Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huśtawka w Porcie Łódź przypomni o emocjach i zdrowiu psychicznym ZDJĘCIA, FILM

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
od 16 lat
Port Łódź będzie pierwszym centrum handlowym w Polsce w którym siedzibę ma organizacja zajmująca się zdrowiem psychicznym. Fundacja Huśtawka zaczęła tam działalność w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Fundacja Huśtawka w Porcie Łódź wesprze rodziców

We wtorek (10 października) w Atrium Portu Łódź stanęła kolorowa huśtawka z barwnymi kwiatami, na której klienci mogą się pobujać. Jest ona symbolem akcji Fundacji Huśtawka "Raz w górę raz w dół".

- Z emocjami w naszym życiu jest jak z huśtawką - wyjaśnia Anna Grabarczyk, prezes Fundacji Huśtawka. - Raz jesteśmy niezwykle szczęśliwi, raz niezwykle smutni. zależy nam, żeby oswajać te emocje i o nich otwarcie mówić i być uważnym na swoje emocje. A gdy idą w złym kierunku i potrzebujemy wsparcia - szukać pomocy - podkreśla.

Fundacja wkrótce ma otworzyć swoją siedzibę na terenie Portu Łódź. Taka decyzja jest celowa. - Chcemy pokazać, że szukanie pomocy jest całkowicie normalne, tak samo jak codzienne zakupy - wyjaśnia Anna Grabarczyk.

Aby ułatwić szukanie pomocy dla dzieci i młodzieży mające problemy natury psychicznej Fundacja Huśtawka uruchamia telefon oraz konsultacje dla rodziców. Pierwsze dyżury stacjonarne w Porcie Łódź odbędą się 19 oraz 26 października w godzinach 15-18. Stałe dyżury telefoniczne zaplanowano na wtorki w godz.19-22 (tel. 780 73 73 74), a na komunikatorze Messenger we wtorki i w piątki w godz. 19-22 (Fundacja Huśtawka).

Kampanię nie bez powodu zainaugurowano 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji wiele instytucji przygotowało wydarzenia związane z dbaniem o dobrostan psychiczny.

Na przykład Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował dla specjalny poradnik pt. "Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym". Można go znaleźć na stronie www.nfz.gov.pl/PoradnikPacjentaNFZ. Można z niego dowiedzieć się, co nas powinno zaniepokoić, jakie są numery telefonów zaufania i jak szukać pomocy w ramach NFZ.

- Każda znacząca zmiana zachowania czy samopoczucia lub zmiana utrzymująca się i nieprzemijająca w czasie, powinna nas zaniepokoić - zaznacza dr Anna Lewandowska, psychiatra dziecięcy z Łodzi. - Ale żeby rodzic zareagował, musi znać swoje dziecko i mieć z nim bezpieczny kontakt – radzi.

W zależności od wieku pacjenta i problemów pomoc na NFZ można uzyskać zarówno w poradniach, ośrodkach dziennych, a w ostateczności także na oddziałach psychiatrycznych. Na przykład dzieci i młodzież bez skierowania mogą otrzymać pomoc psychologa, pedagoga i terapeuty w jednym z 27 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki