MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile dni do końca szkoły? Maturzystom zostało ich tylko kilka, a pozostałym uczniom? Policzyliśmy...

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Kasztanowce już kwitną - a matury dopiero od 7 maja ! Na zdj. maturzystki z Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi.
Kasztanowce już kwitną - a matury dopiero od 7 maja ! Na zdj. maturzystki z Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi. Zespół Szkół Rzemiosła
Maturzyści w łódzkich liceach ogólnokształcących i technikach już odliczają dni do końca roku szkolnego. A ile dni zostało pozostałym uczniom szkół podstawowych i średnich?

Ile dni do wakacji?

Maturzyści już się szykują do pożegnanie ze swoimi szkołami

Maturzyści w łódzkich liceach ogólnokształcących i technikach już odliczają dni do ukończenia szkół.

Pogoda tego roku sprawiła, że zanim pożegnają się i zasiądą do egzaminów - mogą się zachwycać kwitnącymi kasztanowcami. A przecież zwykle pierwszych kwiatów wypatruje się na tych drzewach dopiero na początku maja.

- Nie przypominam sobie takiego roku, w którym kasztanowce zakwitłyby w połowie kwietnia - przyznaje Milena Cybulska-Rakoczy, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła przy ul. Żubardzkiej w Łodzi. - W pobliżu naszej szkoły jest ich wiele. Ich kwitnienie kojarzy się z rozpoczęciem egzaminów dojrzałości i zazwyczaj wyczekiwaliśmy, czy pąki się zdążą rozwinąć na ten moment.

Wszystko wskazuje na to, że tym razem zanim młodzież rozpocznie maturalny maraton - kasztanowce już przekwitną.
Symboliczne znaczenie kwitnienia kasztanowców dla maturzystów ma swoje korzenie w wieloletniej tradycji. Egzaminy maturalne odbywają się w maju, a kwitnienie kasztanowców zwykle zbiega się z tym czasem. Pięknie biało-kremowo kwitnące drzewa stały się symbolem zmiany, wzrostu i dojrzewania - analogicznie do sytuacji młodych ludzi, którzy zmagają się z wyzwaniami związanymi z egzaminami oraz z refleksjami na temat swojej przyszłości - wyboru drogi kształcenia, rozwoju osobistego, relacji z innymi.

Absolwenci liceów i techników odbiorą świadectwa już w piątek 26 kwietnia br. czyli za niecałe dwa tygodnie.

- Uroczystość zaplanowaliśmy na godzinę 12 – zapowiada Dominika Walicka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Żeromskiego w Łodzi. - Pożegnamy naszych tegorocznych absolwentów technikum oraz liceum dla dorosłych. Tradycyjnie przedstawiciele samorządu przekażą symboliczne czółenko młodszym kolegom. Wręczymy świadectwa ukończenia szkoły oraz nagrody. Tradycją naszej szkoły jest przyznawanie nagród specjalnych osobom, które wyróżniły się w nietypowy sposób w każdej klasie. I tak mamy np. nagrodę dla największej gaduły, najlepszego konferansjera, najlepszego sportowca, dowcipnisia czy najlepszego oka w klasie technikum fotograficznego.

Od tego momentu dla maturzystów rozpocznie się czas ostatnich przygotowań do matury. Egzaminy rozpoczną się po wyjątkowo długiej w tym roku majówce – dopiero 7 maja. Potrwają do 25 maja.

Jak wyglądać będą ostatnie miesiące tego roku szkolnego i ile jeszcze przed uczniami dni z lekcjami?
Kwiecień 2024
Do końca miesiąca, licząc od 15 kwietnia – zostało 12 dni nauki.
Maj 2024
To będzie miesiąc z 18 dniami nauki. Teoretycznie – bo w praktyce będzie ich jeszcze o trzy mniej ze względu na egzaminy maturalne oraz klas ósmych. Gdy zdający będą pisać, reszta uczniów szkoły będzie mieć wolne.
Maj zacznie się wspaniale – od wyjątkowo długiej majówki. Potrwa ona od 1 do 5 maja. Święto Pracy 1 maja wypada w środę, a święto Konstytucji 3 Maja – w piątek. Zwykle 2 maja w szkołach jest dniem bez lekcji.
Od 7 maja rozpoczną się matury pisemne i trzy pierwsze dni największych egzaminów (z języka polskiego, matematyki i angielskiego) są dniami wolnymi od lekcji dla młodszych uczniów.
Matury potrwają do 25 maja.
W maju są też egzaminy klas ósmych – 14, 15 i 16 maja. Gdy najstarsi uczniowie w szkołach podstawowych będą je zdawać, pozostali – czyli klasy I-VII – mają wolne od lekcji.
Nauka w tym miesiącu skończy się 29 maja. W czwartek 30 maja będzie już święto Bożego Ciała, po którym także w większości szkół piątek jest wolny od zadań edukacyjnych. Szykuje się długi weekend – do 2 czerwca.
Czerwiec 2024
Od poniedziałku 3 czerwca uczniów czeka nauka już tylko do 21 czerwca, co daje - wyłączając weekendy -tylko 15 dni lekcji.
21 czerwca – zakończenie roku szkolnego i rozdanie świadectw.
I początek długich wakacji. Od 22 czerwca do 2 września – to łącznie 72 dni!

Z tych wyliczeń wynika, że do końca roku uczniom zostało już tylko 42 dni z lekcjami. A może nawet mniej. Bo przecież niektórzy mają jeszcze w planach wiosenne wycieczki i zielone szkoły, pikniki, wyjścia do kina, zoo, ogrodu botanicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile dni do końca szkoły? Maturzystom zostało ich tylko kilka, a pozostałym uczniom? Policzyliśmy... - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki