Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Itaka rozpoczyna akcję dla nastolatków

Agnieszka Jasińska
Fundacja Itaka rozpoczyna akcję dla nastolatków.
Fundacja Itaka rozpoczyna akcję dla nastolatków. archiwum
Według statystyk policyjnych, każdego roku ucieka z domu około 5 tysięcy nastolatków. Większość z tych zaginięć wyjaśnia się, ale niektóre niestety kończą się tragicznie. Bywa, że rodzice nie dowiedzą się nigdy, co stało się z ich dzieckiem.

Ucieczki młodych ludzi nasilają się szczególnie w okresie wakacyjnym. Zdecydowana większość uciekinierów to dziewczęta. Aby przestrzec młodych ludzi przed zagrożeniami związanymi z ucieczką z domu, Itaka zainicjowała akcję pod hasłem ''Nie uciekaj''.

- Chcemy przedstawić młodym ludziom alternatywy do ucieczki - mówi Joanna Gogolińska z Itaki. - Zamierzamy przeprowadzić w szkołach warsztaty dla młodzieży, rodziców i nauczycieli.

Już od kilku miesięcy Itaka poszukuje m.in. 15-letniej Wioletty Stasiak z Łodzi. Bez skutku. Dziewczyna ma 165 cm wzrostu i zielone oczy. Ma blizny na lewej ręce. Wioletta uciekła z domu 4 listopada ubiegłym roku. Miesiąc po zaginięciu napisała wiadomość do matki, że nie wróci, bo w domu jest biednie. Dodała, że tam gdzie teraz jest, ma dużo pieniędzy, że wszystko jest dobrze, że pracuje w jakimś salonie, nieźle zarabia, że nawet pomoże bliskim. Nic więcej. Matka odchodzi od zmysłów, nie ma pojęcia, co się dzieje z jej córką...

Psychologowie z Itaki zaznaczają, że dzieci uciekają z domu m.in. wtedy, kiedy czują złość w stosunku do rodziców, albo gdy uważają, że ich potrzeby są lekceważone przez dorosłych.

- Dzieci uciekają nie tylko z domów patologicznych. Często tzw. przyzwoici rodzice, spokojni, porządni, zapracowani, dziwią się, że to właśnie ich dziecko uciekło. Z relacji dziecka wynika potem, że czuło się niekochane, nieakceptowane albo odrzucone - alarmują specjaliści z Itaki.

Bardzo ważnym elemetem działania Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych jest telefon 116 000 w sprawie zaginionego nastolatka i dziecka. - Pod całodobowym, bezpłatnym numerem, zespół Itaki udziela porad i wsparcia w przypadkach zaginięć dzieci i nastolatków - informuje Gogolińska. - W 2010 r. telefon 116 000 zadzwonił 5 tys. razy. Specjaliści fundacji interweniowali w 228 przypadkach zaginięć dziecka, z czego 80proc. zaginionych udało się odnaleźć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki