Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mieszkają i pracują więźniowie w sieradzkim Zakładzie Karnym? Zobaczcie ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Tak mieszkają i pracują więźniowie w sieradzkim Zakładzie Karnym
Tak mieszkają i pracują więźniowie w sieradzkim Zakładzie Karnym Fot. Dariusz Piekarczyk
W Zakładzie Karnym w Sieradzu przebywa około 800 skazanych. Oprócz Polaków karę pozbawienia wolności odbywają także obywatele innych państw, a najwięcej jest Ukraińców. Zobaczcie jak mieszkają i pracują osadzeni.

250 funkcjonariuszy pełni służbę w więzieniu
Jest to jednostka typu zamkniętego z oddziałami typu półotwartego dla młodocianych i odbywających karę po raz pierwszy. Na terenie zakładu jest także areszt śledczy. Są tu osoby pierwszy raz skazane, ale także i takie, które odbywają karę dożywotniego pozbawienia wolności. W wyodrębnionym oddziale terapeutycznym przebywają osoby z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzone umysłowo
Służbę w sieradzkim więzieniu pełni obecnie około 250 funkcjonariuszy. Zatrudnieni są także pracownicy cywilni.

Skazani szyją mundury dla służby więziennej
Więzienie współpracuje z podmiotami zewnętrznymi, które zatrudniają osadzonych zarówno wewnątrz jednostki jak i na swoim terenie. Największym kontrahentem jest Państwowe Przedsiębiorstwo Odzieżowe w którym pracuje około 80 osadzonych. W szwalni osadzeni szyją między innymi mundury dla służby więziennej. Od kilku lat grupy osadzonych kierowane są również do wykonywania prac porządkowych na rzecz samorządu terytorialnego, a także prac remontowych i porządkowych na rzecz instytucji i podmiotów pożytku publicznego.
Osadzeni wykonują ponadto nieodpłatnie prace porządkowe na rzecz społeczności lokalnej. Zakład jest otwarty na współpracę w zakresie zatrudnienia skazanych przez zewnętrzne podmioty gospodarcze.
Podczas odbywania kary osadzeni mogą korzystać z biblioteki, świetlic i boisk sportowych. Świetlica centralna pełni także funkcję kaplicy. Administracja organizuje dla osadzonych różnego rodzaju imprezy kulturalno-sportowe, jak również zajęcia przeciwdziałające alkoholizmowi i aktywizujące zawodowo.
Opieka medyczna świadczona jest przez zatrudnionych w ambulatorium lekarzy i pielęgniarki. Izba chorych dysponuje ośmioma miejscami dla chorych.

Strzelanina w więzieniu
26 marca 2007 roku w sieradzkim więzieniu doszło do tragedii o której usłyszał cały świat. 28-letni wówczas strażnik Damian C. pełniący służbę na wieżyczce przy bramie wjazdowej, zaczął strzelać około 8.30 do nieuzbrojonych policjantów, którzy przyjechali po osadzonego. Zabił trzech z nich i ciężko ranił aresztanta, po czym sam został postrzelony i zatrzymany przez funkcjonariuszy policji.
W procesie przed Sądem Okręgowym w Sieradzu, a następnie Sądem Apelacyjnym w Łodzi Damian C. został prawomocnie skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Kasację obrońcy, który był znany sieradzki adwokat (obecnie na emeryturze) oddalił Sąd Najwyższy.

Sieradzkie więzienie ma prawie 200 lat
Więzienie w Sieradzu powstało z inicjatywy Fryderyka Skarbka w 1836 roku w budynkach po manufakturze. Karę wykonywano tam w systemie celkowym (więźniowie w nocy byli odosobnieni pojedynczo w celi, zaś w dzień pracowali wspólnie). W roku 1868 więzienie przejęli Rosjanie. Posiadało ono już wówczas własny szpital, kaplicę, fabrykę płótna i przędzalnię. W okresie II Rzeczypospolitej więzienie służyło polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. W czasie II wojny światowej, wykorzystywane przez hitlerowców, stało się miejscem martyrologii Polaków. Po wojnie obiekt w dalszym ciągu pełnił funkcje izolacyjne. W 1956 roku został podporządkowany resortowi sprawiedliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki