Gabinet Marka Edelmana w Muzeum Miasta Łodzi

  Gabinet Marka Edelmana w Muzeum Miasta Łodzi

  Anna Pawłowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dzieci Marka Edelmana w Muzeum Miasta Łodzi

  Dzieci Marka Edelmana w Muzeum Miasta Łodzi ©Jakub Pokora

  Anna i Aleksander, dzieci Marka Edelmana i Aliny Margolis, przyjechali z Paryża, by wziąć udział we w otwarciu gabinetu poświęconego ich rodzicom w Muzeum Miasta Łodzi.
  Dzieci Marka Edelmana w Muzeum Miasta Łodzi

  Dzieci Marka Edelmana w Muzeum Miasta Łodzi ©Jakub Pokora

  Gabinet jest najnowszą odsłoną Panteonu Wielkich Łodzian. Meble i pamiątki osobiste z łódzkiego mieszkania Edelmana do jego gabinetu w muzeum przekazały dzieci.

  Jest to najbardziej domowy z muzealnych gabinetów. Na ścianie na wprost wejścia stoi prześliczna, zabytkowa biblioteka, po drugiej stronie stolik i dwa fotele. Na podłodze dywan, na suficie duży żyrandol, w oknie firanki. Drugie pomieszczenie, do którego przechodzimy z pokoju, urządzono surowo.

  - Ekspozycja podzielona jest na dwie sekwencje. Pierwsza dotyczy getta warszawskiego, z którym rodzina Edelmanów spędziła lata II wojny światowej - opowiada Beata Kamińska, opiekunka gabinetu. - Druga część związana jest z Markiem Edelmanem i jego żoną. Są tu meble, kilka przedmiotów osobistych, fotografie rodzinne.

  Prezentowane są archiwalne zdjęcia ukazujące życie w getcie warszawskim, opatrzone cytatami z wypowiedzi Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman, dotyczących życia w getcie. Zdjęcia udostępnił Żydowski Instytut Historyczny.

  - Ciekawe są dwa fotele i stolik - opowiada Kamińska. - Marek Edelman przyjmując gości, dziennikarzy, fotoreporterów, zawsze siadał przy tym stoliku na fotelu. Często na zdjęciach widzimy go przy tych meblach.

  W pomieszczeniach prezentowane będą filmy o warszawsko-łódzkim bohaterze. - Podczas trwania wystawy będziemy prezentowali dwa filmy, które, mamy nadzieję, staną się pretekstem do organizowania spotkań, prelekcji, dyskusji z młodzieżą. Pierwszy z nich "Życie po prostu. Marek Edelman" to wywiad z Markiem Edelmanem przeprowadzony przez Krzysztofa Burnetko i Witolda Beresia. Drugi to "Kronika z getta warszawskiego według Marka Edelmana" - dodaje Kamińska.

  Aleksander Edelman był zadowolony z gabinetu. - Dobrze oddaje klimat mieszkania. Z największym sentymentem wspominam bibliotekę, zdjęcie Ani oraz obraz, który mu podarowała moja żona Zosia - powiedział.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warto pamietac...

  łodzianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 101 / 107

  Podoba mi sie, ze miasto pielegnuje pamiec o swoich slynnych obywatelach. To takze stanowi o atrakcyjnosci turystycznej. Milo ze przyjechali potomkowie pana Edelmana. Pan Edelman byl porywczy,...rozwiń całość

  Podoba mi sie, ze miasto pielegnuje pamiec o swoich slynnych obywatelach. To takze stanowi o atrakcyjnosci turystycznej. Milo ze przyjechali potomkowie pana Edelmana. Pan Edelman byl porywczy, ale mowil to co mysli. Skoro ktos tak bardzo ocieral sie o smierc i widzial tyle potwornosci, to nie boi sie byc sobą, glosic wlasne poglady, chocby malo popularne. Wielu mielismy zacnych obywateli. Warto ich przypominac, bo są dumą naszej Łodzi.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo