MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Halina Skoczyńska nie żyje. Aktorka zmarła na trzy dni przed premierą nowego spektaklu

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Oglądana m.in. w oscarowej „Idzie”, związana z warszawskimi teatrami aktorka zmarła we wtorek. Na trzy dni przed premierą nowego spektaklu.

Halina Skoczyńska, szerszej publiczności znana m.in. z serialu „Rodzinka.pl”, gdzie wcieliła się w babcię Janinę, a na srebrnym ekranie oglądana ostatnio w filmie „Ida” (zagrała matkę przełożoną zakonu) zmarła wczoraj w wieku 62 lat. O jej śmierci poinformował portal E-teatr Instytutu Teatralnego w Warszawie. Stołeczny Teatr Ateneum obwieścił zaś, że odwołana została piątkowa premiera sztuki Morny Regan „Twoja i moje” w reż. Roberta Glińskiego, gdzie miała zagrać m.in. z Piotrem Fronczewskim.

Z teatrem Halina Skoczyńska związana była od 1975 roku, gdy debiutowała w dramacie „Białe małżeństwo” Tadeusza Różewicza w reż. Kazimierza Brauna w Teatrze Współczesnym im. E. Wiercińskiego we Wrocławiu. Miała szczęście pracować z czołowymi polskimi reżyserami XX wieku, m.in. z Jerzym Jarockim (m.in. w „Król umiera” Ionesco, „Płatonowie” i „Wujaszku Wani” Czechowa), Januszem Wiśniewskim („Ryszard III” Szekspira), Tadeuszem Bradeckim („Iwona, księżniczka Burgunda” Gombrowicza), Jerzym Grzegorzewskim („Król umiera czyli ceremonie” Ionesco), Andrzejem Wajdą („Improwizacja paryska” Giraudouxa). Za rolę Raniewskiej w „Wiśniowym sadzie” Czechowa w reż. Pawła Miśkiewicza otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza od redakcji pisma „Teatr”.

Związana była z cenionymi w kraju teatrami: „Bagatelą” w Krakowie, „Polskim” we Wrocławiu (1978-1998 i 2001-2004), „Nowym” w Poznaniu (1998-2001). Nim w 2008 roku zaczęła grać na scenie stołecznego Teatru Narodowego przez trzy sezony (od roku 2004 do 2007) występowała w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Zagrała tu tylko pierwszoplanowe role kobiece, kolejno: Lady Milford w „Intrydze i miłości” Schillera w reż. Waldemara Zawodzińskiego, Lindę u boku Bronisława Wrocławskiego w olśniewającej „Śmierci komiwojażera” Millera w reż. Jacka Orłowskiego (rolę wyróżniono na 35. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych), Gunhildę w „Johnie Gabrielu Borkmanie” Ibsena w reż. Grzegorza Wiśniewskiego i Kobietę w „Śnie o jesieni” Fosse’a w reż. Pawła Miśkiewicza.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 9 - 15 maja 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki