Historia łódzkich ulic: Plac Kościelny

  Historia łódzkich ulic: Plac Kościelny

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Plac Kościelny był przed wiekami uchodził za centrum rolniczej Łodzi.
  Historia łódzkich ulic: Plac Kościelny

  ©Krzysztof Szymczak

  Plac Kościelny to jedno z najstarszych miejsc w Łodzi. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu sięgają 1414 roku. Niektórzy historycy przypuszczają jednak, że jego początki sięgają drugiem połowy XIV wieku. W czasie II wojny światowej Niemcy zmienili jego nazwę na Kirchplatz.

  Plac Kościelny był centrum Łodzi rolniczej. Gdy miasto zaczęło się rozrastać, tworzyć przemysłową historię stracił na znaczeniu na rzecz Rynku Nowego Miasta, czyli późniejszego Placu Tadeusza Kościuszki.

  Historia Placu Kościelnego jest nierozerwalnie związana z historią stojącego tam kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Początki tej parafii i świątyni sięgają XIV wieku i czasów, gdy mieszkańcy tej wioski nawet nie śnili, że zostanie ona miastem.
  Przypuszcza się, że została ona erygowana między 1364 a 1371 rokiem przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego i aż do 1885 roku była jedyną łódzką parafią. Należały do niej takie wioski jak Bałuty, Doły czy Radogoszcz. Pierwszym proboszczem tej parafii został ks. Piotr Śliwka.

  Zobacz też:Najstarsza łódzka świątynia przy Starym Rynku - świadek Łodzi rolniczej i fabrycznej

  Stojący na Placu Kościelnym murowany kościół jest trzecią znajdującą się w tym miejscu świątynią. Pierwszy z drewnianych kościołów wybudowano w XIV wieku, gdy powstała parafia. Drugi, trzy razy większy od starego wzniesiono między 1765 a 1768 rokiem. Zrobiono to na polecenie biskupa włocławskiego Antoniego Ostrowskiego. Nowy kościół wzniesiono na tzw. Górkach Plebańskich, czyli w miejscu dzisiejszego Placu Kościelnego.

  W 1880 roku przystąpiono do budowy trzeciego, murowanego już kościoła. Wznoszono przez dziewięć lat. W budowie ofiarnie brali udział robotnicy. Projekt kościoła, w stylu neogotyckim, sporządził warszawski architekt Konstanty Wojciechowski. Do dziś łodzianie mogą się modlić przy pięknym ołtarzu, zaprojektowanym na wzór ołtarza Wita Stwosza, przez łódzkiego artystę Antoniego Panasiuka. Stary drewniany kościół został przeniesiony na stary cmentarz grzebalny przy ul. Ogrodowej.

  Dziś znajduje się tam parafia św. Józefa. W czasie II wojny światowej Plac Kościelny znalazł się na terenie Litzmannstadt Ghetto. W kościele pw. Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny mieścił się magazyn zrabowanego mienia żydowskiego, a od 1942 roku magazyn rzeczy pozostałych po Żydach zamordowanych w Chełmnie nad Nerem. Naprzeciw kościoła siedzibę miała komenda policji żydowskiej. Przy Placu Kościelnym 4 mieściły się Wydziały: Ewidencji Ludności, w tym Biura Meldunkowego, Urzędu Stanu Cywilnego. domu parafialnym przy ul. Kościelnej 8 znajdował się komisariat niemieckiej policji kryminalnej, zwany „czerwonym domkiem”. Było to miejsce okryte złą slawę. Więźniów getta tu przetrzymywano, bito, torturowano.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Plac Kościuszki?

  Jak to nie ja jak ja. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Plac Wolności, czyli dawny Nowy Rynek nigdy miał Kościuszki za patrona, a pomnik Naczelnika odsłonięto w 1930r.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprostowanie

  O.B. Serwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Do budowy murowanego, do dziś istniejącego kościoła, przystąpiono nie w 1880, a w 1887 roku. Decyzja o budowie zapadła 25 października 1886 roku, na zebraniu parafialnym. Pierwsze prace budowlane...rozwiń całość

  Do budowy murowanego, do dziś istniejącego kościoła, przystąpiono nie w 1880, a w 1887 roku. Decyzja o budowie zapadła 25 października 1886 roku, na zebraniu parafialnym. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto na początku sierpnia 1887 roku, o czym wzmiankował "Dziennik Łódzki" (nr 112 z 1888 r.)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo