MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaką kosiarkę wybrać? Sprawdź, co jest ważne i wybierz urządzenie odpowiednie do twojego ogrodu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kosiarki elektryczne to popularne urządzenia do koszenia przeciętnych przydomowych trawników o powierzchni ok. 500 mkw. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie.
Kosiarki elektryczne to popularne urządzenia do koszenia przeciętnych przydomowych trawników o powierzchni ok. 500 mkw. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. izusek/gettyimages.com
Wybierając kosiarkę do ogrodu, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, a także odpowiedzieć sobie na parę pytań. Jednak bez większego problemu kupimy sprzęt odpowiedni dla naszego ogrodu. Radzimy, na co zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę do ogrodu.

Spis treści

Jaka kosiarka do ogrodu?

Wybór sprzętu do koszenia trawy jest duży, dlatego, żeby ułatwić sobie wybór, musimy najpierw zastanowić się nad kilkoma rzeczami i uświadomić, jaka kosiarka jest nam rzeczywiście potrzebna, żeby wygodnie i wydajnie kosić trawnik. Najważniejsze są dwie rzeczy, częściowo powiązane ze sobą – to wielkość trawnika oraz napęd kosiarki.
Do najmniejszych trawników wystarczy nam podkaszarka lub kosa, jednak w tym artykule skupimy się na najpopularniejszych kosiarkach ogrodowych, które służą do ścinania trawy i są prowadzone po trawniku na kołach. A do wyboru mamy kilka typów. Jak wybrać kosiarkę i jaka się sprawdzi w ogrodzie 500 mkw oraz na mniejszych i większych powierzchniach? Podpowiadamy.

Kosiarka ręczna do małego ogrodu

Kosiarki ręczne to kosiarki bębnowe, z ostrzami, które przypominają listwy umieszczone na wałku. Nadają się do koszenia niewielkich powierzchni (do 50-100 mkw), i to pod warunkiem, że kosimy regularnie, a powierzchnia trawnika jest nie tylko niewielka, ale także równa. Te urządzenia słabo nadają się do koszenia wysokiej trawy, czy pracy na nierównym terenie. Do ich zalet należy niska cena i to, że są ciche oraz w pełni ekologiczne. Wadą jest to, że napęd to siła naszych mięśni, koszenie nimi jest więc męczące.

Kosiarka ręczna z napędem elektrycznym

Pośrednim rozwiązaniem są kosiarki elektryczne, które również mogą pracować jako kosiarki ręczne. Zdecydowanie ułatwia to pracę na większych powierzchniach, jednak takie kosiarki mają noże bębnowe. A one nadają się głównie do koszenia niezbyt wysokiej trawy i na równym terenie.

Elektryczna kosiarka rotacyjna idealna do 500 mkw. Zalety i ograniczenia

Elektryczne kosiarki rotacyjne o najpopularniejszy typ kosiarek do przeciętnego przydomowego ogrodu. Świetnie nadają się do koszenia trawników o powierzchni do około 500 mkw. Noże ustawione są „na płasko” i obracają wokół osi pionowej. Mogą ścinać trawę różnej wysokości, radzą sobie też z nierównościami terenu. Pewnym ograniczeniem jest to, że musimy mieć dostęp do prądu, ogranicza nas też długość kabla.
Wadą kosiarki elektrycznej bywa manewrowanie między krzewami i innymi przeszkodami, gdy trzeba uważać na przewód zasilający. Natomiast zaletami są: stosunkowo cicha praca (ale zwracajmy uwagę na ten parametr, bo modele są dość zróżnicowane pod tym względem, im mniej decybeli [dB], tym urządzenie będzie cichsze), brak spalin i łatwość obsługi i konserwacji.

Kosiarka spalinowa do dużego trawnika. Zalety i wady

Kosiarkę spalinową wybierzmy, jeśli mamy duży ogród (powyżej 500 mkw) lub nie mamy dostępu do zasilania sieciowego. Kosiarki spalinowe są najbardziej wydajne (choć mają silniki o różnej mocy). Ich zaletą jest to, że nie ogranicza ich długość kabla (nie przeszkadza on też w czasie pracy), ani konieczność podłączenia do niego. Natomiast do wad zaliczają się spaliny oraz hałas – to najgłośniejsze urządzenia. Spaliny śmierdzą, zatruwają środowisko i nas – bo podczas koszenia będziemy je wdychać. O silnik spalinowy trzeba zadbać, a jego uruchomienie bywa bardziej problematyczne niż w przypadku elektrycznego (zależy to od zastosowanych rozwiązań). Jednak bywa, że kosiarka spalinowa jest optymalnym rozwiązaniem.

Kosiarka akumulatorowa i inne typy kosiarek

Dostępne są także kosiarki akumulatorowe, jednak to stosunkowo drogie i mniej wydajne urządzenia. Są polecane do niedużych trawników (do około 200 mkw). Choć w czasie pracy nie potrzebują podłączenia do sieci, akumulatory wymagają kilku- kilkunastu godzin ładowania. Zaletą jest cicha praca.
Osobną klasą urządzeń są roboty koszące (kosiarki automatyczne) oraz – przeznaczone do naprawdę dużych ogrodów – traktorki ogrodowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki?

Przy zakupie kosiarki warto też wziąć pod uwagę:

  • szerokość koszenia – przeważnie wynosi ona od ok. 30 do 60 cm (większa jest w kosiarkach samojezdnych). Im większa, tym szybciej skosimy trawę, ale trudniej nam będzie manewrować, szczególnie między krzewami, rabatami i innymi przeszkodami; warto się zastanowić, jaki kształt ma nasz trawnik. Szersze są też trudniejsze w prowadzeniu;
  • kosz – warto wybrać kosiarkę z koszem, do którego trafi trawa, dzięki temu nie trzeba jej grabić, po zakończeniu koszenia. Trzeba jednak pamiętać, że kosz będzie utrudniał manewrowanie między przeszkodami. Jednak w trudniejszych fragmentach ogrodu można go po prostu zdjąć;
  • regulacja wysokości koszenia – kosiarki powinny mieć regulowaną wysokość koszenia (przynajmniej 3 poziomy).

Urządzenia mogą mieć też funkcje dodatkowe:

  • związane z koszeniem – jak np. funkcja mulczowania, czyli rozdrabniania trawy
  • oraz z pracą – jak zabezpieczenie przed przegrzaniem, wyhamowanie noży czy napęd na koła (przydatny przy większych powierzchniach i stosowany w kosiarkach spalinowych).

Warto też zwrócić uwagę na takie pozorne drobiazgi, które stają się ważne podczas pracy, jak:

  • wysokość uchwytu i możliwość regulacji (szczególnie jeśli osoba kosząca jest wysoka lub niska),
  • średnica kół – im bardziej nierówny trawnik, tym wygodniejsze będą większe.
Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jaką kosiarkę wybrać? Sprawdź, co jest ważne i wybierz urządzenie odpowiednie do twojego ogrodu - RegioDom.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki