MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozliczyć pit wspólnie z niepracującym małżonkiem

materiał partnera
Preferencyjne wspólne rozliczenie pit z małżonkiem daje korzyści finansowe tym większe, im większa jest różnica w dochodach współmałżonków. Rozliczenie pit z małżonkiem, który nie uzyskuje dochodów, jest możliwe i zawsze korzystne.

Korzyści ze wspólnego rozliczenia PIT małżonków

Korzyści finansowe ze wspólnego rozliczenia wynikają ze specyficznego sposobu obliczania podatku. Jak rozliczyć pit wspólnie? Podatek należny obliczany jest w ten sposób, że najpierw sumuje się dochody obojga małżonków, następnie dzieli na połowę i od tak otrzymanej podstawy opodatkowania oblicza się kwotę podatku, którą następnie należy pomnożyć przez dwa. W przypadku niepracującego małżonka podatek obliczany jest tylko od dochodów drugiego małżonka. Natomiast kwota wolna od podatku przysługuje obojgu małżonkom. Stąd można zyskać co najmniej 556,02 zł.

Jeśli dochody jednego małżonka przekroczyłyby pierwszy próg podatkowy i były oprocentowane stawką 32%, to wspólne rozliczenie pozwala na obniżenie wysokości podatku, często na uniknięcie wejścia w wyższy próg.

Przykład 1:

Małżonkowie rozliczają się za rok 2016 wspólnie na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Żona nie uzyskała żadnych dochodów w roku podatkowym. Mąż zarobił 80 000 PLN. Jego dochody mieszczą się w pierwszym progu podatkowym.

Rozliczając się wspólnie zapłacą 13 288 pln podatku. Gdyby mąż rozliczał swoje przychody indywidualnie zapłaciłby 13 844 pln podatku.

Małżonkowie zyskali 556 pln, płacąc niższy podatek.

Przykład 2:

Małżonkowie dokonują rozliczenia pit za 2016 rok z zastosowaniem skali podatkowej. Żona nie pracowała w roku podatkowym i nie uzyskała żadnych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych. Mąż uzyskał dochody w wysokości 120 000 PLN.

Ze wspólnego rozliczenia małżonków podatek wyniesie 20 244 pln. Przy indywidualnym rozliczeniu podatek od dochodów mężą wynióśłby 25 870 pln.

Różnica to aż 5626 pln. Wynika ona z tego, że mąż od części swoich dochodów zapłaciłby podatek 32%. Przy rozliczeniu wspólnym z niepracującą żoną wszystkie dochody opodatkowane są stawką 18%. Do tego jeszcz 556,02 pln zzyskują z kwoty wolnej od podatku przysługującej żonie.

Od obliczonego podatku przysługuje odliczenie kwot składki zapłaconej na ubezpieczenie zdrowotne oraz odliczenia z tytułu ulg podatkowych, np. ulgi prorodzinnej.

Warunki preferencyjnego rozliczenia PIT

Podejmując decyzję jak rozliczyć pit trzeba mieć na uwadze, że korzystanie z preferencyjnego rozliczenia wymaga spełnienia określonych ustawowo warunków.

• Ze wspólnego rozliczenia co do zasady mogą korzystać osoby, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, ale jest też dopuszczalne skorzystanie z tej preferencji, gdy jeden z małżonków jest rezydentem podatkowym w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, gdy spełnione są dodatkowe warunki:
o 75% łącznych przychodów musi być uzyskane w Polsce i

o załączony jest certyfikat rezydencji dokumentujący miejsce zamieszkania.

• Kolejnym wymogiem jest pozostawanie związku małżeńskim przez cały rok. Małżonkowie, którzy zawarli ślub np. 2 stycznia, nie mogą złożyć wspólnego rozliczenia pit za ten rok podatkowy. Przy decyzji, jak rozliczyć pit, liczy się każdy dzień roku. Poza tym musi istnieć pomiędzy współmałżonkami wspólność majątkowa. Zniesienie wspólności majątkowej przed ślubem lub w trakcie trwania małżeństwa nie pozwala na wspólne rozliczenie pit. Niemożliwe jest też wspólne rozliczenie w przypadku separacji orzeczonej przez sąd.

• Kolejna zasada jest taka, że prawo do wspólnego rozliczenia daje tylko opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Jeśli jeden z małżonków korzysta z opodatkowania 19% podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową, wyklucza to możliwość wspólnego rozliczenia. Wyjątek stanowią dochody, opodatkowane ryczałtem z najmu, o ile nie są to jedyne dochody małżonka.

• Kiedy już wiemy, jak rozliczyć pit, bardzo ważne jest dotrzymanie ustawowego terminu złożenia zeznania do końca kwietnia. Każde opóźnienie wyklucza bowiem możliwość wspólnego rozliczenia.

Złożenie wspólnej deklaracji

Przy wyborze sposobu, jak rozliczyć pit, warto zauważyć korzyści nie tylko finansowe ze wspólnego rozliczenia, ale też uproszczenie formalności, gdyż nie trzeba składać dwóch osobnych deklaracji. Wspólną deklarację podatkową można złożyć przez internet korzystając z programu do rozliczania pit, co jeszcze bardziej ułatwi rozliczenie, gdyż programy wykonują za podatnika wszelkie obliczenia, podpowiadają najkorzystniejsze rozwiązania i zabierają bardzo mało cennego czasu.
Deklarację pit elektronicznie możemy wysłać o każdej porze, gdyż system informatyczny jest czynny przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu terminu 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym ( w 2017 roku 2 maja), gdyż w przypadku opóźnienia wspólne rozliczenie nie będzie możliwe.

Wspólna deklarację pit online podpisuje tylko jeden z małżonków. Nie jest wymagany kwalifikowany podpis elektroniczny, wystarczą jako podpis dane autoryzujące (dane osobowe, adres, identyfikator podatkowy i kwota przychodu sprzed dwóch lat). Jeśli poprawnie złożymy pit internetowo, urząd skarbowy przyśle elektronicznie Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki