Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Bogusiak przedstawia: Strzelnica i lodowisko na ŁKS. 7 dni do otwarcia stadionu ŁKS im. Władysława Króla. Zdjęcia

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Fot. Z archiwum Jacka Bogusiaka
Z okazji zbliżającej się uroczystości otwarcia nowego stadionu ŁKS (22 kwietnia), kustosz tradycji ŁKS Jacek Bogusiak przedstawia w odcinkach historię ŁKS ze szczególnym naciskiem na obiekty klubu z al. Unii. Dziś dziewiąty odcinek.

W Parku Sportowym ŁKS znajdowały się urządzenia do przeprowadzania zawodów sportowych w wielu dyscyplinach. W 1926 roku powstała pierwsza strzelnica 50-metrowa. W 1930 roku powstała nowoczesna strzelnica 100-metrowa z wysoką halą, z 5 stanowiskami dla pozycji leżącej, stojącej i klęczącej, z dwoma krytymi tarczowniami na odległość 50 i 100 m. Betonowe tarczownie pod ziemią były tak duże, że w każdej z nich urzędowała cała komisja sędziowska. Strzelnica była zabezpieczona wysokimi kulochronami, aby zabezpieczyć lot kul.
Obiekt strzelnicy istniał do 1939 roku. Znajdował się na tyłach późniejszej betonowej trybuny. Na strzelnicy organizowano wiele zawodów dostępnych dla wszystkich mieszkańców Łodzi. W dniu meczów ŁKS były organizowane zawody dla chętnych kibiców o tytuł „Strzelec Dnia”. Nagrody najlepszym strzelcom wręczali piłkarze ŁKS. W 1928 roku na mistrzostwach Polski tytuł wicemistrzyni zdobyła zawodniczka ŁKS - Irena Wentlówna.

Lodowisko
Pierwsze lodowisko w Parku Sportowym ŁKS powstało czy bardziej było zorganizowane w 1929 roku w niecce pływalni. Dno pływalni zalano na kilka centymetrów wodą i po zamarznięciu wymalowano linie i grano w hokeja. Pod koniec 1930 roku na placu tuż obok pływalni wyznaczono teren, wykonano drewniane bandy i zrobiono lodowisko.
W następnych latach przy lodowisku powstały trybuny, szatnia i bufet.
W 1936 roku zainstalowano nad lodowiskiem sztuczne oświetlenie jako pierwsze w Łodzi. Po wojnie, w 1946 roku lodowisko zmodernizowano. Powiększono taflę. Wybudowano nowe bandy. Zainstalowano nowe oświetlenie nad lodowiskiem i na widowni. Trybuny powiększono do ponad 3 tys. widzów.
Po wybudowaniu w 1958 roku Pałacu Sportowego przy al. Politechniki lodowisko przy al. Unii służyło jako treningowe i powoli przechodziło w zapomnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki