Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaprysy Króla Sasa, czyli pierwsza w historii gra planszowa prosto z Kutna

Redakcja
Jesienią zaplanowano wydanie pierwszej w historii gry planszowej osadzonej w Kutnie. Prototyp gry właśnie został zaprezentowany.

- Gra „Kaprysy Króla Sasa” w lekki i humorystyczny sposób przedstawia postać króla Augusta III i jego pasje, jakim oddawał się goszcząc w swoim pałacu w Kutnie - mówi Joanna Leitgeber z Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Pałac Saski króla Augusta III stoi w centrum Kutna to niezwykły zabytek, jeden z czterech królewskich pałacyków pocztowych tego monarchy, jedyny, jaki zachował się w Polsce. Obiekt jest pamiątką po unii polsko-saskiej, najjaśniejszej karcie w historii dziejów stosunków polsko-niemieckich. W wyniku unii personalnej Polski z Saksonią, August II i August III władzę sprawowali w Dreźnie i Warszawie. To wymagało podróży. Aby je usprawnić, wyznaczono szlak podróżny przez Kargową, Poznań, Kutno i Sochaczew. W 1750 r. przystąpiono do budowy w Kutnie niewielkiego pałacyku pocztowego, zwanego też podróżnym.

Pomysłodawcą powstania gry o tym miejscu jest Piotr Stasiak, który koordynuje prace związane z odbudową Pałacu Saskiego.

- Na początku powstała dość prosta gra planszowa poświęcona królowi Augustowi i pomyślałem, żeby wykonać ją w bardziej profesjonalny sposób - mówi Piotr Stasiak. - Będzie to pierwsza gra planszowa związana z Kutnem i chyba jedyna poświęcona czasom saskim.

CZYTAJ TEŻ: Łódzki Port Gier. Miłośnicy "gier bez prądu" spotkali się w ŁDK

Gra ma charakter familijny. Jest przeznaczona dla trzech do pięciu graczy, którzy pod nieobecność króla zarządzają pałacem. Zadaniem graczy jest spełnienie wszelkich zachcianek króla, który nieubłaganie zbliża się z całym dworem w stronę Kutna. Trzeba zdążyć zaprosić kapelę muzyków, przygotować wyszukane potrawy, ustawić na baczność kompanię honorową i przygotować ulubione królewskie psy gończe.

Wydawcą gry jest wydawnictwo Alter specjalizujące się w historycznych grach planszowych, a autorem gry jest Łukasz Wrona.

- Gry planszowe są ostatnio bardzo popularne. Za pomocą tej gry możemy pokazać masę aspektów historycznych - mówi Łukasz Wrona.

Gra będzie dystrybuowana w całym kraju. Będzie można ją kupić w największych sklepach z grami planszowymi, a także w kutnowskim muzeum. Na początek zostaną wydane 2 tys. egzemplarzy planszówki. Jej cena na razie nie jest znana.

CZYTAJ TEŻ: Zagraj w "Bitwę Łódzką 1914". Nowa gra planszowa przygotowana przez łódzkie wydawnictwo

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 7 – 13 marca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki