Hanna Zdanowska winna! Zapadł wyrok w sprawie prezydent...

  Hanna Zdanowska winna! Zapadł wyrok w sprawie prezydent Łodzi i jej partnera [ZDJĘCIA, FILM]

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Hanna Zdanowska winna! Zapadł wyrok w sprawie prezydent Łodzi i jej partnera [ZDJĘCIA, FILM]
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Sąd nie miał żadnych wątpliwości: Hanna Zdanowska (PO) i jej partner Włodzimierz G. są winni poświadczenia nieprawdy. W poniedziałek, 12 marca, boje zostali jednak skazani „tylko” na kary grzywny, odpowiednio po 20 i 25 tys. zł. Taki wyrok, choć jeszcze nieprawomocny, oznacza zaś, że prezydent Łodzi bez problemu może startować w wyborach po trzecią kadencję. Jest jednak prawdopodobne, że gdyby wygrała, to za swą pracę... nie będzie mogła pobierać wynagrodzenia.
  Przypomnijmy: Zdanowska została oskarżona o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, dzięki którym jej życiowy partner Włodzimierz G. w 2008 r. otrzymał 200 tys. zł kredytu na zakup mieszkania od swej partnerki. Doniesienie w tej sprawie złożyła w styczniu 2016 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

  ABW prowadziła procedurę sprawdzania wiarygodności prezydent Łodzi, ponieważ ta złożyła wniosek o dopuszczenie jej do informacji niejawnych. Funkcjonariusze ABW pytali o transakcje między nią i partnerem, a prezydent nie potrafiła wyjaśnić, dlaczego nie ma śladu po przepływie 50 tys. zł zaliczki, choć podpisała jej odbiór m.in. w akcie notarialnym . W końcu na ostatnim spotkaniu z funkcjonariuszem ABW, jesienią 2015 r., sporządziła oświadczenie, że nie otrzymała gotówki. A miał to być wkład, dzięki któremu Włodzimierz G. uzyskał kredyt.

  Zasadnicza część linii obrony była taka, że zapracowana w Sejmie Zdanowska, wówczas posłanka, podpisała dokumenty o przyjęciu zaliczki w gotówce in blanco, para zaś się umówiła, że te 50 tys. zł zostanie przyjęte przez sprzedającą mieszkanie Zdanowską w postaci wcześniejszych kosztów remontu mieszkania, na które pieniądze wyłożył jej partner. Sąd te wyjaśnienia uznał za niewiarygodne.

  Według uzasadnienia sądu sprawstwo obojga oskarżonych nie budzi wątpliwości, a wersja przez nich przedstawiona jest po prostu niewiarygodna. Przestępstwo to, jak stwierdził sędzia, należy do przestępstw tak zwanego abstrakcyjnego zagrożenia i ma charakter formalny, ale dla realizacji jego znamion nie jest konieczne wystąpienie skutku, na przykład w postaci szkody majątkowej - uzasadniał sędzia. Oskarżona - według sądu - oświadczyła wprost, że kwituje odbiór 50 tys. zł. Nie można zatem przyjąć za wiarygodne twierdzenia oskarżonych, że formułując treść swoich oświadczeń o jednoznacznym językowym brzmieniu, nadawali im inny sens. Samej transakcji, czyli przekazania zaliczki, w istocie nie było

  Wyrok, póki co jest nieprawomocny, zaś ani prokurator, ani obrońca, nie wykluczają złożenia apelacji.

  Prezydent Zdanowska opuszczałaa w poniedziałek sąd w dobrym humorze, oświadczyla też, że wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych. Jak to możliwe mimo wyroku? Otóż skazanie nawet prawomocnym wyrokiem na grzywnę, nie stawia szlabanu skazanemu w wyborach samorządowych, bo tak stanowi Kodeks Wyborczy. Inna sprawa, że ten zapis stoi w sprzeczności z ustawą o pracownikach samorządowych. A pracownikiem samorządowym nie może być osoba prawomocnie skazana nawet na grzywnę.  - Hanna Zdanowska będzie mogla startować w wyborach i zostać prezydentem - mówi miejski prawnik Sebastian Bohuszewicz. - Znak zapytania jest jest jednak taki, że w przypadku zwycięstwa, nie jest pewne czy będzie mogła pobierać wynagrodzenie.


  Hanna Zdanowska
  Cieszę, że to mieszkańcy będą mogli zadecydować, kto będzie prezydentem miasta. Gdybym nie była prezydentem, sprawy w ogóle by nie było. Nikomu nie zrobiłam krzywdy, nigdy nikomu świadomie nie zrobiłem nic złego. Sprawa nie miala żadnego związku z działalnością samorządową. Mogę i będę startować w wyborach bo wiem, że tego chcą łodzianie, którym chcę bardzo serdecznie podziękować za wszystkie wyrazy poparcia i sypatię.
  Łukasz Magin (PiS)
  Sędzia nie miał wątpliwości, że prezydent Zdanowska z PO jest winna przestępstwa poświadczenia nieprawdy na dokumentach bankowych. Jeśli ten wyrok utrzyma się w mocy, będzie to oznaczało, że nazwisko prezydent Łodzi zostanie ujawnione w rejestrze osób skazanych. Mam nadzieję, że w takim przypadku Hanna Zdanowska nie będzie chciała zostać Berlusconim łódzkiej polityki i wycofa się z życia publicznego.
  Proces Hanny Zdanowskiej przed Sądem Rejonowym Łódź -Śródmieście. Sąd wysłucha mów końcowych. Zapadnie wyrok? [NA ŻYWO]

  Trzecia odsłona procesu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej w Sądzie Rejonowym w Łodzi

  Druga odsłona procesu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Na rozprawie nie stawił się jej partner

  Proces Hanny Zdanowskiej. Prezydent Łodzi przed sądem

  Komentarze (227)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dzielmy włosa na czworo !!!!

  Robertinhio89 (gość)

  Zgłoś / 2 / 1

  Bzdurny wyrok jakiejś tam grzywny w bzdurnej - w zasadzie nic nie znaczącej sprawie. Nawet sam sędzia stwierdził, iż "przestępstwo to należy do przestępstw tzw. ABSTRAKCYJNEGO zagrożenia i ma...rozwiń całość

  Bzdurny wyrok jakiejś tam grzywny w bzdurnej - w zasadzie nic nie znaczącej sprawie. Nawet sam sędzia stwierdził, iż "przestępstwo to należy do przestępstw tzw. ABSTRAKCYJNEGO zagrożenia i ma charakter formalny". A przede wszystkim nie ma absolutnie żadnego związku z działalnością samorządową, co zresztą zauważyła sama Zdanowska, a i łodzianie - jak widać - zdanie to w pełni podzielają. Innymi słowy mają jej prywatne życie i sprawy daleko gdzieś i należy to uszanować. Tym bardziej, że żyjemy w takim kraju w jakim żyjemy i mniejsze lub większe przekręty są, zwykle z czystej konieczności, na porządku dziennym (no chyba, że ktoś urodził się arystokratą). Gdyby jeszcze był to jakiś przekręt gigantyczny - gdzie, przykładowo, okradłaby jakiegoś drobnego, prywatnego przedsiębiorcę (bo nie mówię tutaj o korporacyjnych molochach, które sobie poradzą) - to co innego. Albo gdyby kierowała organizacją przestępczą, czy coś w tym stylu. Tutaj natomiast chodziło o banksterów, zresztą kredyt ten został ostatecznie - całkowicie i bezproblemowo spłacony. Dajcie więc, PiS-owcy, babie i miastu święty spokój... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawo

  pisior (gość)

  Zgłoś / 1 / 2

  Szkoda gadać, gdyby szaraczek poświadczył taka nieprawdę, wsadzili by go za kratki, ale są jak zawsze równi i równiejsi:-(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no i co

  haha (gość)

  Zgłoś

  no i co z tego. I tak spłaci 300tys zamiast 200.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taki fakt

  ops (gość)

  Zgłoś / 1 / 1

  no śliczna kobieta(prezydent), pozazdrościć Łodzi


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zgadzam się

  dwudziestolatek (gość)

  Zgłoś / 1

  tak śliczna!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sąd sądem, ale...

  dr Oetker (gość)

  Zgłoś / 7 / 8

  No to sobie Łodzianie wystawili wizytówkę. Traktowanie prawa jak w "Samych swoich".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  P. Zdanowska

  Maszka (gość)

  Zgłoś / 10 / 8

  Żadnego skrępowania, zadowolona jakby się nic nie stało. Tak ma być jak ja chcę i już a, że łamię prawo -ono mnie nie obowiązuje. Tak to można odczytać. Wielka szkoda, trochę skromności.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  3,14 zdanowska dość

  wyborca (gość)

  Zgłoś / 7 / 8

  Nijaka 3,14 zdanowska myśli że wyborcy to banda durniów. Co mi tam prawo.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyrok dziwny

  asia (gość)

  Zgłoś / 1 / 1

  To prawda, wyborcy nie są durniami, dlatego ponownie wybrali Panią Zdanowską na prezydenta.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oplata emisyjna

  Jac00 (gość)

  Zgłoś / 4 / 1

  przeciez to, ze paliwo jest droższe to nie jest wina oplaty emisyjnej, bo te akurat placa wielkie korporacje paliwowe tylko żydów co namowili trumpa do ataku na Iran


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To takie proste

  kozior26 (gość)

  Zgłoś / 1

  Korporacje wszystkie swoje koszty ( w tym emisje itp) zawsze przerzucaja na KONSUMENTA! Kazdy podatek narzucony firmie bedzie zaplacony przez nabywce produktu. przeciez to oczywiste!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten uśmiech

  Zgłoś / 10 / 3

  władza się czuje bezkarna

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pranki chulewiaki koszmycle

  Pompścik (gość)

  Zgłoś / 4 / 6

  Pelątko?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Łódzkiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Łódzkiego

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny