Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Nowe rozdanie. Fundusze Europejskie właśnie nabierają rozpędu

Redakcja
Przez ostatnie pół roku co tydzień przedstawialiśmy możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w projektach z różnych dziedzin. W najbliższych latach szczególną wagę przykłada się do zwiększenia konkurencyjności gospodarki oraz walki z wykluczeniem społecznym.

Obecna pula funduszy to już bowiem nie tylko dalsze nadrabianie cywilizacyjnych zaniedbań z okresu powojennych dziesięcioleci. To w coraz większym stopniu inwestowanie w przyszły sukces Polski. Kluczem do niego jest budowanie podstaw innowacyjnej gospodarki przez ściślejsze powiązanie nauki i przemysłu oraz rozwój jego najbardziej perspektywicznych dziedzin. Cele te będą realizowane przez projekty dofinansowane ze środków unijnych rozdzielonych przez 5 programów krajowych oraz 16 regionalnych - przypisanych do każdego z województw. Mimo że formalnie nowa perspektywa finansowa rozpoczęła się w styczniu ubiegłego roku, to największe możliwości na pozyskanie dofinansowania otwierają się właśnie teraz.

Duża część funduszy z puli dzielonej przez samorządy - 31 mld euro - dostępna jest dla firm, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W tej transzy większy nacisk został położony na zwrotne instrumenty finansowe - przede wszystkim pożyczki i gwarancje, dzięki którym wsparcie może trafić do większej liczby przedsiębiorców. Dlatego też warto śledzić strony regionalnych instytucji przyjmujących wnioski o dofinansowanie, brać udział w bezpłatnych warsztatach i korzystać z konsultacji w Punktach Informacyjnych FE. Podobna sytuacja jest w programach krajowych, na które przypada 45,6 mld euro.

Już w tej chwili trwają nabory wniosków w wielu konkursach, a z każdym tygodniem będzie ich coraz więcej. Dla przykładu z pieniędzy programu Wiedza Edukacja Rozwój w woj. łódzkim i lubelskim trwa nabór wniosków w konkursach: wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku. Projekty powinny być ukierunkowane na wsparcie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych: bezrobotnych, biernych zawodowo oraz poszukujących pracy. Wnioski o dofinansowanie do 95 proc. kosztów mogą składać instytucje rynku pracy, w tym agencje zatrudnienia i firmy szkoleniowe.

Inny przykład: z pieniędzy regionalnego programu na Mazowszu wkrótce wystartuje konkurs dla przedsiębiorców, w ramach którego można uzyskać bony do wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych na projekty badawczo-rozwojowe, na rozpoczęcie współpracy z jednostkami naukowymi lub nabycie doświadczenia w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych w mniejszej skali.

Warto więc już teraz skontaktować się z Punktem Informacyjnym FE, by skonsultować możliwości finansowania swojego pomysłu oraz dowiedzieć się o procedurach, których trzeba dopełnić, by dostać wsparcie UE.

KONTAKT

PAMIĘTAJ
Zanim złożysz wniosek, skonsultuj swój pomysł w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich, gdzie dowiesz się:

  • czy projekt ma szanse na dofinansowanie,
  • co trzeba zrobić, aby ubiegać się o dofinansowanie.

Możesz skorzystać również z bezpłatnych konsultacji podczas przygotowywania projektu oraz przy jego rozliczaniu.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna
Fundusze Europejskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki