Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internetowa powieść o Łodzi na Facebooku

Katarzyna Chmielewska
Duża część powieści jest poświęcona centrum Łodzi
Duża część powieści jest poświęcona centrum Łodzi Grzegorz Gałasiński
"Ziemia nieobiecana" to pierwsza od lat współczesna opowieść o Łodzi. Publikowana w odcinkach. Tylko na Facebooku.

Jak podkreśla autor, który korzysta z anonimowości, jaką daje internet, "Ziemia nieobiecana" powstała z potrzeby przeciwstawienia się obowiązkowi lokalnego patriotyzmu, który w naszym mieście jest wyjątkowo uświęcany, promowany i objawia się bezkrytycznym spojrzeniem na Łódź.

Jak czytamy w opisie na profilu powieści, jest to opowieść o mieście, które nie jest tylko tłem dla wydarzeń, ale ich aktywnym uczestnikiem.

To historia Magdy, bezrobotnej, bezdzietnej i bezradnej młodej kobiety, niepotrafiącej odnaleźć się w łódzkiej rzeczywistości, która pewnego dnia, zamiast pracy, znajduje Karola...

Jednak, aby dowiedzieć się, co będzie dalej z Magdą i Karolem, trzeba być cierpliwym, bo krótkie odcinki powieści ukazują się nieregularnie. Do tej pory opublikowano pięć z nich.

Aby stać się stałym czytelnikiem "Ziemi nieobiecanej", wystarczy "polubić" profil powieści na portalu Facebook.

Oto fragment ostatniego opublikowanego odcinka:

"Odkąd mam dużo wolnego czasu, często wyglądam na podwórko mojej kamienicy. Ciemny szyb windy, której nikt nigdy nie założył. Patrzę jak podwórko kruszy się i rozpada od krzyków dzieci, które nie chcą się już bawić w dom ani nawet w wojnę, ale od razu przechodzą do zabawy w totalne zniszczenie. Rzucają cegłami, które jak krew rozpryskują się na resztki chodnikiem. Z każdych letnich wakacji podwórko wraca bardziej zmasakrowane i poobijane. Dzieci nudzą się jak zwierzęta w klatkach, zawieszone na trzepaku do góry nogami, aż im krew nie napłynie całkiem do głów, aż nie staną się czerwone i zdrętwiałe od bezczynności. Zimą nawoływały się gwizdem i przemykały szybko, bez czapek i szalików, do sąsiednich klatek (...)"

Powieść opisuje Łódź poetycko, dużą jej część zajmują impresje, malownicze obrazki z łódzkiego śródmieścia - biednego, szarego i dość przygnębiającego. To otoczenie ma wpływ na nastroje bohaterki, która poddaje się łódzkiej melancholii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki