Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grand Hotel w Łodzi po remoncie przestanie być zabytkiem? Prokuratura prowadzi śledztwo ws.

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Zabytkowy Grand Hotel to jedna z wizytówek Łodzi. Czy podczas jego remontu popełniono przestępstwo? Sprawą zajęła się prokuratura.
Zabytkowy Grand Hotel to jedna z wizytówek Łodzi. Czy podczas jego remontu popełniono przestępstwo? Sprawą zajęła się prokuratura. Grzegorz Gałasiński
Słynny Grand Hotel przy ul. Piotrkowskiej w centrum Łodzi został objęty śledztwem prokuratury. Chodzi o to, że podczas gruntownego remontu hotelu dokonano takich zmian, że może on stracić status obiektu zabytkowego. W sprawie tej śledczych zaalarmowały służby konserwatorskie podejrzewające, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa.

Prokuratura zbada uszkodzenia

Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających Prokuratura Rejonowa Łódź - Śródmieście podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa. Będzie toczyło się w sprawie o przestępstwo polegające na uszkodzeniu obiektu zabytkowego, za co grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności – podkreśla Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Niedawno fachowcy zakończyli remont elewacji Grand Hotelu, zdjęli rusztowania i nieoczekiwanie okazało się, że popełnili poważne uchybienia, które wytknęły im służby konserwatorskie. Wszystkie prace konserwatorskie i roboty budowlane miały być prowadzone w oparciu o pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi. Co się okazało?

Samowolna nadbudowa hotelu

Prace, które ostatnio wykonano przy Grand Hotelu, nie są zgodne z wytycznymi łódzkiego konserwatora zabytków. Pozostają one również w sprzeczności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Alarmującym posunięciem jest także samowolna nadbudowa nad jednym ze skrzydeł hotelu. Ze względu na brak poszanowania zabytkowej tkanki tego obiektu, w ocenie organu konserwatorskiego przeprowadzone działania budzą poważne zastrzeżenia. Tym samym pociągnęły one za sobą reakcję wojewódzkiego konserwatora zabytków, który powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa - wyjaśnia Daria Błaszczyńska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Grand Hotel to jedna z wizytówek Łodzi. Bywali w nim tak znani pisarze i artyści, jak Jan Kiepura, Artur Rubinstein, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont czy Ignacy Jan Paderewski. Jego wnętrza „zagrały” w wielu filmach, jak np. „Vabank” Juliusza Machulskiego, „Ucieczka z kina „Wolność” Wojciecha Marczewskiego czy „Zaklęte rewiry” Janusza Majewskiego.

W przedwojennym Sieradzu było kilka tysięcy Żydów

W przedwojennym Sieradzu było kilka tysięcy Żydów. Unikalne ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki