Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUS doceniony w Europie! Jest najlepszym ośrodkiem statystycznym na Starym Kontynencie. Na świecie lepszy jest tylko jeden kraj

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
GUS po raz kolejny zajął drugie miejsce w badaniu analizującym dostępność do danych w Europie.
GUS po raz kolejny zajął drugie miejsce w badaniu analizującym dostępność do danych w Europie. 123rf.com/ordinary042
Ranking dostępności danych opublikowany przez Open Data Watch wskazuje, że GUS jest w Europie i na świecie instytucją, która najlepiej radzi sobie ze zbieraniem i przetwarzaniem danych społeczno-ekonomicznych. Polacy na co dzień korzystają z tego dobra.

Spis treści

GUS najlepszym ośrodkiem statystycznym w Europie

Open Data Watch cyklicznie sprawdza zakres dostępności oficjalnych statystyk w krajowych urzędach statystycznych w Europie i na świecie. W tym zestawieniu Polska po raz kolejny zajęła drugie miejsce na świecie wśród 192 krajów, które brane były pod uwagę.

GUS pojawia się w badaniu od 2016 roku. Zaczynaliśmy od wysokiego 4. miejsca, a od 2020 roku nie schodzimy już podium. Polska dotychczas otrzymywała bardzo wysoką punktację:

  • 2016 – 4. pozycja; 79 pkt
  • 2017 – 6. pozycja; 77 pkt
  • 2018 – 4. pozycja; 83 pkt
  • 2020 – 2. pozycja; 85 pkt
  • 2022 – 2. pozycja; 87 pkt

W zestawieniu ODIN brana jest pod uwagę przede wszystkim dostępność zakresu tematycznego publikowanych danych oraz poziom ich otwartości. W skali świata jedynie Singapur okazał się lepszy od polskiego GUS.

Najlepsza dostępność danych w Polsce

GUS z wynikiem 87 pkt zdecydowanie prowadzi w tym zestawieniu w Europie. Na podium znalazła się także Dania i Finlandia, a cała Skandynawia wypada w badaniu bardzo dobrze. 80 pkt w zestawieniu przekroczyła także Słowenia.

Wśród naszych sąsiadów najlepszą dostępność danych ODIN stwierdza w Niemczech i na Słowacji. Najgorzej w tej kwestii jest w większości krajów bałkańskich, w Irlandii, Białorusi i Grecji.

GUS niezastąpiony w obliczu wojny i nie tylko

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował masową migrację Ukraińców do Polski i innych krajów europejskich. To było i jest ogromne wyzwanie dla całej administracji państwa, służby zdrowia, oświaty, a nawet rynku pracy. Urząd Statystyczny w Rzeszowie wraz ze Światową Organizacją Zdrowia i Urzędem Statystyczny w Lublinie przeprowadzili badanie ankietowe wśród uchodźców, które miało na celu rozpoznanie ich potrzeb i oczekiwań także w długoterminowej perspektywie. Do dziś kraje, które przyjęły uchodźców zza naszej wschodniej granicy, korzystają z tych danych.

Znaczną część pracy urzędu stanowi także cyklicznie wykonywany Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Ostatni spis odbył się w 2021 roku, a główne dane pokazują, że liczba ludności w Polsce zmniejszyła się w ciągu ostatnich 10 lat o blisko 500 tys. osób. Na co dzień GUS publikuje także dane dotyczące inflacji w Polsce, bezrobocia, wynagrodzeń i miejsc pracy.

GUS zbiera dane głównie przed źródła administracyjne, a więc publiczne statystyki, ale także przez bezpośredni kontakt z mieszkańcami danego regionu czy grupą zawodową. Urząd bazuje również na danych zgromadzonych przez przedsiębiorców w Polsce. Główny Urząd Statystyczny powstał w 1918 roku, zawiesił swoje działania na czas II wojny światowej, a pierwszy powojenny spis powszechny przeprowadził już w 1946 roku. Jako niezależny organ statystyki publicznej działa od 1995 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GUS doceniony w Europie! Jest najlepszym ośrodkiem statystycznym na Starym Kontynencie. Na świecie lepszy jest tylko jeden kraj - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki