Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fuzja Grupowej Oczyszczalni Ścieków ze ZWiK. Wykonano kolejny krok do połączenia miejskich spółek w Łodzi

Marcin Darda
Marcin Darda
Radni z z komisji finansów, budżetu i polityki podatkowej spotkali się na wyjazdowym posiedzeniu w Grupowej Oczyszczalni Ścieków.
Radni z z komisji finansów, budżetu i polityki podatkowej spotkali się na wyjazdowym posiedzeniu w Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Krzysztof Szymczak
Radni z z komisji finansów, budżetu i polityki podatkowej spotkali się na wyjazdowym posiedzeniu w Grupowej Oczyszczalni Ścieków, która od stycznia ma zostać oddziałem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. 20 października sprawa połączenia spółek stanie na sesji Rady Miejskiej Łodzi.

Wynik głosowania podczas spotkania komisji pokazuje, że na sesji pytania zadawać będą głównie radni opozycji, bo radni Koalicji Obywatelskiej i byłego klubu SLD, raczej żadnych wątpliwości co do fuzji tych dwóch spółek mieć nie będą i uchwała ze względu na polityczną arytmetykę, przejdzie bez problemu. Za głosowało ośmioro radnych KO, Łódzkiej Lewicy i byłego klubu SLD, przeciw byli radni PiS, nie głosowała dwójka radnych niezależnych - Marta Grzeszczyk i Bartłomiej Dyba-Bojarski.

Nie głosowałam, nie mogłam wydać opinii ze względu na brak przedstawienia jakiegokolwiek dokumentu strategicznego, analizy, bilansu, a choćby nawet prezentacji power point, która by wyjaśniła dlaczego akurat w taki sposób chce się to połączenie przeprowadzić - mówi radna Grzeszczyk. - Chciałabym także wiedzieć, dlaczego z tego połączenia wyjęto Łódzką Spółkę Infrastrukturalną.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO faktycznie powołała tzw. komitet sterujący do połączenia trzech spółek, ale już na pierwszym posiedzeniu wyłączono z analizowania ŁSI, bo jak argumentowano spółka ta być może przejmie kontrolę nad wszystkimi miejskimi inwestycjami. Natomiast sumę oszczędności jaką wpisano w projekcie uchwały po połączeniu GOŚ i ZWiK to 4,5 mln zł rocznie, tyle, że jeśli nawet uda się dojść do tej kwoty, i tak nie przełoży się to na ceny wody i ścieków, co najbardziej interesuje łodzian. Inne efekty tej fuzji, to zmniejszenie stanu osobowego w organach spółek, bo GOŚ straci radę nadzorczą i zarząd, a jako oddział ZWiK będzie mieć tylko dyrektora.

Początkowo zakładano, że spółki połączą się od oczątku stycznia 2022 r., teraz zapisano, że z dniem wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Z dniem 31 grudnia 2021 r. rezygnację złożyła prezes GOŚ Joanna Błaszczyk-Skalska i jej zastępca Marcin Lubiński. Skalska na ostatnim spotkaniu komitetu sterującego wstrzymała się od głosu w sprawie ostatecznej rekomendacji dla prezydent Łodzi dotyczącej łączenia spółek, wcześniej podnosiła, że dla połącznia obu spółek należałoby wybrać formułę, na której jak najbardziej skorzystają mieszkańcy Łodzi, czyli taką, która umożliwiłaby utrzymanie jak najniższych opłat.

Nowa spółka po połączeniu ma nosić nazwę spółki przejmującej, czyli ZWiK. ZWiK przejmie majątek GOŚ, a załoga nowej spółki, przynajmniej na początku będzie liczyć około 1,2 tys. osób, jednak jej stan ma być sukcesywnie obniżany w oparciu o naturalne odejścia i nieprzedłużanie niektórych umów o pracę na czas określony.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki