Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przyjąć księdza po kolędzie? Ile do koperty? Co się mówi podczas kolędy? 29.01.2024

Janina Rej
Tradycja kolędowania sięga jeszcze czasów średniowiecznych. Jest to swoista forma bezpośredniego kontaktu duszpasterzy z wiernymi. Jak się przygotować do wizyty  duszpasterskiej?
Tradycja kolędowania sięga jeszcze czasów średniowiecznych. Jest to swoista forma bezpośredniego kontaktu duszpasterzy z wiernymi. Jak się przygotować do wizyty duszpasterskiej? Janusz Wójtowicz / archiwum Polskapresse
Kolęda 2024 już trwa. Jak się przygotować na wizytę księdza w domu? Kiedy przyjdzie ksiądz po kolędzie i ile dać na ofiarę dla księdza to jedne z najczęstszych pytań dotyczących kolędy. Jak przyjąć księdza po kolędzie? A jak przygotować się na odwiedziny księdza w domu? Co potrzebne, gdy ksiądz chodzi "po kolędzie"?

Co roku parafianie zastanawiają się też, ile pieniędzy włożyć do koperty dla księdza? Sprawdź poradnik, w którym podpowiadamy jak przygotować się do wizyty "księdza po kolędzie", czyli inaczej wizyty duszpasterskiej.

Przewodnik po kolędzie - czyli jak przyjąć księdza

Uzasadnienia kolędowania przez księdza doszukiwano się już dawno m.in. w zapisie Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,2). Czytamy tam, że mędrcy oddawszy pokłon narodzonemu Jezusowi wracali inną drogą do swoich krajów. Legenda mówi, że królowie opo nawiedzeniu Jezusa rozeszli się w różnych kierunkach. Odwiedzali różne miasta i wioski. Nieśli wieść o Bogu narodzonym w w ludzkiej postaci.

Jak przygotować się do wizyty księdza po kolędzie?

Każdy ksiądz przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego ma obowiązek kolędowania na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się: "proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygować" (kań. 529 § l KPK).

Kolęda księdza to przede wszystkim okazja do szczerej rozmowy nie tylko o sprawach radosnych, ale i problemach rodziny.

Kulminacyjnym punktem odwiedzin kapłana jest odczytanie w rodzinie fragmentu Pisma św. o narodzeniu Pana Jezusa oraz bogate w treści modlitwy o błogosławieństwo dla mieszkańców, np: "Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża, aby strzegł, osłaniał i bronił przez Jezusa Chrystusa". Po odmówieniu modlitwy Pańskiej, której nauczył nas Jezus Chrystus, preferuje się odmówienie modlitw wstawienniczych za rodzinę, za dzieci, za małżonków, za chorych i samotnych.

Jak przyjąć księdza gdy przychodzi "po kolędzie" z wizytą duszpasterską?

Co przygotować na wizytę duszpasterską?
Co powinniśmy mieć gdy ksiądz przychodzi po kolędzie?

  • Stół nakryty białym obrusem
  • Krzyż i świece
  • Naczynie ze święconą wodą oraz kropidło

Wizyta księdza po kolędzie

Jeśli nie mamy w domu święconej wody należy nalać do naczynia czystej wody i przed modlitwą poinformować kapłana, że to zwykła nieświęcona woda. Ksiądz ją wówczas poświęci przed błogosławieństwem osób i mieszkania. Bardzo często też kapłani noszą ze sobą podręczne kropidło.

Jak przyjąć księdza po kolędzie? Jak ofiara na po kolędzie?

Zwyczajem jest też, że na stole obok krzyża kładzie się Biblię i zeszyty do religii, jeśli oczywiście w domu mieszkają dzieci. Często ksiądz "sprawdza" taki zeszyt.

Tradycja kolędowania sięga jeszcze czasów średniowiecznych. Jest to swoista forma bezpośredniego kontaktu duszpasterzy z wiernymi. Jak się przygotować do wizyty  duszpasterskiej?

Jak przyjąć księdza po kolędzie? Ile do koperty? Co się mówi...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki