MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile trwa kadencja wójta? Kto może zostać szefem w gminie? Wybory samorządowe 2024 już niebawem

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Prawa wybierania nie mają osoby pozbawione praw publicznych lub ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu albo pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Prawa wybierania nie mają osoby pozbawione praw publicznych lub ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu albo pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. pixabay.com/bzak
Przed nami wybory samorządowe 2024, w tym wybory wójta. Sprawdziliśmy, ile lat musi mieć kandydat na wójta, jak długo trwa kadencja, czy może startować w dwóch gminach i jakie czekają na niego zadania, gdy już zostanie wybrany. Czas na zgłoszenie kandydata na wójta minął w marcu.

Spis treści

W Polsce jest 2477 gmin, w tym 302 miejskie, 677 miejsko-wiejskich i 1498 wiejskich. Jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny, wójt to jednoosobowy organ wykonawczy gminy. Burmistrz jest organem wykonawczym w gminie, w której siedziba władz znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców organem wykonawczym jest prezydent miasta.

Ile trwa kadencja wójta?

Znowelizowany Kodeks wyborczy od 2018 r. wydłużył kadencję wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych z 4 do 5 lat. Aktualnie jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. Wybory samorządowe miały odbyć się w 2023 roku, jednak wydłużono ich kadencję, by w tym samym okresie nie odbywały się wybory rządowe i samorządowe. Od teraz wybory samorządowe mają odbywać się co 5 lat.

W poprzednich wyborach samorządowych najmłodszym wójtem został 25-latek w gminie Gręboszów (województwo małopolskie), najstarsi mieli ponad 70 lat.

W kwietniu 2024 roku odbędą się wybory samorządowe, podczas których mieszkańcy wybiorą m.in. wójtów na kolejnych 5 lat.

Kto może zostać wójtem? Jest granica wieku

Kandydować na wójta (tak samo jak na burmistrza czy prezydenta miasta) może obywatel polski mający prawo wybierania w tych wyborach, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat, wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza.

Warto odnotować, że kandydat nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje. ​​​​​​​Czy można próbować swoich sił w 2 lub więcej gminach? Nie, kandydat na wójta nie może jednocześnie kandydować na wójta w innej gminie. PKW wyjaśnia, że może startować do rady gminy, ale tylko tej, w której w której kandyduje na wójta. Kandydat na wójta nie może jednocześnie kandydować do rady powiatu i do sejmiku województwa.

PKW: Prawo zgłaszania kandydatów na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przysługuje temu komitetowi wyborczemu, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. W każdym z tych okręgów liczba zarejestrowanych przez ten komitet kandydatów na radnych nie może być mniejsza niż liczba radnych wybieranych w tym okręgu.

Kiedy mija termin zgłaszania kandydatów na wójta?

Trzeba zgłosić kandydata do gminnej komisji wyborczej najpóźniej 25 dni przed dniem wyborów do godziny 24.00. Ogłoszony termin wyborów to:

  • 7 kwietnia — I tura
  • 21 kwietnia — II tura

Funkcji wójta nie można łączyć z funkcją wójta lub jego zastępcy w innej gminie, członkostwem w organach jednostek samorządu terytorialnego, w tym w gminie, w której jest wójtem lub zastępcą wójta, zatrudnieniem w administracji rządowej, a także z mandatem posła lub senatora.

Kto wybiera wójta? Czasem rada gminy

Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory wójta są powszechne, równe, bezpośrednie oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.

W jakiej sytuacji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wybierze rada gminy (rada miasta)? Będzie tak wtedy, gdy w wyborach w danej gminie wystartuje tylko 1 kandydat i nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W takiej sytuacji wyboru wójta wyboru wójta dokona rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.

Za wybranego na wójta uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Możliwe ponowne głosowanie (tzw. II tura)2, jeżeli żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Za wybranego w ponownym głosowaniu (w tzw. II turze) uważa się tego kandydata, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Zadania wójta gminy, czyli czym powinien się zajmować

Wręczanie nagród i przecinanie wstęp na otwarciach dróg? Takie zdjęcia z wójtem publikuje chyba każda gmina w Polsce, jednak to nie jedyne zadania szefa gminy wiejskiej. Dużo zależy od jego zaangażowania i aktywności. Podstawowy zakres obowiązków określa ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Wójt (a także burmistrz, prezydent miasta) wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa. Kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz.

PKW: Do zadań wójta należy w szczególności: przygotowywanie projektów uchwał rady gminy; opracowywanie programów rozwoju, określanie sposobu wykonywania uchwał, gospodarowanie mieniem komunalnym, wykonywanie budżetu czy zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.

Wójt (burmistrz, prezydent miasta)

  • wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa – m.in. przygotowuje projekty uchwał rady gminy i określa sposób ich wykonywania,
  • gospodaruje mieniem komunalnym,
  • jego zadaniem jest wykonywanie budżetu oraz zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.

Źródła: PKW, GUS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile trwa kadencja wójta? Kto może zostać szefem w gminie? Wybory samorządowe 2024 już niebawem - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki