Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka inflacja w lutym 2024? GUS opublikował najnowsze dane. „Takim stanem rzeczy nie będziemy jednak się cieszyć długo"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji za luty. – W lutym dynamika CPI spadła z 3,7 do 2,8 proc. w porównaniu do zeszłego roku. – Inflacja w Polsce po raz pierwszy od marca 2021 r. znalazła się w dopuszczalnym paśmie wahań wokół 2,5-proc. celu NBP – wskazuje analityk Bartosz Sawicki. Ekspert przypomina, że wzrost cen ostatni raz przyspieszył dokładnie rok temu, gdy dynamika CPI osiągnęła rekordowy, najwyższy od grudnia 1996 r., poziom 18,4 proc. r/r.

Spis treści

Inflacja w lutym blisko celu NBP. „Takim stanem rzeczy nie będziemy jednak się cieszyć długo"

– W lutym ceny konsumenckie były o 2,8 proc. wyższe niż przed rokiem. Inflacja w Polsce po raz pierwszy od marca 2021 r. znalazła się w dopuszczalnym paśmie wahań wokół 2,5-proc. celu NBP. Wzrost cen ostatni raz przyspieszył dokładnie rok temu, gdy dynamika CPI osiągnęła rekordowy, najwyższy od grudnia 1996 r., poziom 18,4 proc. r/r. – wskazał w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jak podkreśla, ze względu na przetasowania w koszyku inflacyjnym odczyt za styczeń zrewidowano z 3,9 do 3,7 proc. r/r. Ceny w porównaniu z poprzednim miesiącem podniosły się o 0,3 proc., paliwa podrożały o 3,2 proc. m/m, ale o 0,4 proc. potaniała żywność. – Inflacja bazowa, która 2023 r. zakończyła na poziomie 6,9 proc. r/r, znajduje się prawdopodobnie w okolicach 5,5 proc. i jest najsłabsza od końcówki 2021 r. – zauważa.

– Od kwietnia zobaczymy ponowny wzrost wskaźnika min. z uwagi na wygaszanie działań osłonowych – wskazują ekonomiści Polskiego Instytutu ekonomicznego za pośrednictwem platformy X.

Ekspert prognozuje, że w bieżącym miesiącu inflacja spadnie w okolice 2,5 proc. r/r, osiągając cel NBP. Jednocześnie podkreśla, że „takim stanem rzeczy nie będziemy jednak się cieszyć długo". Jak wyjaśnia, już wiosną dynamika CPI zacznie się podnosić. Od kwietnia zostanie przywrócona 5-proc. stawka podatku VAT na żywność, co w świetle szacunków NBP podbije dynamikę CPI o nieco mniej niż jeden punkt proc. – W dalszej części roku powinny w zostać odmrożone ceny energii. W skrajnym scenariuszu, prezentowanym przez bank centralny, może to wywindować inflację w okolice 8,5 proc. r/r – wskazuje.

Co ze stopami procentowymi?

Sawicki przyznaje, że wciąż nie znamy szczegółów strategii wycofywania się rządu z działań osłonowych, to jego zdaniem, na koniec roku ceny konsumenckie będą rosnąć w znacznie słabszym tempie – 5-6 proc. r/r.

– Nie zmienia to jednak oceny, że w obliczu rozpędzania się dynamiki PKB powyżej 3 proc. r/r i krzepnięcia konsumpcji Rada Polityki Pieniężnejnie zdecyduje się w najbliższych kwartałach na wznowienie luzowania. Stawia to złotego w unikalnym w skali świata położeniu i sprawia, że rodzima waluta ma swoje pięć minut. W minionych dniach EUR/PLN przebił barierę 4,30 zł, a euro kosztowało najmniej od pandemicznego marca 2020 r. – podaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaka inflacja w lutym 2024? GUS opublikował najnowsze dane. „Takim stanem rzeczy nie będziemy jednak się cieszyć długo" - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki