Jak wspierać rozwój malucha? Odkryj moc wspólnego czytania

Materiał informacyjny Instytutu ksiązki
„Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”. To tegoroczne hasło kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, która podkreśla znaczenie wprowadzania najmłodszych w świat literatury już od pierwszych dni życia. Czytanie książek dziecku to jedna z najłatwiejszych i najbardziej efektywnych metod wspomagania jego rozwoju. Dlaczego warto czytać razem?

Czytaj dziecku już od pierwszych dni jego życia

Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać dziecku. Niemowlęta z zainteresowaniem wsłuchują się w rytmiczne, melodyjne dźwięki ludzkiej mowy. Obserwując mimikę twarzy osoby czytającej i słysząc różne intonacje, zdobywają pierwsze umiejętności komunikacyjne. Choć niemowlęta nie rozumieją jeszcze treści książki, to z biegiem czasu ich zainteresowanie rośnie, co dodatkowo pomaga im ćwiczyć zdolność koncentracji. Co więcej, dzieci, które od najmłodszych lat miały styczność z książkami, częściej wracają do nich w wieku dorosłym.

„Jeżeli od urodzenia nie zainwestujemy w to, by przybliżać dzieciom świat literatury, to jest takie prawdopodobieństwo, że one się z nim nie zetkną, ponieważ ten świat błyskotek, szybkich, zmieniających się obrazów, może wydawać się bardziej pociągający dla młodego człowieka” – podkreśla Emilia Komarnicka-Klynstra, ambasadorka kampanii.

Słowa, które kształtują umysły i serca

Książki w rękach maluchów to nie tylko forma rozrywki, ale także prawdziwa skarbnica słów. Dziecko, które regularnie słucha opowieści, rozwija swoje słownictwo w szybszym tempie. Biegłość językowa stanowi fundament, na którym buduje się umiejętność logicznego myślenia i wyrażania własnych przemyśleń. Opowieści o heroicznych postaciach, odległych miejscach i niesamowitych przygodach stymulują wyobraźnię dziecka i uczą empatii, pokazując mu świat z różnych perspektywy. Literatura dziecięca porusza także trudne kwestie, takie jak strata, samotność czy konflikty, pomagając dzieciom zrozumieć problemy i radzić sobie z emocjami.

Książki łączą rodziców i dzieci

Czytanie na głos dziecku jest jednym z najłatwiejszych i najcenniejszych sposobów na budowanie i umacnianie więzi rodzinnych. W świecie pełnym pośpiechu wspólne czytanie staje się okazją do spędzenia bezcennego czasu razem. Rodzic i dziecko mogą na chwilę zapomnieć o codziennych problemach, zrelaksować się i skoncentrować wyłącznie na sobie. Podczas czytania różnych historii przeżywają wspólnie emocje bohaterów, co może być pretekstem do rozmowy o własnych uczuciach i doświadczeniach. Ponadto wspólna lektura o stałych porach dnia jest rytuałem, który daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Dla wielu maluchów to czas, którego wyczekują z niecierpliwością.

„Mała książka – wielki człowiek”

Jak wzbudzić w dziecku miłość do książek? Czytajcie razem! Tę ideę propaguje kampania „Mała książka – wielki człowiek”. To największy projekt bookstartowy w Europie i jeden z największych na świecie. Jest on adresowany do dzieci w trzech kategoriach wiekowych, czyli do niemowląt, przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Dzieci otrzymują dostosowane do wieku bezpłatne Wyprawki Czytelnicze, w których znajdują się także broszury informacyjne dla rodziców.

W ramach akcji rodzice nowo narodzonych dzieci mogą odebrać Wyprawkę Czytelniczą na oddziałach położniczych w blisko 320 szpitalach na terenie Polski. Na noworodki czeka książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, będącą zbiorem wierszy takich autorów, jak Maria Konopnicka, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska czy Jan Brzechwa.

Dzieci w wieku przedszkolnym otrzymują swój zestaw przy okazji zakładania karty bibliotecznej w jednej z bibliotek publicznych uczestniczących w projekcie – sprawdź listę placówek w Twoim regionie, które biorą udział w kampanii. Maluchy rozpoczynają swoją przygodę czytelniczą od książki „Krasnal w Krzywej Czapce”, której autorem jest Wojciech Widłak, a ilustratorką Aleksandra Krzanowska. Dodatkowo otrzymają specjalną Kartę Małego Czytelnika, która umożliwi im zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze dziesięć naklejek, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W tym roku szczególną uwagą poświęcono uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. W swoich szkołach w listopadzie i grudniu otrzymają najnowszą książkę autorstwa Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza” z ilustracjami Emilii Dziubak. To opowieść, która zabiera najmłodszych czytelników w podróż do przeszłości, pokazując, że eksploracja rodzinnej historii jest cennym doświadczeniem. A do przeczytania jej zachęca spot promujący kampanię.

od 16 lat

Dowiedz się więcej o korzyściach płynących ze wspólnego czytania i jego wpływu na rozwój dzieci w różnym wieku. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki: http://wielki-czlowiek.pl.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki