Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Nowe rozdanie. Lepsza wiedza to lepsza praca

Redakcja
Jacek Babicz / archiwum
Nie ma postępu i szans na konkurowanie na rynku bez odpowiedniej edukacji, stałego uzupełniania wiedzy i doskonalenia kwalifikacji. Województwo łódzkie ma w tej mierze wiele do zrobienia. Wyedukowane społeczeństwo, wykształcone kadry to szansa i na lepszą pracę, i pracę w ogóle.

A z tym w naszym regionie najlepiej nie jest. Nie dość, że odsetek bezrobotnych jest tu wyższy niż w reszcie kraju, to jeszcze wolniej niż gdzie indziej spada. Problem więc jest, i to duży. Dość powiedzieć, że 130-tysięczna armia (zarejestrowanych) bezrobotnych w naszym województwie to dużo więcej niż ludność jakiegokolwiek - poza Łodzią - miasta w regionie.

Nic więc dziwnego, że poprawienie jakości i dostępności edukacji jest tak ważne i w zapisach, i w realizacji Programu Regionalnego Województwa Łódzkiego. Zaplanowano na ten cel ponad 130 milionów euro.

Na co mogą być przeznaczone te pieniądze? Generalnie, na takie działania edukacyjne, które poprawią ich odbiorcom szansę na znalezienie pracy, w tym np. przekwalifikowanie się. Nie chodzi jednak jedynie o podnoszenie poziomu wykształcenia, zawodowe kursy i szkolenia.

Chodzi też o to, by każdy miał szansę na edukację na dobrym poziomie już od najwcześniejszych jej etapów. Stąd europejskie fundusze mają m.in. służyć wspomaganiu wychowania przedszkolnego, szczególnie na obszarach ubogich w tego typu placówki a także pomocy dla tych szkół, gdzie odnotowywane są słabe wyniki zewnętrznych egzaminów, mierzone tzw. wskaźnikiem edukacyjnej wartości dodanej. A jak poprawić jakość kształcenia w takich placówkach? Chociażby poprzez doposażenie szkół - głównie w laboratoria i pracownie przedmiotowe oraz sprzęt informatyczny - oraz podnoszenie kwalifikacji pracujących tam nauczycieli. I na to europejskie pieniądze są.

Z edukacją i poprawą szans na pracę wiąże się inny cel europejskich funduszy. Nazwany "włączenie społeczne" traktuje zarówno o walce z ubóstwem, jak i szansach na wyjście z wykluczenia społecznego osób trwale bezrobotnych, niewykształconych i niepełnosprawnych.

Na wszelkie formy włączania społecznego przeznaczono w naszym województwie ponad 160 milionów euro. To spora kwota ale i potrzeby niemałe. Rozmiar wykluczenia społecznego i zagrożenia ubóstwem wciąż jest w regionie dużym problemem.

Na finansowe wsparcie mogą liczyć zwłaszcza te przedsięwzięcia, które mają szansę spowodować zatrudnienie osób bezrobotnych biernych zawodowo, poszukujących pracy po 29. roku życia, zwłaszcza tych, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj. osób po 50. roku życia, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych oraz o niskich kwalifikacjach. Jedną z szans na włączenie społeczne takich osób są tzw. podmioty ekonomii społecznej. To głównie spółdzielnie socjalne, których założyciele mogą liczyć nie tylko na bezzwrotną dotację, ale i na szkolenie dotyczące prowadzenia takiej placówki.To pomoc zinstytucjonalizowana w postaci m.in. Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.

W podziale środków na włączenie społeczne ważnym celem jest także przywrócenie na rynek pracy osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, np. osób niepełnosprawnych, uzależnionych, opuszczających zakłady karne. Każdy taki przypadek będzie oczywiście, rozpatrywany indywidualnie, tak, by udzielona pomoc była najbardziej trafna i skuteczna. Raz ważniejsze będzie przygotowanie zawodowe, innym razem, po prostu, nauczenie funkcjonowania w społeczeństwie.

KONTAKT

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna
Fundusze Europejskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki