Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspektorzy skontrolowali solaria w województwie łódzkim. Promieniowanie UV było zbyt silne

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Mocnym poparzeniem mogła skończyć się wizyta w kilku solariach w województwie łódzkim. Przekroczony został bowiem dopuszczalny poziom promieniowania UV. Jedno solarium zostało zamknięte.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Mocnym poparzeniem mogła skończyć się wizyta w kilku solariach w województwie łódzkim. Przekroczony został bowiem dopuszczalny poziom promieniowania UV. Jedno solarium zostało zamknięte.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Wojciech Wilczyński/archiwum Polska Press
Mocnym poparzeniem mogła skończyć się wizyta w kilku solariach w województwie łódzkim. Przekroczony został bowiem dopuszczalny poziom promieniowania UV. Jedno solarium zostało zamknięte.

Solaria skontrolowali inspektorzy handlowi z Łodzi i naszego województwa. W sumie odwiedzili osiem placówek tego typu i przyjrzeli się bliżej 11 urządzeniom opalającym. Okazało się, że opalanie w niektórych grozi poparzeniem.

- W trzech solariach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu promieniowania ultrafioletowego dla pięciu urządzeń opalających - czytamy w raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Łodzi. - Normy były przekroczone od prawie 200 do niemal 300 procent.

Właściciele solariów wymienili lampy na takie, które spełniały wymagania bezpieczeństwa. Jeden z przedsiębiorców natomiast zdecydował się na zamknięcie biznesu.

Inspektorzy sprawdzili także dostępność gogli ochronnych w solariach, a także to, czy widoczne są ostrzeżenia związane z tą formą opalania. Przyjrzeli się również oznakowaniu urządzeń opalających i do tego nie mieli zastrzeżeń.

Przed zbyt częstym korzystaniem z solariów przestrzegają dermatolodzy. Jak podkreśla prof. Andrzej Kaszuba z Łodzi zbyt częste opalanie się może przyczynić się do zachorowań na nowotwory skóry, w tym na czerniaka. Stale opalana skóra szybciej się starzeje. W przypadku seniorów opalanie się w solarium może skończyć się atakiem duszności, a przyczyną będzie zbyt silne rozgrzanie organizmu.

Jak prawidłowo korzystać z solarium podpowiadaja także specjaliści z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którzy także kontrolują miejsca tego typu. Podpowiadają, by korzystać ze sprawdzonych salonów i przypominają, ze muszą być one wyposażone w gogle ochronne ze znakiem CE. W widocznym miejscu powinny być także informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z urządzeń opalających.

Najlepiej omijać miejsca, które gwarantują szybkie rezultaty opalania w bardzo krótkim czasie, a także te, które zachęcają do odwiedzin hasłami typu: "Uwaga! Nowe, mocne lampy" czy "super lampy", "turbo-opalanie". Ciało do opalania należy przygotować, a długość opalania dobrać do fototypu skóry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki