Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie się leczyć w 2024 roku. Lista poradni specjalistycznych, w których możesz leczyć się bezpłatnie. Te poradnie mają umowę z NFZ

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
26 stycznia 2024 roku do lokalnych tygodników gazety – Kocham Łódź, ITS, 7 Dni oraz Nad Wartą Weekend – dołączymy szczegółową listę poradni specjalistycznych, które zawarły kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia
26 stycznia 2024 roku do lokalnych tygodników gazety – Kocham Łódź, ITS, 7 Dni oraz Nad Wartą Weekend – dołączymy szczegółową listę poradni specjalistycznych, które zawarły kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia 123RF
Gdzie szukać kardiologa? W której poradni skorzystasz z pomocy ginekologa i położnika? Dokąd iść na kolonoskopię, gastroskopię, badania rezonansem i tomografem? Odpowiedzi na te pytania w piątek 26 stycznia 2024 roku na łamach Dziennika Łódzkiego.

W piątek 26 stycznia 2024 roku specjalny prezent dla Czytelników papierowego wydania Dziennika Łódzkiego. Do lokalnych tygodników gazety – Kocham Łódź, ITS, 7 Dni oraz Nad Wartą Weekend – dołączymy szczegółową listę poradni specjalistycznych, które zawarły kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Sprawdź, które placówki w twoim powiecie mają umowę z Funduszem.

Na obszernej, dołączanej bezpłatnie do Dziennika Łódzkiego, liście znajdziesz adresy i numery telefonu wszystkich poradni, w których można leczyć się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Listę przygotowaliśmy we współpracy z Łódzkim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

O czym warto pamiętać w nowym roku? Na pewno o profilaktyce! Można skorzystać z wielu badań bez skierowania i bez kolejki.

Profilaktyka raka piersi

W profilaktyce raka piersi są korzystne zmiany nie tylko dla zdrowych pań, ale także dla tych, które chorowały na raka piersi. Aktualnie mammografia profilaktyczna jest co 2 lata dla kobiet w wieku 45-74 lata, co 12 miesięcy w grupie kobiet z dodatkowymi czynnikami ryzyka (diagnoza raka piersi wśród najbliższych członków rodziny – matki, siostry lub córki, a także posiadanie mutacji genów BRCA1 lub BRCA2). Od 1 stycznia 2024 roku kobiety, które miały wcześniej zdiagnozowaną zmianę nowotworową piersi, mogą ponownie wziąć udział w programie co 12 miesięcy, gdy zakończyły swoje leczenie i 5-letni okres monitorowania lub nie zakończyły leczenia, ale po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi są w trakcie uzupełniającej hormonoterapii. Rak w jednej piersi zwiększa ryzyko ponownego zachorowania.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Więcej kobiet skorzysta także z cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Cytologia w każdej poradni ginekologicznej z umową z NFZ jest dostępna co 3 lata dla kobiet w wieku 25-64 lata, co 12 miesięcy w grupie kobiet ze zwiększonym ryzykiem (zakażonych HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne lub zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka).

Profilaktyka 40 plus

Nowy rok warto zacząć od kompleksowych badań – Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia przygotowały wiele bezpłatnych programów profilaktycznych. Mogą pomóc ci zapobiec chorobie lub wykryć ją na wczesnym etapie, co ułatwi jej wyleczenie. NFZ poleca program „Profilaktyka 40 plus” – program dla wszystkich osób powyżej 40. roku życia. To oznacza, że mogą z niego skorzystać także osoby 60-, 70-letnie i starsze. W Łódzkiem z bezpłatnych badań laboratoryjnych w ramach programu można skorzystać w ponad 100 miejscach.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Kolejna propozycja to badania w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia. Mogą z niego skorzystać wszystkie osoby w wieku od 35 do 65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia oraz nie korzystały w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), również u innego świadczeniodawcy. Na podstawie badań lekarz oceni ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia. Dowiesz się, ile lat ma twoje serce i czy grozi ci udar lub zawał.

Warto sprawdzić listę programów profilaktycznych NFZ lub na stronie Akademia NFZ skorzystać z kalendarza badań profilaktycznych i wybrać program dla siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki