Kamienica w Łodzi, która miała być hotelem, sprzedana przez...

  Kamienica w Łodzi, która miała być hotelem, sprzedana przez Hiszpanów

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kamienica w Łodzi, która miała być hotelem, sprzedana przez Hiszpanów
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Firma Urbanica (kapitał hiszpański) sprzedała zabytkową kamienicę Nissena Rosenbluma w Łodzi.
  Właścicielem stylowej kamienicy do niedawna była Urbanica, której plany otwarcia tam hotelu 4-gwiazdkowego zakończyły się fiaskiem. Dlatego nieruchomość wystawiono na sprzedaż.

  Nabywcą jest łódzka firma Central Found of Immovables. Niestety, zabytek od wielu lat stoi pusty i niszczeje. Stąd siatki na elewacjach, które mają chronić przechodniów, aby tynki nie spadły nikomu na głowę.

  - W marcu chcieliśmy przeprowadzić oględziny kamienicy, jednak nie udało nam się, bo przedstawiciele Urbaniki poprosili nas, aby przełożyć wizytę. A to dlatego, że nie było osoby, która wpuściłaby nas na teren nieruchomości. W tym czasie kamienica została sprzedana. Kolejny termin oględzin ustalimy już z nowym właścicielem - twierdzi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

  A będzie co kontrolować, bo budynek jest zaniedbany. Kiedyś wtargnęli do niego złodzieje i ukradli cenną, stylową balustradę w klatce schodowej. Policji nie udało się złapać rabusi i sprawa została umorzona. Zdaniem służb konserwatorskich, dotychczasowy właściciel nie do końca wywiązywał się ze swoich obowiązków wobec zabytku.

  - Dlatego w sprawie tej będzie wniosek do sądu o ukaranie poprzedniego właściciela za to, że zabytkowej kamienicy z oficynami nie zabezpieczył w sposób należyty - twierdzi Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

  Czy nowy właściciel przywróci kamienicy dawną świetność? Skontaktowaliśmy się z biurem CFI, ale pracownica firmy poinformowała nas, że rozmowa z szefami spółki jest niemożliwa.

  Okazałą kamienicę, której dekoracje na elewacji nawiązują do rokoka, zbudowano w latach 1896-97 dla Nissena Rosenbluma, właściciela tkalni wyrobów wełnianych.

  Projektantem był znakomity architekt Dawid Lande. Powstała luksusowa, trzypiętrowa kamienica z poddaszem i z oficynami tworzącymi na zapleczu podwórko typu "studnia". Do dziś podziw budzą bogate dekoracje na fasadzie. Jej wyróżnikiem jest okazały ryzalit podtrzymywany przez siłaczy-atlasów i zwieńczony balkonem z balustradą.

  Wzrok przyciągają też muszle, maski, kartusze, gzymsy, ornamenty roślinne, główki dzieci i inne ozdoby, które wymagają renowacji. W czasach PRL w kamienicy był Wydział Geografii Uniwersytetu Łódzkiego i Wydział Historii Sztuki UŁ, zaś w 2006 r. kupiła ją Urbanica.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dramat

  maurycy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  powinni zacząć sadzać do pierdla za takie rzeczy!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jedna szemrana firma sprzedała drugiej

  gierwazy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Co to za historia ? 'Pracownica firmy poinformowała nas, że rozmowa z szefami spółki jest niemożliwa". Nie ma w ogóle żadnych szefów, czy oni nie mówią. O co chodzi ? A może nie wiedzą , że kupili...rozwiń całość

  Co to za historia ? 'Pracownica firmy poinformowała nas, że rozmowa z szefami spółki jest niemożliwa". Nie ma w ogóle żadnych szefów, czy oni nie mówią. O co chodzi ? A może nie wiedzą , że kupili ten budynek ? Takie rzeczy tylko w Łodzi.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CIEKAWOSTKA

  łódzki miłośnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Czy dla CBA i CBŚ to za trudne zagadnienie ?
  Wstyd !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stek bzdur.

  historyk sztuki. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Po raz kolejny powielacie tę samą nieprawdziwą informację! Siedziba Katedry Historii Sztuki UŁ (a nie Wydziału, takowy nigdy nie istniał) to al. Kościuszki 19 (zresztą, jest to kamienica, którą...rozwiń całość

  Po raz kolejny powielacie tę samą nieprawdziwą informację! Siedziba Katedry Historii Sztuki UŁ (a nie Wydziału, takowy nigdy nie istniał) to al. Kościuszki 19 (zresztą, jest to kamienica, którą restaurowali studenci łódzkiej historii sztuki pod okiem autorytetu w dziedzinie konserwacji zabytków, znanej w świecie prof. Ewy Marxen-Wolskiej). Co więcej: w PRL ta Katedra NIE istniała (a taka informacja również pada w artykule). Katedra wznowiła działalność w 1992 roku, a w okresie PRL istniał dwuosobowy ZAKŁAD Historii Sztuki (prowadzony przez prof. Wandę Nowakowską i jej asystentkę - Eleonorę Jedlińską) funkcjonujący w przestrzeni Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.

  Czy naprawdę tak trudno jest sprawdzić rzetelność informacji a nie podawać dane wyssane z palce?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kitty

  kitty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Ul. Kościuszki, za bankiem PKO BP

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ulica nr ?

  dzido (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Może jestem wyjątkiem , ale muszę przyznać że nie wiem w którym miejscu Łodzi stoi ten budynek. Niby fasada znana , ale pomimo tego że urodziłem się ...dziesiąt lat temu w tym mieście - nie wiem ....rozwiń całość

  Może jestem wyjątkiem , ale muszę przyznać że nie wiem w którym miejscu Łodzi stoi ten budynek. Niby fasada znana , ale pomimo tego że urodziłem się ...dziesiąt lat temu w tym mieście - nie wiem . Wstyd ? Na pewno. Podobnie mam gdy czytam o innych miejscach naszego miasta - przeważnie o parkach. W parku im. .... i tu nazwa bez nawet przybliżonej lokalizacji [ przy jakiej ulicy, bądź między jakimi ulicami jest on położony ]. Jakaś dziwna moda wśród autorów tych tekstów. Dużo słów , dużo szczegółów, a adresu nie ma. Pocieszcie mnie proszę. Tylko ze mną tak źle?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  adres

  cosinus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Al. Kościuszki 21

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie przejmuj sie

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  mam tak samo, bladego pojecia gdzie ten budynek stoi, mogliby w tekscie napisac zamiast o nieistniejacym nigdy Wydziale Historii Sztuki

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny