Kaczyński: Postęp cywilizacyjny, jaki zrealizujemy, będzie ogromny

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
fot. adam jankowski / polska press
Udostępnij:
Według wicepremiera i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego "Polski Ład będzie zyskiem dla ogromnej większości Polaków" i nie ogranicza się tylko do zmian podatkowych. - Postęp cywilizacyjny, jaki zrealizujemy - także poza wielkimi ośrodkami - będzie ogromny - ocenia prezes PiS w wywiadzie dla Interii. Kaczyński poruszył także wiele innych kwestii.

Jarosław Kaczyński przyznaje w wywiadzie dla Interii, że inflacja jest znaczna. Tłumaczy zarazem, że to wynik czynników zewnętrznych, w tym działań Rosji na rynku gazu. Wicepremier zwraca też uwagę, że to odłożony efekt uboczny tarcz antykryzysowych. - Można było nie robić tych tarcz, ale zapłacilibyśmy za to ogromnym bezrobociem i znacznym spadkiem PKB - mówi Kaczyński.

- Rozumiem, że ludzie złorzeczą. Sam to robię w sklepach, choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że moja sytuacja jest dalece inna i nawet nie próbuję porównywać siebie i swojej sytuacji materialnej do tych, którzy zarabiają średnio czy mało - mówi wicepremier.

Szef PiS wskazał, że rząd przygotował i wdraża tarcze antyinflacyjne, które będą uzupełniane. Widać też pierwsze spadki cen na stacjach paliw. NBP podniósł stopy procentowe w odpowiednim momencie, choć rząd uważał, że trzeba to zrobić wcześniej, przyznał wicepremier. Kaczyński przyznał, że zna prezesa NBP Adama Glapińskiego i ma z nim dobre stosunki, ale decyzje NBP są podejmowane niezależnie od rządu.

Zdaniem Kaczyńskiego "Polski Ład będzie zyskiem dla ogromnej większości Polaków" i nie ogranicza się tylko do zmian podatkowych. - Postęp cywilizacyjny, jaki zrealizujemy - także poza wielkimi ośrodkami - będzie ogromny - ocenia prezes PiS.

Według wiceszefa rządu należy mieć na uwadze dwie siły: militarną Rosji oraz gospodarczą Niemiec. - Oni dyskontują swoją politykę i decyzję, by nawiązać do dawnej polityki Bismarcka osi moskiewsko-berlińskiej - mówi Kaczyński. Jednocześnie zapewnia, że Polska jest poważnym graczem, dlatego wytaczane są wobec niej coraz poważniejsze działa.

- Gdy decydowano się na rozszerzenie Unii Europejskiej, to chyba zakładano, że bardzo długo nasza część Europy będzie w sytuacji państw słabszych, niepodmiotowych, wykorzystywanych jako tania siła robocza. To się zaczęło zmieniać, co wielu na Zachodzie się nie podoba - twierdzi prezes PiS. - Myślano, że pozostaniemy jak kraje Południa, a dziś okazało się, że w tym sensie Polska to kraj Północy - dodaje.

Zapytany o głośną ustawę medialną Kaczyński odpowiedział: - My po prostu nie widzimy powodów, dla których w Polsce miałoby obowiązywać inne prawo w tym zakresie kapitału w mediach niż w innych krajach europejskich. Odmawianie Polsce prawa, które bez problemu działa w innych państwach Unii, jest nie do przyjęcia - mówi Kaczyński.

W kwestii rzekomego używania oprogramowania szpiegującego Pegasus wobec Romana Giertycha, prokurator Ewy Wrzosek i senatora Krzysztofa Brejzy z KO, Kaczyński mówi, że nie ma w tej sprawie dowodu, ale sprawa będzie poruszona na posiedzeniu komitetu do spraw bezpieczeństwa. - Przepraszam, ale nie wierzę w te doniesienia - podkreślił wicepremier.

Kaczyński zapytany o sprawę szczepień przeciwko Covid-19 odpowiedział: - Ludzie muszą się szczepić, to sprawa podstawowa. Trzeba się zastanowić, biorąc pod uwagę realia i niechęć znacznej części społeczeństwa, co możemy tutaj zrobić - mówi wicepremier. Kaczyński podkreśla, że sam jako wicepremier wydaje odpowiednie polecenia i decyzje, ale nie wszystko jest możliwe do wyegzekwowania.

- W Polsce generalnie potrzebna jest zasadnicza reforma państwa, dostosowanie konstrukcji naszego państwa do pewnych cech polskiego charakteru, wyciągnięcie wniosków z ostatnich doświadczeń. I trzeba oczywiście uwzględnić kontekst zewnętrzny, spokojne czasy się skończyły i nie wiadomo, kiedy wrócą - wskazuje Kaczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Kaczyński: Postęp cywilizacyjny, jaki zrealizujemy, będzie ogromny - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie