcej niż zakładano jeszcze dekadę temu! Jak podaje raport Polskich Sieci Energetycznych, 1 kwietnia 2020 r. sumaryczna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosiła już 1695,35 MW i ciągle rośnie!


Tomasz Gać Energia Słońca - www.energiaslonca.pl

Jako firma Energia Słońca działamy na terenie województwa łódzkiego w branży fotowoltaicznej od 2015r. Zamontowaliśmy już panele o mocy setek tysięcy Wat, które produkują przez cały rok darmowy prąd dla naszych Klientów.

Rozwój technologii fotowoltaicznych na przestrzeni ostatnich lat jest znaczący. Nasza pierwsza instalacja realizowana była na panelach o mocy 135W, a w nadchodzącym miesiącu będziemy zakładać panele o mocy 405W. Upowszechniły się w między czasie również bardziej wydajne panele monokrystaliczne oraz technologia Half Cut z ogniwami ciętymi na pół, co pozwala znacznie zmniejszyć straty wewnętrze na poziomie panelu. Obecnie każdy poważny producent falowników udostępnia portal do monitorowania dla właścicieli instalacji. Dzięki temu mając dostęp do Internetu mogą oni na bieżąco obserwować efekty pracy Słońca z każdego miejsca na świecie. Dodatkowo w przypadku chęci monitorowania online każdego panela indywidualnie stosujemy od kilku lat optymalizatory firmy SolarEdge, pomagają one również zredukować straty mocy instalacji powodowane przez zacienienie dachu.

Fotowoltaika w województwie łódzkim

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w naszym województwie?
Choć zainteresowanie energią słoneczną w województwie łódzkim ciągle wzrasta, wciąż nie jest najpopularniejszą formą generowania energii.

Według raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019”, opublikowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, jedynymi regionami, w których energetyka słoneczna nie była w ogóle finansowana z RPO, pozostały województwa: lubuskie oraz opolskie.

Fotowoltaika w województwie łódzkim - czy warto?

Czy instalacja ogniw słonecznych jest opłacalna w województwie łódzkim?

Na decyzje o inwestycji w energię odnawialną wpływ mają nie tylko zewnętrzne dofinansowania, ale i uwarunkowania naturalne. Praktycznie w całej Polsce średnie nasłonecznienie wynosi około 1000 kWh/m2 rocznie. Patrząc na mapę, największe nasłonecznienie występuje w południowej i południowo-wschodniej Polsce - w szczególności w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, opolskim oraz śląskim! Najmniej słońca znajdziemy w centralnej i północnej części województwa, zwłaszcza w zachodnio-pomorskim i pomorskim. Czy to oznacza, że w województwie łódzkim warto inwestować w fotowoltaikę?

Montaż instalacji fotowoltaicznych

Jakie firmy w województwie łódzkim zajmują się instalacją paneli fotowoltaicznych?

Choć firm, które zajmują się instalacją PV w województwie łódzkim jest dużo, przy wyborze kontrahenta należy być ostrożnym. Instalacja PV to poważne i kosztowne przedsięwzięcie, dlatego należy zwrócić uwagę na doświadczenie firmy, ich ofertę oraz profesjonalizm.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy fotowoltaicznej?

Firm fotowoltaicznych pojawia się w Polsce coraz więcej. Jest to biznes dostosowany do współczesnych czasów i zapotrzebowania klientów, dlatego wielu się na niego decyduje. Jednak w tym przypadku doświadczenie firmy i wiedza ich ekspertów szybko zweryfikują rynek. Przy wyborze firmy fotowoltaicznej zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ilość wykonanych instalacji i opinie klientów. Te dają szybki pogląd, czy firma jest świeża na rynku, czy posiada już historię realizacji. W kwestiach technicznych znaczącą informacją dla klienta jest okres gwarancji na produkty i usługi. Należy zwrócić uwagę, że o ile otrzymamy gwarancje na moduły fotowoltaiczne, tak niewiele firm daje takie zapewnienie na samą usługę montażu. Dodatkowym elementem wspierającym dla klienta jest możliwość kontaktu z firmą już po wykonanym zamówieniu bez dodatkowych opłat oraz usługi serwisowe. - wyjaśniają specjaliści z firmy Power Profit.

Naszym zdaniem fotowoltaika to branża przyszłości. Intensywnie rozwija się od kilku lat w Polsce i widząc zainteresowanie naszych klientów coraz więcej osób będzie korzystać z takiej formy źródeł energii odnawialnej. Od dawna zbieramy doświadczenie w tym zakresie i stale podwyższamy jakość naszych usług. Oprócz wykonania instalacji kompleksowo zajmujemy się formalnościami, aby zapewnić komfort naszym klientom. Dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzyskanie dofinansowania z Funduszu na instalację modułów fotowoltaicznych może odbyć się w całości za naszym pośrednictwem, bez konieczności wizyt w urzędzie.

Dbamy o dobre relacje z klientem w trakcie, jak i po realizacji zamówienia. Na początku w ramach bezpłatnego audytu dokonujemy indywidualnej oceny potrzeb i specyfikacji konkretnego obiektu, aby zaproponować najbardziej optymalne i korzystne rozwiązanie. Następnie dokonujemy wszelkich formalności łącznie z pomocą w uzyskaniu kredytu, leasingu czy wspomnianego dofinansowania. Po wyborze produktu następuje montaż w terminie do maksymalnie 40 dni roboczych z zaznaczeniem, że są one zwyczajowo krótsze. Jest to w dużym stopniu związane z posiadanymi przez nas magazynami. Nasza praca na tym się nie kończy. Nasi eksperci utrzymują stały kontakt z klientami w ramach opieki posprzedażowej oraz dokonujemy potrzebnych serwisów.
Zaufało nam już wielu, o czym może świadczyć zdobyta Nagroda Konsumenta 2020. Jesteśmy zaszczyceni tym tytułem, tym bardziej, że został nam przyznany w czasach pandemii związanej z COVID-19.

Oferujemy swoje usługi zarówno klientom indywidualnym, firmom, jak i gospodarstwom rolnym. Informacje przekazujemy jasno i zrozumiale, ponieważ rozumiemy, że nie trzeba być specjalistą w dziedzinie fotowoltaiki, by korzystać ze wszystkich jej zalet. Celem naszej firmy jest przede wszystkim najwyższa jakość usług, zadowolenie klienta oraz nieustanny rozwój oferty.

Falownik - serce instalacji

Czym jest falownik w instalacji fotowoltaicznej? Jaki falownik wybrać?

Falownik to, obok paneli słonecznych najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. To on powoduje, że prąd stały, wyprodukowany przez ogniwa zamieniany jest na prąd zmienny, mogący trafić bezpośrednio do sieci energetycznej. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać właściwy model. Wyróżniamy kilka rodzajów falowników:

 • jedno lub trójfazowe
 • beztransformatorowe oraz transformatorowe,
 • falowniki łańcuchowe (mniejszych mocy), centralne (dużych mocy)
 • falowniki wewnętrzne i zewnętrzne
 • falowniki sieciowe - współpracujące z siecią (on grid), falowniki wyspowe (off grid)

Do małych instalacji przydomowych, potrzebny będzie falownik o małej mocy; odpowiednio do instalacji na większą skalę powinniśmy zastosować falownik o większej mocy. Urządzenie to powinno charakteryzować się wysoką sprawnością i zgodnością ze wszystkimi typami modułów PV. Wybór właściwego falownika nie jest łatwy, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Panele fotowoltaiczne – jaka moc?

Jak właściwie obliczyć moc paneli fotowoltaicznych? Jaka moc instalacji będzie nam potrzebna?

Przed instalacją paneli fotowoltaicznych, musimy dowiedzieć się, ile energii zużywa nasz dom, abyśmy mogli dopasować właściwą moc instalacji. Pomocne będą dotychczasowe rachunki, które powiedzą nam ile prądu zużywamy w ciągu roku. Jeśli natomiast chcemy zainstalować fotowoltaikę na nowym, niezamieszkałym jeszcze budynku, zużycie prądu oszacujemy na podstawie liczby domowników i urządzeń pobierających energię elektryczną.

Moc pojedynczego panelu słonecznego o powierzchni ok. 1,5 mkw. wynosi około 200-300 Wat, w zależności od modelu i producenta. Na rynku dostępne są także panele pozwalające wygenerować ponad 400 Wat mocy, jednak ich wymiar jest zdecydowanie większy od tych standardowych. Do wygenerowania 1kW mocy potrzebujemy więc zwykle 3-4 panele, które zajmą ok. 5-6 metrów kwadratowych naszego dachu. Ważna jest pozycja - jeśli dach nie jest skierowany na południe, prawdopodobnie będziemy musieli liczyć się z zainstalowaniem większej ilości paneli, aby zrekompensować stratę światła. Możemy także rozważyć montaż instalacji na nieocienionym gruncie.


Firma Power Profit - www.powerprofit.pl

Wykorzystujemy panele fotowoltaiczne najwyższej klasy i stosujemy najnowsze technologie, stale śledząc rozwój innowacji w tym zakresie. Jesteśmy przekonani o wysokiej jakości naszych produktów, dlatego dajemy aż 25 lat gwarancji. To nie koniec! Aby nasi klienci czuli się bezpiecznie nie tylko w trakcie, ale i po realizacji zamówienia, proponujemy pięcioletnią gwarancję na montaż instalacji.

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych? Oto przykład:
Przyjmijmy następujące założenia: średnie roczne zużycie energii elektrycznej dla czteroosobowej rodziny wynosi 2400kWh. Do wygenerowania takiej ilości energii potrzebujemy minimum 12 paneli o mocy 200 Wat lub 8 o mocy 300 Wat. Minimum to słowo kluczowe - zawsze warto wybrać zestaw o nieco zwiększonej mocy, ponieważ moc nominalna paneli określona jest przy tzw. warunkach standardowych, a te nie zawsze odpowiadają rzeczywistym warunkom eksploatacji. Jeśli mamy wątpliwości, jaki rodzaj instalacji wybrać i o jakiej mocy, zapytajmy profesjonalistów.

Ogniwa fotowoltaiczne - rodzaje

Ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne - jakie są różnice?

W panelach słonecznych znajdziemy dwa rodzaje ogniw: polikrystaliczne i monokrystaliczne. Czym się różnią? Ogniwa monokrystaliczne wykonane są w całości z jednego dużego kryształu krzemu. Monolityczna struktura kryształy gwarantuje jego wyższą sprawność, ale i wyższą cenę.

Ogniwa polikrystaliczne wykonane są natomiast z licznych, mniejszych kawałków krzemu. Choć ich sprawność jest nieco niższa, niższy jest również koszt takich ogniw fotowoltaicznych. Coraz popularniejsze są także ogniwa hybrydowe, w których główną część ogniwa stanowi monolityczny kryształ, a braki wokół niego uzupełniane są przez mniejsze kryształy. To rozwiązanie łączące zalety obydwu rozwiązań - zapewniające wysoką sprawność i stosunkowo niższą cenę.


Tomasz Gać Energia Słońca- www.energiaslonca.pl

W ostatnich latach wraz z przejściem z paneli polikrystalicznych na monokrystaliczne ich kolor zmienił się z niebieskiego na czarny. Większość inwestorów zwraca coraz większą uwagę na wygląd instalacji na ich dachu, w związku z tym od kilku miesięcy instalujemy panele, które mają czarne ramy zamiast srebrnych. Od jakiegoś czasu stosujemy również czarne mocowania, a hitem tej wiosny są czarne profile aluminiowe, do których przytwierdzamy panele. Instalacja wykonana z taką dbałością o detale wygląda bardzo estetycznie i nowocześnie, zwłaszcza na ciemnych dachach i podnosi wartość nieruchomości. Jako Autoryzowany Partner Sieci Corab - największego w Polsce producenta systemów mocowań modułów fotowoltaicznych posiadamy dedykowane rozwiązania dla każdego rodzaju dachu oraz instalacji na gruncie.

Panele fotowoltaiczne - gdzie montować?

Jakie jest najlepsze miejsce do zamontowania instalacji fotowoltaicznej?

Miejscem optymalnym do instalacji paneli fotowoltaicznych jest dach budynku, skierowany na południe i nachylony pod kątem ok. 35 stopni. To ustawienie pozwala na maksymalne wykorzystanie panującego w polskich warunkach nasłonecznienia. Oczywiście nie oznacza to, że montaż instalacji w innym miejscu nie będzie opłacalny. Dzięki specjalnym stelażom i wysięgnikom panele możemy zainstalować zarówno na płaskim dachu, ogrodzeniu, a nawet na ziemi - pod warunkiem, że będą to miejsca wolne od cieni drzew i zabudowań.

Realizacja firmy Energia Słońca: www.energiaslonca.pl

Fotowoltaika – ustawa o OZE

Jakie przepisy regulują budowę instalacji fotowoltaicznych? Co jest w ustawie o OZE?

O zasadach korzystania z instalacji fotowoltaicznych mówi przede wszystkim obowiązująca ustawa o odnawialnych źródłach energii. Polska ustawa o OZE udostępnia szereg udogodnień dla osób decydujących się na montaż własnej instalacji fotowoltaicznej - m.in. brak opłaty przyłączeniowej, brak konieczności zakładania działalności gospodarczej do odsprzedaży nadwyżki energii, sprzedaż wyprodukowanej energii za 100% średniej ubiegłorocznej ceny czy brak opłat za zamontowanie licznika dwukierunkowego.

Fotowoltaika - koszt

Ile kosztuje panel słoneczny na dach? Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Ostateczny koszt instalacji uzależniony jest przede wszystkim od jednego czynnika - naszego średniego zużycia prądu w ciągu roku. To właśnie ten czynnik decyduje, ile paneli fotowoltaicznych będziemy musieli zamontować. Koszt jednego panelu fotowoltaicznego to przedział od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, i jest to najdroższy, ale niejedyny wydatek z jakim musimy się liczyć. Oprócz samych paneli, będziemy musieli zakupić jeszcze falownik (zamienia prąd stały w zmienny), konstrukcję mocującą, stelaże, przewody oraz montaż. Ogólnikowo przyjmuje się, że w średni koszt instalacji fotowoltaicznej w Polsce wynosi, w zależności od jej wielkości, od 20 do 35 tys. złotych.

Cena montażu instalacji fotowoltaicznej

Jaki jest koszt montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu domu?

Według danych, koszt montażu instalacji fotowoltaicznej może wynosić nawet 20% całkowitego kosztu instalacji. Wiele firm prowadzących sprzedaż paneli wlicza w cenę koszt montażu, ale niektóre z ogniw sprzedawane są bez usługi montażowej. W takim przypadku, będziemy musieli sami poszukać instalatora. Z drugiej strony, wiele firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych oferuje także sprzedaż ogniw jednego lub kilku producentów lub pomaga klientowi w sprowadzeniu odpowiednich modeli.

Fotowoltaika - jakie dofinansowanie?

Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę? Jak dostać dotację na panele słoneczne w województwie śląskim?

Wszyscy zainteresowani zainstalowaniem fotowoltaiki, mają do wyboru kilka programów, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż nowych instalacji:
Czyste Powietrze
Energia Plus

Program „Czyste Powietrze” (od niedawna program "Mój Prąd" został włączony do programu "Czyste Powietrze")
Pożyczki m.in. na kolektory słoneczne i fotowoltaikę:
- dla osób fizycznych
- na instalacje w trakcie realizacji
- wsparcie do 30 tys. złotych
- na moduły z certyfikatem PN-EN 61215 lub PN-EN 61646 lub PN-EN 50438
- koszt kwalfikowalny instalacji za 1 kWp wynosi maksymalnie 6000 zł.
Jak uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze: https://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/o-programie-czyste-powietrze-/

Program „Energia Plus”
Dopłaty do fotowoltaiki dla firm:
- dla przedsiębiorców
- firma musi przejść audyt energetyczny
- wsparcie w postaci dotacji lub pożyczki
- łączna pula wsparcia wynosi 4 mln zł
Jak uzyskać dofinansowanie z programu Energia Plus: http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/energia-plus/

Jaki kredyt na fotowoltaikę?

W jakich bankach otrzymamy kredyty na fotowoltaikę?

Osoby, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z unijnych lub rządowych dotacji, mogą skorzystać z bankowych kredytów na fotowoltaikę. Pożyczki na instalację systemu fotowoltaicznego udzielają m.in. Bank Ochrony Środowiska, PKO BP, ING Bank Śląski oraz BNP Paribas.

ING - pożyczka gotówkowa na cele ekologiczne
BOŚ - EKOkredyt na fotowoltaikę
PKO BP - ekopożyczka na zakup paneli fotowoltaicznych
BNP Paribas - kredyt dla firm Zielona Energia

Wiele banków oferuje też kredyt z gwarancją Biznesmax na działania proekologiczne, wśród których wymieniane są też inwestycje w instalacje fotowoltaiczne:

 • Alior Bank S.A.
 • SGB-Bank S.A.
 • Bank Millennium S.A.
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.
 • Bank Pekao S.A.
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 • BNP Paribas Bank Polska S.A.
 • mBank S.A.
 • Nest Bank S.A.
 • PKO Bank Polski S.A.
 • Santander Bank Polska S.A.

Fotowoltaika - czy warto?

Czy fotowoltaika się opłaca? Czy warto inwestować w panele słoneczne? Kiedy zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Choć średni koszt instalacji, wynoszący w przybliżeniu 25 tys. złotych może początkowo budzić strach, warto pamiętać, że już od pierwszego momentu uruchomienia instalacji, energia produkowana przez panele słoneczne będzie całkowicie darmowa, a brak kosztów eksploatacji oznacza, że nie musimy martwić się jej serwisowaniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę średnie rachunki, inwestycja zwróci się już po około 10 latach, przy czym - jeśli skorzystamy z dotacji - okres ten skróci się nawet do 6-7 lat. Sprawność paneli fotowoltaicznych gwarantowana jest na co najmniej 25 lat, a to oznacza, że po okresie zwrotu inwestycji nasza energia będzie darmowa przez ponad 15 lat!

"Myśląc o fotowoltaice jako inwestycji staramy się zawsze dobierać moc i podzespoły instalacji tak by zwrot zainwestowanego kapitału klienta następował jak najszybciej. W ostatnich dwóch latach nastąpiło kilka wydarzeń, które znacząco przyśpieszyły rozwój fotowoltaiki w Polsce. Pierwszym znaczącym elementem było zdjęcie ceł na panele importowane z Azji latem 2018r, co bezpośrednio spowodowało spadek cen instalacji PV. Następnie od początku 2019r. została wprowadzona ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie kilku tysięcy złotych od wartości inwestycji z podatku dochodowego. Ostatnim elementem – chyba najbardziej znanym – okazało się wprowadzenie programu „Mój Prąd” pozwalającego na dofinansowanie kwotą 5000zł dla osób fizycznych instalacji od 2 kW do 10 kW. Dotychczasowe efekty programu na czerwiec 2020r. to 73 tysiące złożonych wniosków o dotacje na instalacje o łącznej mocy 408 MW. Warto w tym przypadku nie zwlekać z decyzją ze względu na najlepsze w okresie letnim nasłonecznienie oraz fakt, że obecny drugi już nabór programu trwa do 18.12.2020 r. lub do wyczerpania alokacji środków w NFOŚiGW. Dla rolników dostępna jest natomiast ulga inwestycyjna pozwalająca na odliczenie 25% wartości instalacji od podatku rolnego w okresie do maksymalnie 15 lat. Uwzględniając wszystkie powyższe dane zmienia się pozytywnie okres zwrotu inwestycji, który skrócił się obecnie średnio do 5-7 lat w zależności od ustawienia dachu. Jesteśmy przekonani, że posiadając obecnie jakiekolwiek
oszczędności nie ma lepszej inwestycji niż własna elektrownia przydomowa, co jak łatwo policzyć da nam między 15 a 20 % zwrotu prostego na kapitale rocznie. Nie bierzemy tu pod uwagę potencjalnego wzrostu cen energii w przyszłości."
- wyjaśnia Tomasz Gać z firmy Energia Słońcawww.energiaslonca.pl

Fotowoltaika - opinie

Co mówią sami użytkownicy fotowoltaiki? Jakie są opinie o panelach słonecznych? Czy warto?

- Zainstalowałem w gospodarstwie urządzenie o mocy 3 kW. Jako rolnik załapałem się na dofinansowanie z PROW, które pokryło 50% kwoty dotacji, część kosztów zaoszczędziłem też na podatku VAT. Od tej pory minęły tylko dwa lata i instalacja zwróciła już jedną trzecią poniesionych przeze mnie kosztów! Jeśli czegoś żałuję, to tylko, że nie zainstalowałem większej instalacji, ale urzędnicy zgodzili się na dofinansowanie urządzenia w oparciu o bieżące rachunki, a nie perspektywiczne - mówi Bogusław Malinowski spod Inowrocławia.

- Zainstalowałem na dachu instalację o mocy 5,8 kW, co kosztowało mnie 23 tys. zł. Z dotacji Mój Prąd dostałem 5 tys. zł, odliczyłem też od podatku PIT 3000 zł, więc w przeliczeniu instalacja wyniosła mnie około 15 tys. zł. Rocznie oszczędzam 2500 zł, więc całość zwróci mi się już po 6 latach i od tej pory będę tylko na plus. Jeśli ma się trochę gotówki na start, według mnie nie ma się nad czym zastanawiać - mówi Kazimierz Nowakowski z Osielska.

LISTA WYBRANYCH PRZEDSIĘBIORSTW PV W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki