Jan Kałusowski z Trójki Łódź zdobył pięć złotych medali. Wygrywał swój każdy start

Dariusz KuczmeraZaktualizowano
Jan Kałusowski i trener Maciej Młynarczyk
Jan Kałusowski i trener Maciej Młynarczyk FB
Łódzki Okręgowy Związek Pływacki może być dumny z osiągnięć naszych pływaków.

Mistrzostwa Polski Juniorów 16-letnich

Ostrowiec gościł młodych 16-letnich pływaków, którzy walczyli o medale w rocznikowych letnich mistrzostwach Polski .

Dwukrotną mistrzynią Polski w konkurencjach 200 i 400 dowolnym została Klaudia Skibiak z UKS 190. Po dwóch złotych, trzeci swój medal, tym razem brązowy wywalczyła na 800 m dowolnym. Kolejne medale dla UKS 190 zdobyli: Olivia Rajca - srebrny w konkurencji 800 m dowolnym i brązowy na 400 m tym samym stylem, Tatiana Dąbrowska – srebrny w konkurencji 200 m motylkowym, Wiktor Rajca - brązowy na 400 m zmiennym. Srebro w sztafecie 4x200 m dowolnym wywalczyły: Dąbrowska, Barbara Pawłowska, Rajca i Skibiak.

Srebro w finale na dystansie 200 m grzbietowym i brąz na dystansie 100 m grzbietowym zdobył Franciszek Bliźniewski z UKS 149.

Trzy brązowe medale wypływali reprezentanci MKS Jedynka Dwa w stylu motylkowym na dystansach 100 i 200 m zdobył Wiktor Purtak, a trzeci Kacper Lik w konkurencji 1500 m dowolnym.

Srebrny krążek wywalczyła w wyścigu na 200 m dowolnym wywalczyła Katarzyna Szlęk z Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki.

W finałowych wyścigach uczestniczył też Aleksy Kusiński z UKS SP 149.

Olimpiada Młodzieży Szkolnej

W Gliwicach została rozegrana Olimpiada Młodzieży Szkolnej w pływaniu. Zawody były jednocześnie mistrzostwami Polski juniorów 17 i 18 letnich.

Znakomicie spisał się wicemistrz Europy juniorów w stylu klasycznym Jan Kałusowski z MKS Trójka Łódź, który w każdym swoim indywidualnym finałowym starcie jako pierwszy kończył wyścig. Zdobył pięć złotych medali w konkurencjach: 200 i 400 m zmiennym, 50, 100, 200 m klasycznym. Uzyskał najlepszy wynik zawodów 2:15,11 na 200 m klasycznym.

Dwukrotnym mistrzem Olimpiady został Jakub Kraska z AZS Łódź. Z doskonałym efektem powrócił do startów w stylu grzbietowym i wygrał wyścig na dystansie 50 m. Drugi złoty medal wywalczył w „swojej” konkurencji 100 m dowolnym. Jakub zdobył także srebrne medale w wyścigach na 50 i 200 m dowolnym.

Trzecim łódzkim mistrzem Olimpiady został Krzysztof Fiks z UKS 190, który zdecydowanie zwyciężył w swojej koronnej konkurencji 200 m motylkowym.

Kolejne medale dla Łodzi zdobyli: Jakub Balcerak – dwa srebrne na 100 i 200 m grzbietowym, Mikołaj Malec – brązowy na 200 m grzbietowym, Kamil Piotrowicz – dwa brązowe na 50 i 100 m klasycznym (wszyscy MKS Trójka), Zuzanna Dzwonnik (KU AZS Pł) – srebrny na 200 m zmiennym i brązowy na 400 m zmiennym, Alexandra Iwanowska (AZS Łódź) – srebrny na 100 m klasycznym i brązowy na 50 m klasycznym, Alan Kłosiński (MKS Jedynka) – srebrny na 200 m klasycznym, Karolina Piechota (UKS 190) - brązowy medal na 800 m dowolnym, Alicja Ulicka (Nawa Skierniewice) – srebrny medal na 100 m grzbietowym, sztafeta MKS Trójka w składzie: Balcerak, Kałusowski, Malec, Jan Komorowski – srebrny na 4x100 m zmiennym, sztafeta KU AZS Pł: Patrycja Romanowska, Dzwonnik, Julia Bartczak, Julia Wróbel – brązowy na 4x100 m zmiennym.

Klub MKS Trójka w punktacji medalowej zajął drugie miejsce, a na 5 pozycji uplasował się AZS.

Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich

W Oświęcimiu na odnowionej najstarszej krytej 50-metrowej pływalni w Polsce odbyły się mistrzostwa Polski juniorów 15-letnich. Bardzo dobrze spisali się w nich reprezentanci naszego regionu, którzy wrócili z dorobkiem 14 medali.
Pięć złotych medali wywalczyła Aleksandra Knop z UKS 190, która wygrała w konkurencjach 200 i 400 m zmiennym, 400 i 800 m dowolnym oraz 200 m grzbietowym. Cztery medale zdobył kolega klubowy Oli, Konrad Zieliński. Srebrne krążki zostały mu wręczone po wyścigach na 200, 400 i 1500 m dowolnym, brązowy podczas dekoracji za 400 m zmiennym. Knop została najlepszą zawodniczką mistrzostw, a Zieliński w klasyfikacji chłopców zajął drugie miejsce.
Na najwyższym stopniu podium stanął Bartosz Skóra z Piątki Konstantynów za zwycięstwo w konkurencji 100 m klasycznym. Na dystansie dwa razy dłuższym zdobył srebrny medal. Srebrny krążek wywalczył też inny pływak Piątki Konstantynów Dawid Romanowski na dystansie 50 m dowolnym.
Srebrny medal zapewnił sobie także Wiktor Labich z MKS Trójka, drugi na mecie wyścigu finałowego na 400 m zmiennym. Brązowy krążek zdobył w Oświęcimia Alan Coleman z MKS Jedynka, trzeci w wyścigu na 100 m grzbietowym.
Ponadto wysokie finałowe miejsca zajęli: Wojciech Malinowski (MKS Jedynka), Zofia Zbrojewska i Kajetan Wojciechowski (MKS Trójka), Sara Motyl (AZS Pł), Beata Maciejewska (UKS SP 149), Julia Szymańska, Marta Kostrzewska i Laura Kozanecka (UKS 190), Nikola Błażejewska (Wodnik Łask).
Trenerami medalistów są: Sylwia Kowalska i Marcin Młynarczyk (UKS 190), Maciej Młynarczyk i Tomasz Melka (MKS Trójka), Rafał Żebiałowicz i Bartosz Olejarczyk (MKS Jedynka), Tomasz Kotus (Piątka Konstantynów).

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.