18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wierzy Łódź?

Matylda Witkowska
Diecezja łódzka pozostaje jedną z najmniej religijnych w kraju.
Diecezja łódzka pozostaje jedną z najmniej religijnych w kraju. Krzysztof Szymczak
Diecezja łódzka pozostaje jedną z najmniej religijnych w kraju - wynika z najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Na niedzielnych mszach pojawia się 27,3 proc wiernych, do komunii przystępuje 11,8 proc. W innych diecezjach regionu religijność jest nieco większa.

Z łódzką religijnością, a raczej jej brakiem, zderzył się ks. Jerzy Wójcik, który rok temu został proboszczem w parafii Chrystusa Odkupiciela na łódzkim osiedlu Żubardź. Na tym osiedlu od lat bardzo duży odsetek mieszkańców nie utrzymuje więzi z Kościołem.

- Przedtem pracowałem w Suchcicach koło Bełchatowa. Tam na msze przychodziło co niedzielę 70 proc. parafian. W Łodzi jest zupełnie inaczej - opowiada proboszcz.

Podobnie jak 10 tys. proboszczów z całej Polski, ks. Wójcik policzył 24 października wiernych przekraczających próg jego kościoła, a także osoby przystępujące do komunii. Rachunki nie wyszły optymistycznie. Do kościoła przyszło około 1,4 tys. ludzi z 15 tys. mieszkających w parafii. - To około 12 proc. tych, którzy powinni się zjawić - ocenia proboszcz.

Badania dominicantes (czyli katolików chodzących w niedzielę do kościoła) oraz communicantes (przystępujących do komunii) przeprowadzono już po raz trzydziesty. Wybrano zwykłą, jesienną niedzielę i odliczono tych, którym stan zdrowia lub wiek nie pozwalają na uczestnicwo w nabożeństwie. Wyniki przedstawiono na wczorajszej konferencji prasowej.

Nie są dobre dla naszego regionu. Diecezja łódzka z wynikiem 27,3 proc. wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach uplasowała się na trzecim miejscu od końca wśród 41 polskich diecezji, przed szczecińsko-kamieńską i koszalińską. Rok temu też była na trzecim miejscu od końca, choć wskaźnik wyniósł 28,7 proc.

Także pod względem liczby osób przystępujących do komunii nie wypadła dobrze - z 11,8 proc. wiernych uplasowała się na czwartym miejscu od końca.

- Diecezja łódzka jest w dużej mierze miejska - ocenia ks. Wojciech Sadłoń, rzecznik prasowy Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. - Tradycyjnie to miasto robotnicze, gdzie przez wiele lat było mało parafii, przez co kontakt z kościołem był luźniejszy.

Szczegółowe wyniki są jednak zróżnicowane. Tradycyjnie najmniej religijne miejsca w diecezji łódzkiej to Żubardź oraz Widzew - w 2009 roku wskaźnik dominicantes wyniósł tam odpowiednio 16,7 proc. i 18 proc. Najbardziej religijne są natomiast dekanaty krzepczowski i wolborski, gdzie w kościołach pojawiło się 48 i 39,4 proc. wiernych.

Bardziej religijne, niż sama Łódź, są pozostałe diecezje regionu łódzkiego, choć w większości z nich wiernych w kościołach było mniej niż przed rokiem. W diecezji łowickiej pojawiło się 31,7 proc. wiernych (rok wcześniej - 33,4 proc.), we włocławskiej - 35,7 proc. (poprzednio 36,7 proc.), w radomskiej - 41,2 proc. (41,4 proc.), częstochowskiej - 39,4 proc. (38,2 proc).

Najbardziej religijna jest diecezja kaliska, gdzie w październikową niedzielę pojawiło się48,1 proc. wiernych, rok wcześniej - 47,2 proc. Mieszkańcy tych diecezji częściej niż łodzianie przystępują też do komunii. Statystyki potwierdzają obserwacje mieszkańców regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki