Na remont mieszkania można wziąć kredyt. Przyjrzyj się uważnie ofertom banków, by nadto nie obciążyć domowego budżetu.

- Remont mieszkania możemy finansować przy użyciu trzech produktów bankowych - kredytu hipotecznego, gotówkowego oraz pożyczki hipotecznej. Różnią się one przede wszystkim kosztami oraz ilością formalności, jakie muszą zostać spełnione przed ich przyznaniem - tłumaczy Aleksandra Łukasiewicz z Expandera.

Kredyt gotówkowy - szybko pożycz i oddaj

Jeśli na remont potrzebujemy niewielkiej sumy i planujemy szybko spłacić zadłużenie, najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy.

Jego oprocentowanie jest wysokie, oscyluje na poziomie kilkunastu procent. Produkt ten ma jednak wiele zalet. Po pierwsze, dostajemy pieniądze szybko, czasem w jeden dzień. Po drugie, ograniczone są formalności związane z jego przyznaniem. Uzyskane pieniądze możemy także przeznaczyć na dowolny cel - materiały budowlane, sprzęt RTV, AGD czy meble. Nie musimy więc rozliczać się z poniesionych wydatków.

Kredyt hipoteczny - dużo i na długo

Duże inwestycje liczone w dziesiątkach tysięcy złotych najopłacalniej jest finansować przy pomocy kredytów hipotecznych. Ich największą zaletą jest niskie oprocentowanie ograniczające koszty, które poniesiemy w okresie spłaty zadłużenia. - Decydując się na kredyt hipoteczny w wysokości 30 tys. zł możemy zaoszczędzić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych na samych odsetkach, nie licząc różnicy w wyższych kosztach udzielenia pożyczki gotówkowej - radzi Aleksandra Łukasiewicz. - Rozwiązanie to niesie za sobą inne koszty niż kredyt gotówkowy, takie jak wpis do księgi wieczystej, ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki czy wycena nieruchomości.

Jak tłumaczy ekspert z Expandera, proces przyznawania kredytu hipotecznego jest znacznie dłuższy niż w przypadku innych produktów finansowych (może trwać nawet miesiąc) i wymaga dodatkowych formalności, w tym przygotowanie zestawienia prac i ich kosztów. Co więcej, otrzymane pieniądze musimy przeznaczyć na konkretne cele - zakup materiałów trwale związanych z mieszkaniem, usługi firm budowlanych, a poniesione wydatki udokumentować w banku.

Pożyczka hipoteczna - rozwiązanie pośrednie

Trzecim źródłem finansowania remontu może być pożyczka hipoteczna. Jest ona niżej oprocentowana od kredytu gotówkowego, choć pozostaje droższa od kredytu hipotecznego. Pieniądze możemy jednak przeznaczyć na dowolny cel i nie musimy sporządzać kosztorysu i harmonogramu prac.

Trudno jest określić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze na sfinansowanie remontu mieszkania. Wybór zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i możliwości kredytobiorcy. Jeśli potrzebujemy dużych pieniędzy, a ich spłata będzie rozłożona na lata, najlepszym wyborem zdaje się kredyt hipoteczny.

W wypadku niewielkich zadłużeń, które planujemy spłacić w krótkim czasie, lepszy będzie jednak kredyt gotówkowy. Przed wyborem należy zawsze dokładnie skalkulować koszt remontu oraz przemyśleć decyzję. Warto skorzystać przy tym z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam porównać oferty oraz dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową.