Inwazja ślimaków. Zjadają wszystko

  Inwazja ślimaków. Zjadają wszystko

  Tadeusz Sobczak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Inwazja ślimaków pod Sieradzem. Zjadają wszystko.

  Inwazja ślimaków pod Sieradzem. Zjadają wszystko. ©wikipedia.pl

  Deszczowa wiosna sprawiła, że teraz są bardzo dogodne warunki do rozwoju mięczaków. Prawdziwą plagą są te bez skorupki. Mają kolor brązowy lub rdzawy i zjadają wszystko co spotkają na swojej drodze. Duże szkody czynią w uprawach warzyw, ale nie gardzą także zbożami.
  Inwazja ślimaków pod Sieradzem. Zjadają wszystko.

  Inwazja ślimaków pod Sieradzem. Zjadają wszystko. ©wikipedia.pl

  O tym przekonali się już rolnicy z powiatu sieradzkiego.

  - Najpierw zauważyłem, że w niektórych miejscach zboże zrobiło się jaśniejsze. Potem zaczęło więdnąć - opowiada Mirosław Bilski, rolnik z powiatu sieradzkiego. - Kiedy sprawdziłem co się stało zobaczyłem, że całe łodygi były oblepione śluzem i stąd były jaśniejsze od pozostałych. Rośliny obumarły.

  Wyjątkową żarłocznością wykazują się ślimaki zwane luzytańskimi. To gatunek, który w Polsce pojawił się 20 lat temu. Przyjmuje się, że przywędrował do nas z Półwyspu Iberyjskiego. Jest bardzo inwazyjny i co roku powiększa teren na którym żyje.

  Apetyt ma bardzo duży. Taki ślimak potrafi zniszczyć uprawy warzyw. Krzyżuje się ze swoim polskim odpowiednikiem zwanym ślinikiem wielkim.

  - Trudno wskazać jakie drapieżniki zjadają gatunek, który do nas przywędrował. Na pewno nie służą mu nicienie, które pasożytują w ich ciałach - mówi dr Anna Drozd z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego. - Z moich informacji wynika, że ślimakami luzytańskimi żywią się jeże oraz ropuchy.

  Walka ze szkodnikami, które na żer wychodzą nocą jest bardzo uciążliwa. Działkowcy stosują wiele metod ich usunięcia, np. rozsypują popiół między grządkami. Można zastosować też sól i rozmaite środki chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych.

  - Najpierw wzięłam miskę, do której wlałam piwo i przykryłam ja tak, by ślimaki zwabione zapachem mogły do niej wpadać - opowiada Agnieszka Kowalska z Sieradza. - Ale ten sposób wyczytany w internecie nie sprawdził się. Najlepszą metodą jest ręczne zbieranie ślimaków i topienie ich potem w beczce z wodą. Niestety, trzeba codziennie zbierać mięczaki. Najlepiej to robić wieczorem przyświecając sobie latarką. Jest to męczące, ale daje w miarę dobre efekty.

  Z badań wynika, że ślimaki luzytańskie rozpoczynają kopulacje w trzeciej dekadzie lipca. Jaja składają we wrześniu. Średnio na jednego mięczaka przypada ich aż 450.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  slimaki

  Gina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Mam każdego dnia problem z tymi okropnymi paskudami, i teraz nie mam litości, trzeba małą łopatką je niestety unicestwiać, ponieważ, już zaczęły mi wchodzić do domu.
  Boję się tego diabelstwa,...rozwiń całość

  Mam każdego dnia problem z tymi okropnymi paskudami, i teraz nie mam litości, trzeba małą łopatką je niestety unicestwiać, ponieważ, już zaczęły mi wchodzić do domu.
  Boję się tego diabelstwa, one mogą nas zjeść lub wyssać jak pijawki.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Slimaki bez skorup

  Magda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jest to rzeczywiscie obrzydlistwo nie wiem czy mie zżeraja naszych rodzimych slimakow skorupiakow ktoregos dnia widzialam jak jeden z tych kanibali zżerał naszego skorupiałego a dzis widzialam jak...rozwiń całość

  Jest to rzeczywiscie obrzydlistwo nie wiem czy mie zżeraja naszych rodzimych slimakow skorupiakow ktoregos dnia widzialam jak jeden z tych kanibali zżerał naszego skorupiałego a dzis widzialam jak zżeral martwa co prawda ale dżwownice wciagal já jak kluske i pożarl w ciagu 5sekund sa okropne zbieram do słoika i wynosze do lasu ich jest coraz wiecejzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo