Karate. Trzy medale w Budapeszcie. Początek kwalifikacji do igrzysk Tokio 2020

Dorota Banaszczyk (Olimp) i trener Maciej Gawłowski
Dorota Banaszczyk (Olimp) i trener Maciej Gawłowski archiwum
Maciej Gawłowski, trener Kadry Narodowej Seniorów w karate, napisał nam relację z Budapest Open w Karate plus informację o rozpoczynających się kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020

8-9 września łódzcy karatecy startowali w turnieju Budapest Open. Zawody były bardzo silnie obsadzone, startowali w nich zawodnicy z 36 państw z 185 klubów. Łódź reprezentowały kluby: Olimp, Harasuto i Champion Team. Najlepiej wypadli zawodnicy Olimpu Łódź zdobywając jeden złoty medal i jeden srebrny plasując się na 17 pozycji w klasyfikacji generalnej, co dało drugie miejsce wśród Polskich klubów.

Zawody były bezpośrednią kwalifikacją do listopadowych Mistrzostw Świata Seniorów które odbędą się w Madrycie. Najlepiej z pretendujących do udziału w Mistrzostwach wypadła Dorota Banaszczyk (Olimp), która wywalczyła srebro w kumite seniorek w wadze – 55 kg. Dorota stoczyła 5 walk. Zwycięstwa z Rosjanką, Irlandką, Kanadyjką i Słowaczką, w finale nieznacznie 1 do 0 uległa zawodniczce z Rosji.

W pozostałych seniorskich zmaganiach 5 miejsce wywalczyła Kinga Harast (Harasuto) w wadze + 68 kg i 7 miejsce Daria Grabska (Champion Team) w wadze – 50 kg.

Kolejne medale dla Łodzi wywalczyli Dominik Dziuda złoto w kategorii U14 – 50 kg. Zawodnik Olimpu Łódź zdominował swoja kategorię, wygrał 6 walk zdobywając 19 punktów nie tracąc ani jednego. Kinga Harast z Harasuto Łódź wywalczyła srebro w kategorii U21 + 68 kg.

Już za tydzień łódzcy zawodnicy rozpoczynają kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Pierwszy start to Premier League w Berlinie, tydzień później przenoszą się do Chile gdzie w Santiago odbędzie się Series A. W zawodach tych wezmą udział Dorota Banaszczyk i Maria Depta (obie Olimp Łódź), Kinga Harast (Harasuto). Daria Grabska (Champion Team) wystartuje tylko w Berlinie.

Kwalifikacje do udziału do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 będą bardzo trudne. W kumite kobiet będą tylko trzy wagi – 55 kg, - 61 kg i plus 61 kg. W każdej z nich wystartuje tylko po 10 najlepszych zawodniczek ze Świata. Aktualnie najwyżej sklasyfikowaną Polską zawodniczką w rankingu Światowym World Karate Federation jest Dorota Banaszczyk która zajmuje w wadze – 55 kg – 23 miejsce. Pozostałe łodzianki Kinga Harast (83 miejsce w wadze + 68 kg), Daria Grabska (87 miejsce w wadze – 50 kg). Będzie trudno ale zakwalifikujemy się !
Wszystkie kluby we wrześniu prowadzą nabory do grup początkujących. Wszystkie potrzebne informacje są na stronach internetowych: Olimp – ksolimp.pl, Harasuto – harasuto.pl, Champion Team – champion-team.pl