Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Funkie, czyli hosty to rośliny idealne do cienia , dobrze radzą sobie w suszy. Kalendarium ogrodnika

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Klasyczne funkie w srebrnej odmianie.
Klasyczne funkie w srebrnej odmianie. Agnieszka Jedlińska
Najbardziej kłopotliwe miejsca w ogrodzie to te zacienione lub takie, w których słońce świeci tylko przez chwilę. Nie oznacza to jednak, że musimy mieć w tym miejscu jedynie ponury bluszcz lub ziemiste klepisko. Istnieje wiele roślin, które doskonale odnajdą się w takich warunkach. Do najpopularniejszych i najchętniej sadzonych w cieniu należą funkie.

Funkie, zwane także hostami to niezwykle proste w uprawie i wdzięczne rośliny, które udają się każdemu, nawet niezbyt doświadczonemu ogrodnikowi. Co ciekawe doskonale odnajdą się także w słońcu, jeśli więc nasz zacieniony zakątek nagle będzie wystawiony na działanie słońca (wycięcie drzewa z powodu choroby lub śmierci, powalenie go przez wichurę) nie musimy ich w panice przesadzać. W słońcu też będą świetnie rosły.

Co to są hosty?

Hosty to długowieczne byliny, które całkowicie zamierają na zimę, a wiosną odradzają się potężniejsze, z nowymi odrostami. Z niewielkiej sadzonki, która ma jeden, dwa liście już po dwóch, trzech latach możemy mieć metrową kępę bujnych liści. Bo choć funkie są roślinami kwitnącymi latem, to ich atutem są przede wszystkim liście. Ich kształt i kolor zależy od odmiany, a to pozwala tworzyć z nich wspaniałe kompozycje. Można łączyć je w grupach według kształtu lub wielkości, albo pod względem koloru liści. Te mogą być:

  • lemonkowe
  • żółte
  • niebieskie
  • srebrne
  • ciemno zielone
  • białe
  • z białymi żyłkami
  • obwiedzione białym lub waniliowym rysunkiem
  • ostro zakończone
  • okrągłe
  • duże jak talerz
  • podłużne
  • strzępiaste

Jak sadzić hosty?

Hosty nie są wymagające pod względem ziemi w jakiej je posadzimy. Poradza sobie w każdych warunkach. Najlepsza dla nich jest gleba przepuszczalna, lekko kwaśna i wilgotna. Jednak dobrze radzą sobie nawet w suchych miejscach, trzeba je wówczas bardziej obserwować, żeby podlać w miarę potrzeb. Świetnie sprawdzają się jako dolne piętro leśnego ogrodu, gdy pod iglakami nic nie chce rosnąć. Błyskawicznie wypełnią całą przestrzeń. Jeśli posadzimy jasne odmiany lub z liśćmi z dodatkiem bieli wówczas optycznie rozjaśnią nawet bardzo ponurą przestrzeń.

Warto posadzić je razem z roślinami cebulowymi, które w ogrodzie kwitną najszybciej. Nim liście hosty wyjdą z ziemi cieszyć nas będą szafirki, tulipany, czy hiacynty.

Wiele odmian host rośnie do ogromnych rozmiarów. Liście wielkości talerza obiadowego i łodygi długie na metr do tego wyrastające z pomiędzy liści kwiaty przypominające dzwonki to prawdziwa ozdoba ogrodu. Doskonale sprawdzi się w przestrzeniach trudnych dla innych roślin, gdy chcemy zasłonić korzenie starodrzewu, czy wysokie rośliny, które maja ładne kwiaty i liście, ale ich łodygi nie są zbyt atrakcyjne.

Funkie również na sałatkę

Liście funki są kruche i jędrne i są przysmakiem nie tylko dla ślimaków ogrodowych. Szczególnie bezskorupkowe pomrowy potrafią zmasakrować młode hosty u progu wiosny. Warto po nie sięgać jak po jarzynkę i dodawać do świeżych sałatek. Liście doskonale nadają się także do duszenia i można nimi zastąpić popularną w kuchni azjatyckiej kapustę pak czoi.

Klasyczne funkie w srebrnej odmianie.

Funkie, czyli hosty to rośliny idealne do cienia , dobrze ra...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Funkie, czyli hosty to rośliny idealne do cienia , dobrze radzą sobie w suszy. Kalendarium ogrodnika - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki