Jak wybrać studia…

TJ
Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień bardzo często traktujemy jako miesiące wytchnienia i sezon wakacji oraz urlopów. Ten komfort nie dotyczy jednak maturzystów. Muszą oni bowiem podjąć jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu – gdzie pójść na studia.

Dylemat zaczyna się już w momencie dokonywania wyboru między uczelnią państwową i niepubliczną. Dodatkowo, młody człowiek musi wybrać profil uczelni: np. humanistyczny, ekonomiczny lub techniczny. Pojawia się też oczywiście kwestia wyboru konkretnego kierunku studiów, a także trybu i formy studiowania. Trzeba zdecydować, czy studiować na jednolitych studiach magisterskich, studiach licencjackich, studiach przez Internet czy na studiach w języku obcym, na przykład po angielsku.

Osoby, które planują rozpocząć karierę zawodową dopiero po ukończeniu studiów, w większości wybierają studia w trybie dziennym, jednak coraz częściej młodzi ludzie łączą edukację z pracą zawodową i wybierają studia zaoczne. W drugim przypadku przez cały okres studiów nabywają niezbędnego doświadczenia, co w połączeniu z wysokimi kwalifikacjami i dyplomem znacznie ułatwi im funkcjonowanie na złożonym i wymagającym rynku pracy po ukończeniu studiów.

Wybór kierunku studiów to nie lada wyzwanie. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się na przykład takie kierunki, jak Kosmetologia, Fizjoterapia, Bezpieczeństwo narodowe, Psychologia, Logistyka, Architektura czy Dziennikarstwo. Coraz częściej młodzi ludzie zwracają uwagę na praktyczny aspekt realizowanych studiów, a dokładniej – czy studia mają bezpośrednie przełożenie na późniejsze zatrudnienie. Na profesjonalny aspekt kształcenia ma duży wpływ kadra dydaktyczno-naukowa złożona z praktyków oraz bliska współpraca z otoczeniem gospodarczym, zarówno w obszarze praktyk studenckich i staży, jak i ofert pracy i realizacji praktycznych projektów na potrzeby konkretnych przedsiębiorstw.

„_Dla młodych ludzi ważne jest to, gdzie będą pracować po ukończeniu danego kierunku, ale również to, jakie aktywności mogą podejmować w czasie nauki. Do naszej uczelni zgłaszają się różni kandydaci. Zawsze chętnie doradzamy, jakie studia najlepiej wybrać, aby były one nie tylko zgodne z zainteresowaniami, ale przede wszystkim umożliwiły studentowi realizację ciekawych projektów i zwiększały szansę zatrudnienia. Celem naszej uczelni jest wyposażenie studentów i absolwentów w solidną wiedzę oraz rzetelne umiejętności praktyczne niezbędne na rynku pracy._” – mówi Wiktor Kołysko ze Społecznej Akademii Nauk.

Dla młodych ludzi, którzy decydują o swojej przyszłości, coraz bardziej kluczowe stają się również umiejętności językowe oraz możliwości wyjazdów zagranicznych, np. w ramach programów typu Erasmus. Należy więc zwrócić szczególną uwagę, w jaki sposób uczelnia realizuje współpracę międzynarodową oraz czy promuje naukę języków obcych w ramach studiów.

Spośród uczelni niepublicznych, w Łodzi wyróżnia się Społeczna Akademia Nauk, która w tegorocznym rankingu prestiżowego wydawnictwa Perspektywy ponownie zajęła pierwsze miejsce w województwie łódzkim w kategorii uczelni niepublicznych. Ponadto, SAN szczyci się certyfikatami „Dobra Uczelnia – Dobra Praca” oraz „Wiarygodna Szkoła”, a także została laureatem konkursu na „Najbardziej innowacyjną i kreatywną Uczelnię w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych”.

Decyzja dotycząca pójścia na studia powinna być przemyślana i oparta na gruntownym zapoznaniu się z propozycjami uczelni wyższych. Podejmując ten krok, warto jednak pamiętać, że wybierając uczelnię, wybieramy przyszłą karierę zawodową. Dlatego trzeba zwrócić uwagę nie tylko na informacje dotyczące wybranego kierunku studiów, ale także na praktyczne aspekty aktywności studenckich pozwalające rzetelnie przygotować się do przyszłego życia zawodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie