Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z nadciśnieniem i jak żyć po zawale? Porady w łódzkim NFZ w ramach Środy z Profilaktyką. Zasady programu KOS-Zawał

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Regularny pomiar ciśnienia to pierwszy krok do walki z nadciśnieniem. Na zdjęciu: badanie na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku
Regularny pomiar ciśnienia to pierwszy krok do walki z nadciśnieniem. Na zdjęciu: badanie na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku Przemyslaw Swiderski
Nadciśnienie tętnicze to powszechne schorzenie, które ma groźne konsekwencje, jedną z nich jest zawał. Jak je kontrolować i żyć po zawale podpowiedzą medycy w NFZ 10 maja na spotkaniu w ramach Środy z Profilaktyką.

Nadciśnienie tętnicze. Jakie są objawy?

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częste, a ryzyko rośnie wraz z wiekiem. W Polsce ma je aż trzy czwarte osób po 65. roku życia, a wśród wszystkich osób dorosłych może je mieć nawet 29-45 proc. populacji.

Nadciśnienie długo nie daje poważnych objawów i często wykrywane jest przez przypadek. Jego objawami mogą być:

  • bóle głowy, którym towarzyszy zmęczenie (bóle te są często zlokalizowane na karku i występują bardzo wcześnie rano)
  • zawroty głowy lub dzwonienie w uszach
  • palpitacje
  • krwotoki z nosa
  • dezorientacja lub senność
  • drętwienie lub mrowienie w stopach i rękach.

Takie symptomy nie pojawiają się jednak od razu i łatwo je bagatelizować lub pomylić z objawami innych chorób.

Jednocześnie nadciśnienie jest bardzo groźne – osłabia naczynia krwionośne, sprzyja miażdżycy i stanowi główny czynnik ryzyka choroby wieńcowej. W konsekwencji prowadzi do zawałów serca, zgonów. Ale nadciśnienie tętnicze może też uszkadzać nerki, a nawet wzrok!

Ciśnienie pod kontrolą. Tu znajdziesz sprawdzone informacje o nadciśnieniu tętniczym

Badanie ciśnienia można też wykonać w kiosku pomiarowym NFZ
Badanie ciśnienia można też wykonać w kiosku pomiarowym NFZ Fot. Malgorzata Genca / Polska Press

Pomiar ciśnienia i jego wyniki

Z nadciśnieniem trzeba więc walczyć. Podstawą profilaktyki jest… pomiar ciśnienia. Bez niego możemy nie mieć świadomości, że nasze ciśnienie jest zbyt wysokie. Pomiar dostarcza nam z dwóch wyników: wysokości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Ciśnienie skurczowe osoby dorosłej nie powinno przekraczać 140 mm Hg, a rozkurczowe - 90 mm Hg.

Samo nadciśnienie ma trzy stopnie: pierwszy powyżej 140/90 mm Hg, drugi powyżej 160/100 mm Hg, a trzeci powyżej 180/110 mm Hg.

Gdzie mierzyć ciśnienie tętnicze?

Ciśnieniomierz możemy mieć w domu, ceny urządzeń zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Jeśli nie mamy ciśnieniomierza, pomiar możemy wykonać bezpłatnie u lekarza POZ, a nawet w aptece. Ciśnienie można też zmierzyć w kiosku profilaktycznym działającym w godzinach pracy Sali Obsługi Klienta łódzkiego oddziału NFZ przy ul. Targowej 35.

Jak zmniejszyć nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze można i należy leczyć. Jednak lepiej jest mu zapobiegać. Do nadciśnienia możemy mieć predyspozycje genetyczne, ale w tym schorzeniu wyjątkowo dużo zależy od naszego stylu życia.

Rozwojowi nadciśnienia sprzyjają:

  • nadwaga
  • zbyt duże spożycie soli i alkoholu
  • palenie papierosów
  • siedzący tryb życia
  • stres

Dlatego w walce z nadciśnieniem u osób z nadwagą i otyłością najskuteczniejsze jest obniżenie masy ciała. Warto wprowadzić też aktywność fizyczną, relaks bądź medytację, a także zadbać o warzywa, owoce i tłuste ryby w diecie.

Program KOS-Zawał. Na czym polega?

Program KOS- Zawał to finansowany przez NFZ kompleksowy programu opieki nad pacjentami po zawałach serca. Zaczyna się już w momencie przyjęcia do szpitala z rozpoznaniem ostrego zespołu wieńcowego, czyli tzw. zawału. Później pacjenta czeka wizyta koordynująca, rehabilitacja oraz co najmniej cztery wizyty w poradni kardiologicznej.

Według NFZ takie kompleksowe postępowanie nie tylko ratuje pacjentowi życie po przebytym zawale serca, ale znacznie zwiększa szanse na uniknięcie kolejnego zawału w przyszłości. Gwarantuje bowiem nie tylko pomoc medyczną i poprawę sprawności w toku rehabilitacji, ale też wyposaża pacjenta w wiedzę, jak dbać o swoje zdrowie, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca.

W Łódzkiem pacjenci mogą otrzymać pomoc w ramach KOS-Zawał w 10 placówkach: w Łodzi, Radomsku, Zgierzu, Kutnie i Tomaszowie Mazowieckim. Najwięcej chorych w ramach programu KOS Zawał objął opieką Szpital im. Kopernika w Łodzi.

Akademia NFZ. Tu znajdziesz informacje o profilaktyce chorób układu krążenia

Jak walczyć z nadciśnieniem i jak żyć po zawale? Porady w łódzkim NFZ w ramach Środy z Profilaktyką. Zasady programu KOS-Zawał
NFZ

O nadciśnieniu w łódzkim oddziale NFZ podczas Środy z Profilaktyką

Więcej o nadciśnieniu tętniczym i chorobach układu krążenia będzie można dowiedzieć się w środę (10 maja) podczas spotkania z cyklu Środa z Profilaktyką. Od godz. 10 do 14 w Sali Obsługi Klientów łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przy ul. Targowej 35 będzie można spotkać lekarza kardiologa, pielęgniarkę kardiologiczną oraz koordynatora programu KOS – Zawał z Fundacji Z Sercem do Pacjenta (American Heart of Poland).

Podczas spotkania będzie też na miejscu edukator zdrowotny Fundacji Diabeciaki. Będzie można z nim porozmawiać o cukrzycy typu 2, a także bezpłatnie zbadać poziom cukru we krwi.

Dodatkowo w Sali Obsługi Klienta będzie można:

  • porozmawiać z doradcami na temat prowadzonych przez NFZ programów profilaktycznych oraz zasada leczenia,
  • potwierdzić Profil Zaufany i uzyskać pomoc w logowaniu do Internetowego Konta Pacjenta,
  • wyrobić kartę EKUZ

Bezpłatne spotkania na temat zdrowia w Sali Obsługi Klienta NFZ odbywają się regularnie. Informację o kolejnych można znaleźć na stronie internetowej:

www.nfz-lodz.pl

Sala obsługi przy ul. Targowej 35 czynna jest w poniedziałki w godz. 8:00-18:00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8:00-16:00, rezerwacja wizyt przez stronę:

www.wizyty.nfz-lodz.pl

lub dzwoniąc pod numer 800-190-590.

Jak walczyć z nadciśnieniem i jak żyć po zawale? Porady w łódzkim NFZ w ramach Środy z Profilaktyką. Zasady programu KOS-Zawał
NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki