Francuski pasztet

  Francuski pasztet

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Francuzi dają klasyczny przykład jak przy pomocy szczytnych ekologicznych haseł wykończyć gospodarkę zaprzyjaźnionych państw w Unii i dobrze na tym zarobić. Pośrednio na celowniku Francuzów jest także Elektrownia Bełchatów.
  Sławomir Sowa

  Sławomir Sowa ©Grzegorz Gałasiński

  Na konferencji energetycznej w Paryżu prezydent Francois Hollande wezwał kraje unijne do jeszcze większej redukcji gazów cieplarnianych niż obecnie, w tym CO2. Jak podaje PAP, prezydentowi Francji chodzi o to, żeby "dać przykład innym państwom w walce ze zmianami klimatycznymi". Dla zachęty Francuzi są sami gotowi ograniczyć zużycie energii i paliw kopalnych.

  Dobry przykład jaki chcą dać Francuzi nie bierze się z altruizmu. Francuska energetyka jest oparta na elektrowniach atomowych, więc kopalnie węgla i elektrownie węglowe nie są im do niczego potrzebne. Z tego samego powodu nasi przyjaciele Francuzi tak gwałtownie protestują przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego i najchętniej nałożyliby taki zakaz w całej Unii.


  W Polsce przeciwnie - dominuje i jeszcze długo będzie dominować energetyka węglowa. Najlepiej dla Francji byłoby przy pomocy unijnych dyrektyw wykończyć nasze kopalnie i elektrownie, a następnie zaoferować swoje technologie atomowe. I to już się dzieje. Czasami przybiera postać karykaturalną.

  Jakiś czas temu w miesięczniku "Mówią Wieki" poświęconym Marii Curie-Skłodowskiej słowo wstępne napisał francuski ambasador. Konkluzję można streścić tak: skoro Maria Curie-Skłodowska tak łączy nasze narody, to chętnie wybudujemy wam atomówkę.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny