Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie buble można kupić w sklepie

Mateusz Pilarczyk
Wadliwe rowerki mogą stanowić zagrożenie dla życia dzieci.
Wadliwe rowerki mogą stanowić zagrożenie dla życia dzieci. fot.inspekcja handlowa
Konsumencie! Patrz dokładnie i sprawdzaj, co kupujesz, bo możesz się naciąć. Na półkach sklepowych możemy znaleźć żółte sery, które nie są serami, drabiny, które składają się przy wchodzeniu na nie, a nawet trujące zabawki, które mogą wpływać na... płodność chłopców.

To kilka przykładów bubli wykrytych w ostatnich czterech miesiącach przez Inspekcję Handlową w Wielkopolsce.

Czytaj także:
Poznań: Produkty z Niemiec , choć droższe, coraz bardziej popularne
Za fałszywego rogala można trafić do... więzienia

Sery, które nie są serami

Co trafia na nasze stoły? Żółty ser, który co najwyżej stał obok krowiego mleka. Wyniki badania czterech partii serów w jednej z wielkopolskich hurtowni były wręcz druzgocące.

- Sery to nazwa zastrzeżona dla produktów powstających w 100 proc. z tłuszczu mlecznego - informuje Krystyna Piosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.

Jakie były wyniki badania? W serze morskim tylko ok. 11 proc. tłuszczu pochodziło z mleka. Podobnie było w przypadku sera typu gouda. Z kolei podlaski miał w sobie tylko 6 proc. tłuszczu z mleka, a edamski nie miał go w ogóle!

Zamiast tego inspektorzy wykryli oleje roślinne, olej kokosowy, łój wołowy, smalec, a nawet trujący olej z ziaren palmowych. Jak się dowiedzieliśmy, dotyczyło to serów sprowadzanych z Cypru - dochodzenie w tej sprawie ciągle trwa.

- Mieliśmy także przypadek, że w kontrolowanym produkcie o nazwie "sałatka jarzynowa" stwierdzono obecność jajka, które nie było wymienione jako składnik, a jest to ważna informacja chociażby dla osób uczulonych na białko - dodaje Krystyna Piosik.

Niebezpieczne rowerki

Na 18 przebadanych partii rowerków dziecięcych, aż w sześciu stwierdzono poważne zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci z nich korzystających.

W rowerkach o nazwach Tornado 16, Tornado 12, Prince 16, Sport 16 i Mexller bmx16 brakowało pełnych osłon łańcuchów. W części z nich rączki kierownicy były źle wykonane - dłoń dziecka mogła się z nich ześlizgnąć.

- Może to spowodować osunięcie ręki dziecka podczas jazdy, a w konsekwencji upadek i doznanie poważnych urazów - czytamy w raporcie inspekcji.

- Nie mamy już tych rowerków w sprzedaży - wyjaśnia przedstawiciel firmy Hornet z Rokietnicy, która sprzedawała rowerek Sport 16. Zresztą wszyscy przedsiębiorcy zadeklarowali wymianę niewłaściwych elementów lub ich zwrot do dostawców.

Samoskładająca się drabina

Taką wadę w sprzęcie firmowanym przez szamotulską firmę wykrył na własnej skórze mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego. Drabina rozłożona w kształcie litery A w trakcie wchodzenia na nią składała się.

- Drabiny były źle oznakowane i wycofaliśmy je ze sprzedaży - zapewnia dzisiaj Kinga Krenc z Bart Import Poland.

Toksyczne główki lalek

Zabawek zakwestionowanych ze względu na zagrożenie dla dzieci w ostatnich miesiącach było wiele, ale najjaskrawszym przypadkiem jest lalka. Stwierdzono w niej zawartość ftalanu na poziomie ok. 31 proc. przy dopuszczalnej normie wynoszącej 0,1 proc. Substancja ta używana do zmiękczania plastiku może zaburzyć gospodarkę hormonalną dzieci, a w przypadku chłopców wpłynąć nawet na ich płodność w dorosłym życiu.

Wszystkie zakwestionowane produkty zostały wycofane z rynku przez inspekcję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakie buble można kupić w sklepie - Głos Wielkopolski

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki