Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kamil Pabian laureatem 21. edycji Konkursu im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Kapituła 21. edycji Konkursu im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską przedstawiła swój werdykt podczas gali w Pałacu Biedermanna w Łodzi.

W piątek (6 marca) zakończyła się 21. edycja Konkursu im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską. Dotyczyła ona prac obronionych w zeszłym roku akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Kapituła Konkursu zdecydowała się przyznać nagrodę, ufundowaną przez WPiA UŁ – czyli 1000 euro – za pracę Kamila Pabiana „Cywilnoprawne aspekty obrotu grami komputerowymi”.

Praca powstała w Katedrze Praca Cywilnego. Stanowi rezultat dwuletniego uczestnictwa autora w seminarium z Prawa Własności Intelektualnej, które od 2016 r. jest prowadzone przez dr hab. Beatę Giesen, prof. UŁ, (promotor nagrodzonej pracy) oraz dr. Krzysztofa Kurosza (jej recenzent) na WPiA UŁ.

Istotnym wsparciem dla przygotowania pracy był studencki grant badawczy, przyznany przez UŁ, który umożliwił Kamilowi Pabianowi odbycie stażu oraz kwerendy bibliotecznej w Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.

– Przedmiotem pracy jest próba ujęcia w ramy prawne występujących w procesie nabycia gry komputerowej zależności pomiędzy uczestnikami rynku – opowiadał laureat Konkursu. – Rozważaniom został poddany problem nabycia przez konsumentów egzemplarzy gier komputerowych na płytach od pośredników handlowych, jak również korzystania z tego typu utworów za pośrednictwem platform dystrybucji cyfrowej, takich jak Steam czy Origin. Wskazany problem poprzedzają rozważania dotyczące możliwości kwalifikacji gry komputerowej do kategorii odrębnie regulowanych w prawie autorskim utworów, jakimi są programy komputerowe. Na tym gruncie podjęta została również problematyka istnienia prawa do odsprzedaży nabytych przez konsumentów, zarówno w formie fizycznych egzemplarzy gier, jak i cyfrowych kopii.

– Kamil Pabian analizuje poszczególne etapy „nabycia gry”: od wizyty w sklepie i zakupu pudełka z nośnikiem, po pierwsze uruchomienie programu – dodawała promotorka pracy. – Rozważania stanowią fundament dla sformułowania wniosków końcowych, o kluczowym znaczeniu zarówno dla konsumentów, jak i autorów gier oraz ich dystrybutorów.

Szóstka nominowanych autorów

Przypominamy wszystkie prace nominowane w 21. edycji Konkursu im. prof. Jana Kodrębskiego. Każda z nich została oceniona na notę bardzo dobrą (po ukończeniu przez autora kierunek prawo na, studiowany w trybie dziennym), co było jednym z warunków nominacji. Przypominamy także promotorów tych prac oraz pełny skład tegorocznej Kapituły Konkursu.

W 21. edycji Konkursu im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską autorzy nominowanych prac to:

Kamil Pabian
– autor pracy pt. „Cywilnoprawne aspekty obrotu grami komputerowymi”.
Promotorem tej pracy była dr hab. Beata Giesen, prof. UŁ.
Praca powstała w Katedrze Praca Cywilnego.
Karina Przysło
– autorka pracy pt. „Zaręczyny w Królestwie Polskim w świetle Gazety Sądowej Warszawskiej (1873-1915)”.
Promotorem tej pracy była dr Joanna Machut-Kowalczyk.
Praca powstała w Zakładzie Badań nad rozwojem Administracji i Prawa.
Michał Różycki
– autor pracy pt. „Kompetencje nadzorcze regionalnych izb obrachunkowych”.
Promotorem tej pracy był dr Tomasz Nowak.
Praca powstała w Katedrze Prawa Finansowego.
Karol Rychta
– autor pracy pt. „Współczesne formy nieposłuszeństwa obywatelskiego.”.
Promotorem tej pracy był dr hab. Tomasz Bekrycht, prof. UŁ.
Praca powstała w Katedra Teorii i Filozofii Prawa.
Krzysztof Troczyński
– autor pracy pt. „Przestępstwo faworyzowania wierzycieli z art. 302 par 1 k.k.”.
Promotorem tej pracy była dr hab. Agnieszka Liszewska prof. UŁ.
Praca powstała w Katedrze Prawa Karnego.
Anna Urbanek
– autorka pracy pt. „Nowy ład dla konsumentów a maiori od minus. Ocena projektu reformy prawa ochrony konsumentów ze szczególnym uwzględnieniem powództw przedstawicielskich i roli rzeczników konsumentów”.
Promotorem tej pracy była dr hab. Monika Namysłowska, prof. UŁ.
Praca powstała w Katedrze Europejskiego Prawa Gospodarczego.

Prace magisterskie nominowanych oceniała Kapituła, której obradom w 21. edycji Konkursu przewodniczył prof. Paweł Księżak z Katedry Prawa Cywilnego. Dla profesora był to debiut w tej funkcji po przekazaniu mu jej przed rokiem przez prof. dr. hab. Piotra Daranowskiego, wieloletniego przewodniczącego Kapituły Konkursu. W tegorocznych pracach Kapituły uczestniczyli również inni wybitni eksperci: prof. Anna Pikulska-Radomska z Katedry Prawa Rzymskiego, prof. Witold Kulesza z Katedry Prawa Karnego, prof. Zofia Duniewska z Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki Administracyjnej, prof. Monika Namysłowska z Katedry Europejskiego Prawa Gospodarczego oraz prof. Joanna Połatyńska z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki